Гранти швидкого реагування внаслідок COVID-19 від УЖФ: що зможуть зробити жіночі організації

Гранти швидкого реагування для жіночих/феміністичних організацій України надає Український Жіночий Фонд (УЖФ) в межах проєкту «Голос жінок і лідерство – Україна», який впроваджується за фінансової підтримки Уряду Канади. 

У відповідь на пандемію COVID-19 у квітні 2020 року Український Жіночий Фонд провів конкурс проєктів, які допоможуть швидко та ефективно відреагувати на виклики, з якими зіштовхуються жінки та дівчата внаслідок коронавірусної кризи.

З-поміж 55-и заявок УЖФ обрав дванадцять. Упродовж травня-липня 2020 року підтримані організації:

  • розроблятимуть нові моделі роботи зі своїми цільовими аудиторіями в режимі онлайн;
  • вирішуватимуть конкретні потреби вразливих груп жінок (переселенки, роми, жінки із наркотичною залежністю, працівниці секс-індустрії, ЛБТІ);
  • допомагатимуть жінкам з інвалідністю та матерям дітей з інвалідністю;
  • працюватимуть над профілактикою і пом’якшенням наслідків домашнього насильства.

Переможниці конкурсу отримали мікрогранти від 20 до 90 тисяч гривень. Це офіційно зареєстровані жіночі правозахисні організації з усіх регіонів України, які мають досвід роботи не менше двох років у захисті прав жінок і просуванні ґендерної рівності.

    • ВГО «Всеукраїнська жіноча єврейська організація «Проект Кешер». Проєкт – “Жіноча сторона карантину”. Опис проєкту: надання психологічної підтримки членкиням організації та іншим жінкам під час пандемії COVID-19 та у період соціальних обмежень, через організацію тематичних вебінарів із закордонними експертками, груп он-лайн підтримки та он-лайн консультацій за участі адвокатки, спеціалістки з фінансової грамотності, експертки з психічного здоров’я. Інформація про послуги організації буде розповсюджуватись зокрема через Громадське радіо.
    • ГО Клуб «Еней». “Підтримка жінок силами рівних”. Надання комплексної підтримки жінкам вразливих груп (споживачкам наркотиків, секс-працівницям, жінкам, які страждають від домашнього насильства) у період пандемії COVID-19. Передбачено проведення навчання для вразливих груп жінок щодо алгоритмів дистанційної шкільної освіти, домашніх ігор з дітьми, пошуку роботи он-лайн, запобігання домашньому насильству. Також команда проекту розповсюджуватиме набори індивідуального захисту.
    • ГПО «Егіда-Запоріжжя» Інформаційна кампанія «Прості дії рятують життя».  “Проведення інформаційно-просвітницької кампанії з протидії домашньому насильству під час пандемії COVID-19”. Кампанія включатиме серію вебінарів для соціальних працівниць та журналістів, створення та ротацію на Запорізькому телебаченні та у соціальних мережах 10 відеороликів «Прості дії рятують життя» з правилами поведінки в ситуації насильства та «Завжди поряд» з алгоритмом дій у випадку насильства.
    • ГО «Інноваційна дія». “Допомога жінкам зі статусом ВПО для зменшення негативного впливу карантинного режиму”. Підтримка внутрішньо переміщених жінок, що мешкають у Вінницькій області, в період пандемії COVID-19 через проведення психологічних консультацій, а також організацію служби «Он-лайн менторки/няні» для допомоги жінкам, які поєднують роботу з дому із доглядом за дітьми.
    • Дніпропетровська міська громадська організація «Жіночий інформаційно-координаційний центр». “Онлайн-навчання як інструмент підвищення інституційної сталості громадських організацій”. Підвищення спроможності жіночих/феміністичних організацій через розвиток кадрового потенціалу тренерок/ів онлайн-освіти (методологія розробки заходів з онлайн-навчання, інструменти дистанційної роботи, допомога в адаптації вже наявних матеріалів та навчальних програм до вимог онлайн-комунікацій) з метою відновлення повноцінної діяльності ОГС в надзвичайних умовах, пов’язаних з пандемією COVID-19.
    • ГО «Асоціація Ромів ЗОР». “Забезпечення базових потреб, горизонтальна самоорганізація жінок заради взаємодопомоги”. Підтримка ромських жінок, що мешкають у м. Ніжин і профілактика поширення COVID-19 серед ромського населення. Надаватимуться телефонні консультації жінкам, які втратили можливості прибутку під час карантинно-обмежувальних заходів, жінок також буде забезпечено засобами індивідуального захисту.
    • ЖОГОЛІ «Молодь. Жінка. Сім’я». “Жінки з інвалідністю і коронавірус”. Проведення, на основі досвіду більше 50 жінок та дівчат з інвалідністю, аналізу впливу COVID-19 на жінок/дівчат з інвалідністю та жінок, які виховують дітей з інвалідністю. Результати аналізу і рекомендації буде поширено на всю Україну. Також в рамках проекту буде організовано вебінари, юридичні консультації, зустрічі з психологами, тематичні консультації для жінок цільової групи.
    • Благодійна організація «Інша». “Фемінізм онлайн”. Проведення з активістками, ЛБТ жінками, жінками, постраждалими від множинної дискримінації серії психологічних онлайн груп підтримки на тему переживання ізоляції в умовах непорозуміння з боку людей, які не поділяють їхніх поглядів. Проведення серії онлайн-заходів під загальною назвою «Феміністична кава онлайн» з метою підтримуючого спілкування з однодумицями, створення спільного інтелектуального середовища.
    • ГО «Жінка майбутнього». “Соціально-психологічна підтримка жінок Бердянщини в умовах пандемії COVID-19”. Проект спрямовано на запобігання гендерно-обумовленого і домашнього насильства в сільських регіонах Бердянського району (Осипенківська, Берестівська та Андріївська ОТГ, в які входять 18 сільських рад). В рамках проекту буде проведено он-лайн комплексне навчання соціальних працівниць/ків, що працюють з цими ОТГ, налагоджено систему надання он-лайн консультацій соціальним працівницям/кам і жінкам цільової групи.
    • ГО «Кроки до майбутнього». “Школа для активісток із Буковини «Спроможні та дієві». Проведення 2-хмісячної школи для активісток Буковини «Спроможні та дієві», що включає он-лайн тренінги та оф-лайн підсумкову зустріч активісток. Мета школи – підвищення спроможності жіночих/феміністичних організацій підтримувати он-лайн зв’язок зі своїми цільовими групами, зокрема вразливими групами жінок та дівчат, надавати послуги цільовим групам он-лайн, а також координуватись з іншими жіночими/феміністичними організаціями та активістками.
    • ГО Центр розвитку «Жіночий світ». “Студія соціалізації людей з інвалідністю «Можливості, які поруч». Створення дистанційної студії соціалізації для людей з інвалідністю та їх родин з метою надання практичних інструментів самопідтримки, стримання панічних настроїв та підтримки оптимістичного настрою груп. В рамках роботи студії проводитимуться он-лайн зустрічі та консультації, розширюватиметься і посилюватиметься мережа учасниць.
    • Ужгородська міська організація Спілки жінок України. “Поінформовані мами особливих дітей – означає досвідчені мами”. Надання підтримки мамам -опікункам дітей з інвалідністю, які через карантинні обмеження не мають у повному обсязі доступу до соціальних послуг та необхідних регулярних медичних послуг. В рамках проекту заплановано вебінари, психологічні, юридичні та інші консультації. В результаті роботи проекту буде створено і забезпечно сталість групи самодопомоги мам дітей з інвалідністю в Ужгороді.

Цей матеріал став можливим завдяки підтримці Уряду Канади в рамках проєкту «Голос жінок і лідерство – Україна», що впроваджується Українським Жіночим Фондом. Відповідальність за зміст інформації несе УЖФ. Інформація, що представлена у матеріалі, не завжди відображає погляди Уряду Канади.