Ґендерна рівність – топ-тема X Форуму розвитку громадянського суспільства

Лариса Галадза

Форум – найбільша національна платформа діалогу організацій громадянського суспільства, влади і бізнесу (понад 1800 зареєстрованих учасниць та учасників!) Минулого року питання рівності звучали тільки на фахових обговореннях. Ювілейний же захід був сфокусований на рівних можливостях: у доступі до ухвалення рішень, в оплаті праці, вихованні дітей. Акцентом стала боротьба з насильством щодо жінок і ратифікація Стамбульської конвенції.

Усі спеціальні гості дискусії: Перша леді Олена Зеленська, посли Канади та Швеції в Україні Лариса Ґаладза і Тобіас Тиберг, Урядова уповноважена з ґендерної політики Катерина Левченко, Почесний Посол Фондe ООН у галузі народонаселення Марія Єфросініна і перша українська правозахисниця, яка виграла справу про домашнє насильство в Європейському суді з прав людини Наталія Бухта, – говорили про жіночі та інші організації громадянського суспільства як про силу, яка:

  • ініціює зміни і об’єднує людей для змінотворення;
  • не дає їм зупинитися;
  • має довіру більшості суспільства.
Про недискримінацію за статтю, віком, походженням тощо почали говорити не лише як про зобов’язання й данину демократії. Чи не вперше на таку широку аудиторію про ґендерну рівність заговорили як про недооцінений ресурс: знімаючи обмеження і руйнуючи стереотипи щодо ролі жінок, ми вивільняємо нову енергію, зокрема і для економічного розвитку. Проривом є те, що в Україні цю тему почали порушувати не лише ОГС, а й бізнес та влада – отже, громадянське суспільство виходить на рівень міжсекторного діалогу, стає зрозумілим і впливовим поза межами своєї “бульбашки”.
Канада – лідерка у сферах інклюзії та ґендерної рівності. Посол Канади в Україні Лариса Ґаладза під час панельної дискусії «Незалежна Україна – Україна рівних можливостей!» відзначила такі здобутки громадянського суспільства та жіночого/феміністичного руху в Україні:
  1. Політична участь: жінок в українському парламенті попереднього скликання було 12% – тепер 20%.
  2. Регіональний поступ: кожна область має стратегію розвитку, 2019 р. жодна з них не була ґендерно чутливою, а тепер 9 областей серйозно ставляться до питань рівності жінок і чоловіків.
  3. Безпека та правоохоронний сектор: дедалі більше жінок ідуть на службу, багато чоловіків-керівників пропагують рівність, ресурси починають розподілятися так, щоб подолати бар’єри доступу жінок до цього сектору: не тільки уніформа, а й ставлення до материнства, кар’єрного просування й оплати праці вже інші.
  4. Рух за ґендерну рівність, який організовують жіночі правозахисні організації: «Якщо у Вас іще немає таких партнерів – знаходьте їх. Вони відкриють вам очі і нові можливості для країни».
Український Жіночий Фонд мав за честь долучитися до організації головної дискусії X Форум розвитку громадянського суспільства в межах проєкту «Голос жінок і лідерство – Україна» завдяки підтримці Уряду Канади разом із Pact Ukraine та ІСАР “Єднання”.

Відповідальність за зміст інформації несе УЖФ. Інформація, що представлена у виданні, не завжди відображає погляди Уряду Канади.