Проєкт «Вистоїмо разом!» розпочався в жовтні 2022 року. Тоді в Україні система допомоги постраждалим від СНПК тільки починала створюватися. І особливо важливо було запустити її роботу на регіональному рівні, де і мають виявлятися випадки СНПК профільними службами, а також вміти працювати з постраждалими.
Головним завданням було навчити тих, хто буде допомагати, і показати потенційним постраждалим, куди вони можуть звертатися за допомогою. Тому навчальний компонент поєднувався з комунікаційною складовою.
Тренінги, навчальні поїздки, спеціально розроблені навчальні курси – саме завдяки цим заходам працівники і працівниці профільних служб змогли отримати знання і більше заглибитися в деталі роботи з постраждалими від СНПК.
Це поліція, медичні працівники, соціальні служби, регіональні громадські організації.
Також ми працювали над створенням та відпрацюванням моделей ефективного реагування на СНПК, підтримували спільну роботу влади і громадськості на місцях через програму грантів. В цій роботі нам допомагали партнери з регіональних Коаліцій 1325.
«ЄС пишається тим, що підтримує Україну через проєкт «Вистоїмо разом». Ця ініціатива, яка заснована на тісній співпраці між урядом і громадянським суспільством, гарантує, що постраждалі отримають необхідну допомогу і підтримку, з акцентом на підході, орієнтованому на самих постраждалих», – сказала Катаріна Матернова, посолка Європейського Союзу в Україні.
«Ці два роки нашої спільної роботи показали, яких всеосяжних результатів ми можемо досягти, коли працюємо разом. Разом з партнерами ми створювали і впроваджували навчальні курси для різних груп фахівців, частину з цих курсів вже інтегровано у державну систему підвищення кваліфікації, решта доступні для широкого загалу через освітні онлайн платформи. Ми проводили інформаційні кампанії і підтримували розробку систем допомоги постраждалим на місцях через грантові програми. Але, найголовніше, ми спільно робили голоси постраждалих від СНПК гучнішими. Проєкт завершується, але робота продовжується. І ми дуже раді, що своєю роботою змогли закласти підґрунтя для наступних ініціатив, спрямованих на підтримку постраждалих від СНПК в Україні», – коментує Наталія Карбовська, директорка зі стратегічного розвитку Українського Жіночого Фонду.
Ще одним важливим компонентом стала робота із суддями, зокрема тренінги та навчальні поїздки. Для суддів на основі вивченого міжнародного досвіду був розроблений навчальний курс з питань СНПК, а також підготовлено 45 суддів-тренерок, які зможуть проводити тренінги для колег і поширювати інформацію про особливості роботи з постраждалими від СНПК.
«СНПК – це зброя росії в цій війні. Ми маємо зробити все, аби злочинці були покарані та притягнуті до відповідальності, а постраждалі могли отримати справедливість і репарації. Зараз Україна активно працює і на міжнародній арені, аби злочини росії не залишилися непокараними, зокрема адвокатуємо внесення росії до переліку сторін які обгрунтовано підозрюються або є відповідальними у вчиненні згвалтувань або інших форм сексуального насильства у ситуаціях збройного конфліфкту, так званий «shame list», – зазначила Катерина Левченко, Урядова уповноважена з питань ґендерної політики України.
На підсумковій конференції обговорили основні досягнення, але крім вже проробленої роботи, попереду чекає ще багато викликів, які потрібно буде подолати, аби побудувати якісну і ефективну систему реагування на випадки СНПК та підтримки постраждалих.
Зокрема, вже є напрацьована правова база для розбудови такої системи. Зараз відповідний законопроєкт зареєстрований у Верховній Раді та чекає свого розгляду. Прийняття цього Закону є основою для розробки системи та напрацювання механізму виплати репарацій постраждалим.
*Проєкт «Вистоїмо разом: вдосконалення системи підтримки постраждалих від сексуального насильства, пов’язаного з війною» виконує Український Жіночий Фонд у партнерстві з громадською організацією «Ла Страда – Україна» та Асоціацією жінок-юристок України «ЮрФем» за підтримки Офісу Віце-прем’єр-міністерки з питань європейської та євроатлантичної інтеграції й Апарату Урядової Уповноваженої з питань гендерної політики та за фінансування Європейського Союзу.