Фінальний звіт за результатами ґендерного моніторингу

Український Жіночий Фонд у партнерстві з Національним Демократичним Інститутом (НДІ) здійснив ґендерний моніторинг місцевих виборів, що відбулися 25 жовтня 2020 року.

Метою моніторингу був комплексний ґендерний аналіз виборчого процесу задля виявлення можливостей і перешкод для участі жінок у виборах та їхнього обрання до місцевих рад і на посади голів громад, а також участі в розподілі керівних посад після виборів.

Моніторинг передбачав аналіз законодавства, складу центральних керівних органів й обласних організацій політичних партій, представництва жінок серед кандидатів у списках політичних партій до обласних рад, серед кандидатів у голови громад та депутати міських рад великих міст, а також вибірки з 10 міст до 10 тисяч виборців, інтерв’ю з кандидатками й обраними депутатками, жінками і чоловіками — представниками політичних партій.

Аналіз досвіду кандидаток у виборчому процесі відбувався в три етапи: на початковому етапі виборчої кампанії, її завершальному етапі та після обрання й визначення результатів виборів. Загалом було опитано 200 кандидаток, які мешкають у 10 областях: Вінницькій, Донецькій, Житомирській, Запорізькій, Львівській, Одеській, Харківській, Херсонській, Хмельницькій та Чернівецькій — і балотувалися в обласні ради, міські ради міст — обласних центрів та громади до 10 тисяч виборців, а також на посади міських голів від широкого спектра політичних партій і як самовисуванки. З-поміж опитаних кандидаток 83 були членкинями партій і 117 — не були членкинями партій, 176 балотувалися від політичних партій, 24 — як самовисуванки.

Проаналізовано представництво жінок загалом у списках політичних партій, серед лідерів списків, лідерів територіальних списків і перших трійок територіальних списків. Також проаналізовано повторне балотування й обрання депутатів, паралельне балотування, вплив «відкритих списків», вибуття кандидатів та обраних депутатів, досвід кандидаток під час виборчої кампанії, представництво жінок на керівних посадах після виборів.

Проміжні результати ґендерного моніторингу місцевих виборів було представлено в березні-квітні 2021 року на 8 міжрегіональних круглих столах у Житомирі, Запоріжжі, Львові, Одесі, Харкові, Херсоні, Хмельницьку та Чернівцях. Під час заходів 330 кандидаток, депутаток, голів громад, представниць і представників місцевих органів влади й громадських організацій узяли участь у напрацюванні рекомендацій за підсумками місцевих виборів та ґендерного моніторингу.

Щоб ознайомитися із Фінальним звітом за результатами ґендерного моніторингу, завантажте документ.