Кожна з нас окремо має тисячу причин зійти з дистанції на середині шляху, але в команді ми приходимо до фінішу разом

Досвід жіночої організації у Трускавці

Трускавець – невеличке місто-курорт Львівської області, що здавна приваблювало туристів мінеральними водами. У цьому містечку, як і у багатьох по всій Україні, проживають активні жінки, які спочатку думають що вони «звичайні», а потім відкривають у собі велику силу і роблять неймовірне для кращого життя громади.

Однією з таких жінок є Наталія Пономаренко. Колись вона, молода мама, працювала на підприємстві, яке вже кілька місяців не виплачувало працівникам зарплатню. Наталії та її колегам, таким само молодим батькам, необхідно було підтримувати свої родини, тож вона зорганізувала колектив і  домоглася справедливості і виплат. Цей випадок надихнув Наталію продовжувати громадську діяльність та захищати права людей, і згодом вона стала депутаткою міської ради. Всупереч  суспільній думці  на Львівщині щодо традиційної  ролі жінки, на яку покладається перш за все турбота про родинний затишок, Наталії вдавалося поєднувати роль жінки та мами та громадську роботу, в тому числі,завдяки підтримці родини.  Наталія думала і говорила про себе, що вона просто «звичайна жінка, як і всі», і робила те, що було в її силах. Неодноразово з вуст її колег звучала фраза «Наталія — це жінка із записником. Вона ніколи не відкладає справи на потім, якщо можна допомогти людям». І так було завжди, адже Наталія є депутаткою уже 4-х скликань.

З початком повномасштабної війни в лютому 2022 року Трускавець прийняв велику кількість ВПО, перш за все, жінок з дітьми. Громада згуртувалась, було організовано Гуманітарний штаб, і Наталія його очолила. Серед жінок, які шукали прихистку в Трускавці, було багато вагітних, і серце Наталії краялось, коли вона думала про всі побутові турботи і переживання майбутніх мам, які опинились у незнайомому місті і не мають нічого для дітей, що ось-ось з’являться на світ. Тоді Наталія з однодумницями вирішили створювати подарункові набори з усім необхідним для немовлят і роздавати жінкам, що їх потребували. Спочатку активістки здійснювали це суто на волонтерських засадах, але потім домовились про співпрацю із місцевою громадською організацією та подали заявку на Конкурс грантів швидкого реагування Українського Жіночого Фонду. Так активістки змогли забезпечити ще більше молодих мам речами першої необхідності.
Тоді ж Наталія дізналась про Академію Жіночого Лідерства, що проходила в рамках проєкту «Голос жінок і лідерство – Україна», який впроваджує Український Жіночий Фонд за підтримки Уряду Канади. Вона мала сумніви, чи варто їхати, чи можна лишати родину та роботу, але врешті зважилась.
«Коли я потрапила на Академію у вересні 2022 року, ми переживали найбільш важкі часи повномасштабного вторгнення. Я приїхала на Академію розбурхана, картала себе, що лишила родину і гуманітарний штаб», – згадує Наталія. Однак вже у перший день тренінгу Наталія зрозуміла, що вона там, де має бути. Інформація від тренерок та спілкування з іншими активістками з різних куточків України в черговий раз нагадали жінкам – якщо ти сама сумніваєшся у своїх перевагах – ніхто інший їх точно не розгледить.  Спочатку ти повинна сама у себе повірити. Як пригадує Наталія, на Академії вона впевнилась в думці, що жінки – це надзвичайно потужна сила. До Трускавця вона повернулась з рішучістю підтримувати однодумниць та ділитись з ними знаннями.

Після навчання для випускниць Академії була можливість подати проєкт на розвиток організаційної спроможності жіночих феміністичних організацій від проєкту «Голос жінок і лідерство – Україна». На той момент ініціатива Наталії та однодумниць у Трускавці була, хоч і дуже активна, ще не дуже добре структурована і без стратегічного бачення свого розвитку. Команда працювала на ентузіазмі, тому, щоб мати більші можливості та інструменти допомоги іншим жінкам ініціатива перетворилася в громадську організацію «ДійТвори».  Тож у поданому на грантовий конкурс проєкті «Посилення організаційного потенціалу громадської організації»  було поєднано два основні напрямки: ресурсність організації та посилення команди. Ресурсність розвинули, придбавши необхідне для роботи обладнання та розробивши брендинг. Команду вдалось посилити, підвищивши обізнаність команди ГО та кола активних жінок Трускавця з питань фемінізму, ґендерного підходу, психологічної стійкості, а також провівши стратегічне планування.

До участі в Академії Наталія та її однодумниці не планували створювати громадську організацію. Можливості та формат роботи неформальної ініціативної групи здавались достатніми. Однак, зареєструвавши ГО «ДійТвори», активістки відчули переваги. По-перше, представниці громадської організації почали більш системно підтримувати ініціативи одна одної, і до них як представниць ГО почали більше прислухались в громаді, ніж коли вони були окремими активістками. По-друге, статус ГО дав можливість звертатись зі своїми ідеями до міжнародних донорів і залучати додаткові ресурси. Новий статус також дає можливість об’єднуватись з іншими жіночими ГО, і станом на сьогодні «ДійТвори» підписали вже кілька  Меморандумів про співпрацю. Така офіційно закріплена кооперація дає можливість ділитись досвідом, напрацюваннями та перерозподіляти ресурси, коли в однієї ГО є можливості, а в іншої — відповідна потреба. У статусі ГО «ДійТвори» також долучились до коаліції 1325, і сьогодні активістки Трускавця працюють над локальним планом дій з втілення порядку денного «Жінки. Мир. Безпека».

Важливо, що ГО «ДійТвори» було зареєстровано саме як жіночу організацію. Це означає, що у фокусі діяльності ГО — потреби жінок Трускавця. На практиці ж, як це часто буває, відповідь запитам жінок приносить переваги ширшому колу мешканців. Наприклад, «ДійТвори» вирішили один з викликів шкільної освіти у своєму місті, відштовхуючись саме від потреб жіноцтва. Активістки звернули увагу, що у багатьох жінок, де б вони не працювали, була спільна проблема і постійний стрес: вони переживали за своїх дітей у школах, де тоді ще не було обладнаних укриттів. В умовах, коли наявні укриття не могли вмістити усіх учнів, школи переходили на навчання в декілька змін, що створювало додатковий стрес для багатьох родин й учасників навчального процесу, більшість з яких — жінки та діти. Активістки почали шукати, як створити безпечні умови для дітей у навчальних закладах. Вони підготували проект покращення укриттів під школами і подали його широкому списку можливих донорів. Один з польських партнерів підтримав ініціативу на суму близько 1,6 млн. гривень на обладнання для ремонту та устаткування майбутніх оновлених просторів. За ініціативи Наталії міська рада долучилась до співфінансування і забезпечила власне проведення ремонтних робіт. Проєктом керували жінки, розділивши роботу за географічним принципом: кожна курувала роботи у певному районі міста, у певних школах. У ході реалізації долучались нові однодумниці.

Сьогодні активістки ГО «ДійТвори» активно навчаються, створюють нові проєкти, планують працювати над підвищенням видимості активних жінок, втілювати спільні ідеї, долати стереотипи і залучати жіноцтво до прийняття рішень. Окремо втілюють проєкт розвитку сільської медицини, аби у жінок віддалених громад були кращі можливості дбати про своє здоров’я.

З того часу, як Наталія пройшла навчання в Академії жіночого лідерства, пройшло вже півтора роки, але вона досі із вдячністю пригадує той досвід. Адже зараз поряд з нею є активні жінки, які готові працювати задля розвитку та процвітання власної громади, жінки, які прагнуть позитивних змін. Але є і  жінки, яким бракує впевненості та команди для їхнього втілення, жінки, які мають ідею, але поки не знають, що з нею робити.

Про команду «ДійТвори» Наталія каже: «Наше основне завдання — допомогти жінкам повірити в себе, це і ми робимо».

За словами Наталії, участь в Академії «відкрила ще одні двері в її житті».
Вона побачила напрямок подальшого руху і силу жінок, що готові йти з нею цим шляхом. За її рекомендацією, вже нові представниці трускавецької громади взяли участь у АЖЛ та надихнулись на розвиток свого лідерського потенціалу, відчули себе частиною жіночого руху України та повірили у свої сили. Кожна з учасниць команди «ДійТвори» пропонує ідеї та робить внесок у втілення спільних ініціатив.

«Суспільство розвивається, і ми теж повинні розвиватися, робити світ комфортним для усіх, застосовувати принципи рівності у ставленні одна до одної та приймати рішення кожна  на своєму місці. Адже жінки – це рушійна сила змін. Жінка може все. Головне поставити мету, мати бажання і відкинути стереотипи», — підсумовує Наталія.

Для Наталії кожна жінка чи дівчина розумна і креативна колега з вартісними ідеями, які треба підтримати.