Хаб «Простір» – платформа для розвитку й самодопомоги у громаді

мобілізація громад

П’ятнадцять років тому квітуче й перспективне селище Кочеток на Харківщині почало занепадати: закривається селищний клуб із концертною та спортивною залами, гуртками, бібліотекою та єдиним на той час Музеєм води в Україні. Коли людям ніде культурно відпочивати й розвиватися, багато хто починає шукати розради в алкоголі та наркотиках – а з ними на вулиці та в оселі приходить насильство. Група самодопомоги (ГСД) Чугуївської громади (до якої входить смт Кочеток) запропонувала рішення. ГСД опанувала методологію мобілізації громад, яку Український Жіночий Фонд поширює в різних областях України як ефективний інструмент місцевого розвитку для дотримання прав людини та ґендерної рівності.

Група самодопомоги сформувалась із небайдужих жінок і чоловіків Чугуєва й Кочетка, які об’єдналися, щоб поліпшити життя в громаді. Розробляючи ґендерний профіль громади на основі потреб різних соціальних груп, насамперед вразливих, ГСД визначила, що мешканцям бракує як фізичного простору, так і спільноти, в яких мешканці могли б обговорювати нагальні проблеми громади, запрошувати експерток та експертів, організовувати консультаційні, навчальні та творчі заходи.  Так народилась ідея створити селищний хаб.

ГСД структурують завдання, знаходять ресурси

мобілізація громад Непростим викликом став пошук приміщення для хабу. Для ГСД важливим критерієм була доступність, щоб до простору могли дістатись і комфортно почуватись і молоді та жваві, і літні та менш мобільні: батьки з малюками, люди з інвалідністю. На балансі громади не знайшлося будівель та кімнат, які б відповідали такому запиту. Але сила ГСД – у вмінні доносити ідею до різних стейкхолдерів, пояснювати, як запропоноване рішення вплине на фізичну і психологічну безпеку, рівень життя в громаді. Завдяки співпраці з Чугуївською міською радою і Чугуєво-Бабчанським лісним коледжем, група самодопомоги домовилася про приміщення в центрі селища, на території коледжу, посеред унікального дендропарку.

«Для селища Кочеток, віддаленого мікрорайону Чугуївської громади, а, може, і для всієї ОТГ, хаб «Простір» буде майданчиком для прийняття суспільно важливих рішень і просто для зустрічі з приємними людьми, радісними моментами в житті. Це майбутнє нашого спілкування з громадою, – пояснює Людмила Макаренко, заступниця міського голови Чугуєва. – Я розумію, що без взаємодії органів місцевого самоврядування з громадськими організаціями та ініціативними групами вирішення нагальних потреб та проблем громади не можливе. Я вірю, що всі ініціативи, які виходять від мешканців, необхідні та приречені на успіх. Тому було ухвалене рішення максимально допомогти в пошуку приміщення для  реалізації проєкту».

Завдяки підтримці від Українського Жіночого Фонду та координаційній роботі БФ «БО Добробут України»  простір відремонтували й устаткували меблями. Чугуєво-Бабчанський лісний коледж не лише передав приміщення в безоплатне користування, а й узяв на себе витрати за комунальні послуги хабу.

Люди й інституції у громаді відкривають нові можливості й розділяють відповідальність

«Створення хабу для смт Кочеток виявилося неабияким випробуванням: мешканці давно не вірять у те, що можуть щось змінювати. Але коли долучаються і бачать результат, то стають важливими. А від цього і самопочуття поліпшується, і настрій, і продуктивність. Це і представників влади стосується: завдяки участі в ініціативах групи самодопомоги вони відчувають, що цінні не лише в кабінетах із документацією, а й у житті громади – як люди з досвідом, точкою зору, вміннями. Громада зрозуміла: не треба чекати зручного часу, ідеї слід втілювати тут і зараз», – розповідає лідерка ГСД і координаторка хабу «Простір» Анастасія Майборода.

Двічі на тиждень у хабі проходять репетиції творчого колективу

літніх жінок «Калинонька»: це підтримує в них інтерес до життя. Двадцять осіб щомісяця отримують у «Просторі» консультації юристів Центру надання безоплатної правової д

опомоги. Переважно це внутрішньо переміщені особи, люди з обмеженою мобільністю, старші люди, яким складно добиратися до Чугуєва, щоб розібратись із нарахуваннями за комунальні послуги чи пенсійні виплати. «Простір» гостинний і до студентських ініціатив, а колектив навчального закладу впевнений, що хаб позитивно впливає на імідж і коледжу, й селища – і завдяки цьому кількість абітурієнтів зростатиме.

Щотижня жінок, які пережили домашнє насильство, консультують психологи з Чугуївського міського центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді. Двічі на місяць жіночий клуб «СчастливаЯ» проводить майстер-класи й заняття з арт-терапії, завдяки яким жінки вчаться давати раду емоціям і знаходять вихід зі складних життєвих ситуацій. У хабі є й ігрова кімната. Це дозволяє жінкам із дітьми не обмежувати себе в саморозвитку.

У хабі створена зона буккросингу, яка відкриває сучасну українську та світову літературу тим, хто не може купити книгу або прагне до відповідального споживання.

Без взаємодії органів місцевого самоврядування з громадськими організаціями та ініціативними групами вирішення нагальних потреб та проблем громади не можливе

Системні рішення і потенціал мобілізації громад

У вересні 2021 року лідерка ГСД Анастасія Майборода організувала у «Просторі» круглий стіл за участі Чугуївського управління поліції, Чугуївського міського центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, старости смт Кочеток, Чугуївської міської ради, Центру надання безоплатної правової допомоги, жіночого клубу «СчастливаЯ». Результат – розроблені кейси співпраці й надання послуг та розвитку в смт Кочеток на базі «Простору», графік роботи хабу до кінця 2021 року. У 2022 році ГСД планує залучити до партнерства бізнес, створити спортивний клуб із фітнес-денсу на свіжому повітрі і розширити тематику освітніх програм.

Цю історію успіху створено за фінансової підтримки Фонду Чарльза Стюарта Мотта в межах проєкту «ВПО та приймаючі громади: розбудова толерантності через діалог». Відповідальність за зміст публікації несе Український Жіночий Фонд. Представлена інформація не завжди відображає погляди Фонду Чарльза Стюарта Мотта.