ГО «ФОРЗА»: «На часі мати в лісовому секторі готових до звершень жінок»

Жінки з плакатом

Проєкт громадської організації «ФОРЗА» – успішний приклад системної роботи у просуванні питань гендерної рівності у лісовому секторі. Ця ідея була реалізована у межах п’ятирічного проєкту «Голос жінок і лідерство — Україна» від Українського Жіночого Фонду за підтримки Уряду Канади.

Агентство сприяння сталому розвитку Карпатського регіону «ФОРЗА» займається просуванням гендерної рівності в лісовій галузі та секторі охорони природи з 2006 року. Черговим здобутком у цьому напрямку став проєкт із створення розгалуженої спільноти жінок та посилення їхньої ролі у лісовому секторі України, підтриманий Українським Жіночим Фондом.

Тема дуже актуальна, адже жіноча праця у цій галузі часто залишається невидимою. До того ж, у суспільстві стереотипно вважається, що ліс — це справа чоловіча. Потреби жінок, як в реалізації, так і в професійному зростанні, тут часто ігноруються.

Ліс — не лише чоловіча справа

«Гендерні стереотипи, «домашнє» навантаження, непристосованість умов для кар’єрного зростання жінок та психологічні умови роботи в галузі сприяють формуванню гендерних розривів, в першу чергу на фахових лісівничих посадах» , — розповідає експертка проєкту Наталія Волошина.

Щоб це змінити, команда «ФОРЗА» поставила собі важливу мету — сприяти усуненню  перешкод для кар’єрного зростання жінок у лісовому секторі, а їхні професійні досягнення зробити видимими. «З 2006 року ми пропагували гендерну рівність в лісовому секторі, проте шлях до системної основи для змін був тривалим» , – розповідає Леся Лойко, голова ГО «ФОРЗА». Все змінилось у 2019 році, коли громадська організація увійшла до консорціуму проєкту «Ліси в жіночих руках» Дунайської Транснаціональної Програми, що дало можливість почати системно працювати над змінами в цій галузі.

Системний підхід у просуванні змін потребував практичного інструменту, який би сприяв розбудові спроможностей і фахових навичок жінок у лісовому секторі держави. Так виникла ідея освітньо-навчальної платформи для фахового та особистого розвитку жінок лісового сектору України, над реалізацією якої почала працювати команда ГО «ФОРЗА» за підтримки Українського Жіночого Фонду.

Як повномасштабне вторгнення вплинуло на проєкт

Повномасштабне воєнне вторгнення Росії до України у лютому 2022 року уповільнило втілення задуманого. Першим поривом команди було переспрямувати проєкт на гуманітарні потреби фахівчинь лісового господарства. Після обміркування було вирішено притримуватися все ж первинної мети.

«Як волонтери ми і так з перших днів повномасштабного вторгнення допомагали лісівницям та їхнім дітям, які були змушені бігти від війни до Закарпаття, а згодом і за кордон. Тому ми прийняли рішення не змінювали фокус і структуру проєкту», – пояснює Наталія Волошина.

Проте повномасштабна війна вплинула на формати та географію реалізації проєкту. Багато жінок втратили можливість участі у частині наших заходів через умови, створені війною, або не мали безпечних можливостей залишити свої сім’ї та дітей. Віртуальна складова проєкту у таких обставинах, за умови доступу до інтернет-зв’язку, отримала переваги. Саме тому однією з важливих частин проєкту стало створення віртуального об‘єднання жінок у соціальній мережі Фейсбук під назвою «Жінки в лісі».

Мета такої платформи суто практична — швидко та легко обмінюватися інформацією про кар‘єрні і професійні можливості для жінок лісової галузі, дізнаватися про кращі практики та види навчання, вибудова жіночої солідарності та взаємопідтримки. До такої мережі, завдяки проєкту, долучилися не лише жінки, які безпосередньо працюють у лісовій галузі, а й студентки, освітянки та науковиці, котрі спеціалізуються на лісівничій проблематиці або займаються природоохоронною та екологічною діяльністю. Результатом такого активного мережування стало створення групи жінок-адвокаток, пріоритетним завданням якої є активне просування ідеї гендерної рівності у лісовому секторі.

Тренінги з комунікацій і лідерства та вебінари з питань гендерної рівності

Не менш важливим було просвітницьке спрямування проєкту. «Прикметно, що фахівчині лісівничої галузі часом самі не усвідомлюють проблеми гендерного дисбалансу та не замислюються над цінністю своєї роботи», – розповідає Наталія Волошина. Тому одним із пріоритетів стало формування знань з гендерної тематики та зміцнення впевненості в своїй фаховій цінності жінок, які працюють у лісівничій сфері. Цьому сприяла низка вебінарів в рамках інформаційного марафону з питань гендерної рівності. Під час цих вебінарів учасниці та учасники обговорювали зокрема і переваги та механізм запровадження гендерно-орієнтованого підходу в роботі підприємств, установ та організацій лісового господарства та охорони природи.

Дуже ефективними, за словами учасниць, були тренінги з комунікацій, а також менеджменту і лідерства, які пройшли в очному форматі. «Ми були вдячні за можливість безпосередньо поспілкуватися одна з одною. Зрозуміли, що нам дуже не вистачає мотиваційних та розвиткових тренінгів. Отримали не лише теоретичні знання, а й багато практичних навичок з підготовки якісного та цікавого контенту, а також змогли краще усвідомити ті лідерські якості, які є в кожній з нас», – розповідає одна з учасниць тренінгів.

Щоб учасниці могли повністю зосередитися на навчанні, на одному з тренінгів паралельно була організована спеціальна програма на лісову тематику для їхніх дітей.

Гендерна рівність в організаціях лісового сектору

Жінки на галявині

Тривалий і системний підхід є запорукою успіху у провадженні змін. Саме тому команда «ФОРЗА» ініціювала розробку Національного плану дій з впровадження гендерної рівності в організаціях лісового сектору. Його просуванням та адвокацією займеться створена група адвокаток, які зможуть компетентно донести важливість гендерних аспектів у лісничій галузі до політиків та громадськості. Наступний крок — затвердження цього документу на рівні Міністерства захисту довкілля та охорони природних ресурсів України, а також Державного  агентства лісових ресурсів України.

Членкині ГО «ФОРЗА» переконані, що навіть під час війни варто активно діяти, оскільки суспільні зміни потребують системності та часу. Війна робить потребу в змінах ще більш нагальною. «Зараз країна у важкій ситуації, частина фахівчинь виїхала за кордон, частина чоловіків служить в ЗСУ та Теробороні, тому перед сектором лісового господарства та охорони природи постають незнані до цього часу виклики. Тож зараз як ніколи важливо мати в керівних сферах лісового сектору готових до звершень жінок», – підсумовує Леся Лойко, голова ГО «ФОРЗА».