Перші тренінги за підтримки USAID АгроІнвесту

Перший тренінг нашого проекту «Навчання формальних та неформальних лідерів та лідерок сільських громад щодо ґендерної інтеграції в процеси мобілізації сільських громад» за фінансової підтримки USAID проекту АгроІнвест відбувся у селі Трипілля Київської області. Тренінг відбувся завдяки наполегливості Трипільського сільського голови, який декілька разів звертався до центру підвищення кваліфікації державних службовців з проханням провести навчання для сільських голів, які не знають, як їм конструктивно діяти у своїх громадах в умовах децентралізації. Початок тренінгу проходив у надзвичайно напруженій атмосфері. Представники громад були дуже стурбовані ситуацією, викликаною проведенням реформи, браком інформації, відсутністю «вказівок згори», що робити і як об’єднуватися. Утім, не зважаючи на це, тренінг проходив за зазначеним планом з використанням інтерактивної методики. У малих групах учасники могли обмінятися баченням щодо реформи, визначили  переваги та недоліки децентралізації.

Результат цієї роботи показав, що більшість формальних лідерів громад у розпачі від відсутності чітких вказівок на кшталт чітко визначених кроків. Вони не готові брати відповідальність щодо прийняття рішень. Спостерігається також повна відсутність бачення майбутнього, стратегічного планування, відсутність навичок роботи в команді,  делегування повноважень тощо. Лідери мають попередні навики залучення членів громад  до спільного прибирання території або проведення загальних свят, але досвід більшості говорить про те, що активність надзвичайно низька, а залучення людей до активності – надзвичайно складне завдання. У зв’язку з цим більшість формальних лідерів громад відмовилися залучати членів громад, їм простіше все робити самим, а ресурс неформальних лідерів в громадах не береться до уваги взагалі або розглядається як опозиційний і просто відкидається.

У результаті учасники тренінгів запропонували очистити джерело питної води в селі Трипілля та реставрувати парк відпочинку для мешканців села.

У травні УЖФ провів тренінги в Полтаві та Харкові. Учасниками полтавського тренінгу стали сільські голови, депутати сільських та селищних рад, підприємці, фермери, представники громадського сектору. Загальне збудження щодо проведення реформи децентралізації було характерним і для цієї групи також. На питання, які є плюси від реформи учасники імпульсивно відреагували, що їх не має взагалі, але після обговорення факт того, що переваг процесів децентралізації виявилось більше, ніж очікувалося, став переломним моментом у настрої учасників та учасниць тренінгу.

Загальним висновком групи стала думка про те, що в процесі проведення реформи велике місце приділяється емоціям. Крім того, на тренінгу один з сільських голів голосно заявив про те що, насправді в Україні гарна законодавча база, є звичайно неузгодженості, але наших законів вистачає для того, щоб розвивати громади й залучати мешканців до розбудови. Потім з’ясувалося, що цей чоловік навчався в Польщі та Німеччині в рамках реалізації міжнародних проектів з питань розвитку громад. Переважна більшість учасників з недовірою й обуренням зреагували на це зауваження. Усе ж таки, для того щоб взяти  відповідальність на себе, лідери громад ще мають вчитися.

На тренінгу також була ще одна помітна тенденція. Переважна більшість учасників-чоловіків йшла шляхом заперечення – це зробити не можна, тому що законодавство не забезпечує процес, люди не хочуть, підприємництва не має тощо. Переважна частина учасниць мислила більш конструктивно й шукала відповіді, що можна зробити.

Для розвитку громади учасники запропонували забезпечення якісною питною водою населеного пункту та проведення загальних зборів громади з метою донесення інформації про реформу децентралізації. Усі зауважили корисність проведеного тренінгу, наголосили, що тренінг дав бачення перспективи наступних кроків. Також відмітили корисність роздаткових матеріалів

У Херсоні зустрілися не тільки сільські активи цієї області, а й представники Запоріжжя.

Вони отримали дуже справжній, позитивний обмін досвідом.  Незважаючи на те, що ці дві області межують між собою, вони мають певну різницю в прийнятті рішень. Херсонський центр також підвищив мотивацію учасників та учасниць тренінгу, провівши перед початком 40-хвилинну лекцію та презентацію щодо реформи децентралізації та об’єднання громад, показавши необхідність володіння інструментами мобілізації громади.

Під час подальшої роботи присутні жваво обговорили питання, що стосуються безпосередньо залучення громади до активної діяльності. Урешті-решт група дійшла висновку, ще це потрібно робити, хоча й надзвичайно важко. І ще було зроблено загальний висновок, що  це не є відповідальністю адміністрації, що для цього мають бути  «спеціальні люди», які свідомо вповноважили себе на це й чітко розуміють, що основа їх діяльності це співпраця, демократичні підходи, повага до іншості, залучення всіх тощо. Співпраця ж  органів місцевого самоврядування з такими людьми є обов’язковою. Учасники розробили плани таких нагальних покращень до благоустрою громад: реконструкція фельдшерського пункту; створення центру культури та дозвілля; реконструкція парку відпочинку руками мешканців громади.

Один з учасників наголосив, що «тренінг допоміг очам відкритися, що думки наші спрямовані в одному напрямі. Тепер наше завдання вплести  ці прості істини, які мають дуже глибокий смисл, у нашу роботу. А ще мене підтримує те, що є однодумці і їх багато!»