Депутатки об’єднуються, щоб впливати: ДГҐП в дії

Ґендерні квоти, навчання й підтримка жінок, які мали намір балотуватися, розширили можливості жінок увійти до органів місцевого самоврядування. Порівняно з 2015-м роком, представництво жінок в обласних радах поліпшилося з 15,3 до 28%, а в міських радах великих міст — з 19,7 до 30,9%. Для того, щоб не лише володіти мандатом, а й ефективно та системно впливати на ухвалення рішень, звертати увагу на актуальні проблеми громади, депутатки місцевих рад гуртуються в депутатські групи та міжфракційні об’єднання «Рівні можливості».

Дев’ятого вересня 2021 р. в містах Рівному і Хмельницькому пройшли круглі столи за участі депутатських груп із ґендерних питань (ДГҐП) з десяти областей та м.Києва, та МФО «Рівні можливості» Верховної Ради України. Заходи відбувалися за підтримки УЖФ в межах проєкту «Академія Жіночого Лідерства».

 Депутатські групи з ґендерних питань: у чому їхня сила

Інституалізація ДГҐП дає змогу об’єднати зусилля депутаток і депутатів із різних політичних партій для реалізації державної політики щодо забезпечення рівності прав і можливостей чоловіків і жінок на місцевому рівні: проводити ґендерний аналіз місцевих програм та бюджету і таким чином забезпечувати доступ усіх представників громади до медичних, освітніх послуг, покращення місцевої інфраструктури тощо. Наприклад, залучення у м. Рівному представниць депутатської групи з ґендерних питань до розгляду виділення земельних ділянок дозволило звернути увагу не тільки на питання забудови ділянки, а й включення важливих для громади об’єктів, таких як: дитсадок, школа, медичний заклад, безпека пересування тощо.

Депутатські групи з ґендерних питаньПід час дискусій представниці ВРУ, місцевих рад та громадських організацій говорили про:

  • механізми розширення політичного представництва жінок, зокрема про пошук консенсусу всередині депутатських груп та взаємодію із органами виконавчої влади;
  • досвід та переваги приєднання місцевих рад до Європейської хартії рівності жінок і чоловіків у житті місцевих громад, а також маніпулятивну протидію антиґендерних груп прийняттю хартії в окремих областях (мовляв, участь жінок у житі громади підриває сімейні цінності);
  • етичний кодекс депутатів місцевих рад, який враховує запровадження у роботу рад принципів рівності чоловіків і жінок, усунення стереотипізації та стигматизації за гендерною ознакою;
  • звернення до Верховної ради України і Президента України про ратифікацію парламентом Конвенції Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству та боротьбу із цими явищами.

 

Депутатські групи з ґендерних питаньНаступні кроки АЖЛ

У межах проєкту «Академія Жіночого Лідерства» до кінця 2021 року заплановано близько двадцяти мережевих зустрічей депутатських груп із ґендерних питань із залученням громадського сектору, представників та представниць влади і громади. Тим часом за підтримки проєкту розбудовується мережа ДГҐП; у місцевих радах розробляються й будуть прийняті етичні кодекси депутатів; буде підписане звернення Хмельницької обласної ради щодо підтримки іншими радами ратифікації Конвенції РЄ про запобігання насильству.

Проєкт «Академія Жіночого Лідерства» реалізується Українським Жіночим Фондом у партнерстві з NDI Ukraine – National Democratic Institute у межах програми «Підтримка жінок-лідерок в Україні» за підтримки Міністерства міжнародних справ Канади.