У січні фонд організував презентацію на національному рівні за участі представниць і представників Офісу Віцепрем’єрки з питань європейської та євроатлантичної інтеграції, Апарату Урядової уповноважена з ґендерної політики, Офісу Генерального прокурора, Національної поліції, МВС, Міністерства юстиції, Національної соціальної сервісної служби, Міністерства соціальної політики, Представництва Європейського Союзу в Україні, донорських та громадських організацій. Під час цієї події вдалося також зібрати сторони, дотичні до роботи з постраждалими у Києві.
«Саме скоординовані дії дають можливість ефективно реагувати на виклики, пов’язані із сексуальним насильством, що коять російські військові в Україні», — наголосила під час заходу Урядова уповноважена з питань ґендерної політики Катерина Левченко.
Наступним кроком стало проведення регіональних презентацій, аби разом з партнерами громадською організацією «Ла Страда-Україна» та Асоціацією жінок-юристок України «ЮрФем» розповісти про цілі проєкту та зібрати за одним столом представниць та представників місцевих жіночих правозахисних організацій, обласних державних адміністрацій, поліції та інших сторін, як можуть бути залучені в роботу з постраждалими від сексуального насильства, пов’язаного з війною.
Перша регіональна презентація проєкту відбулася у квітні у Львові, де перед цим була створена коаліція «1325 — Львівщина». Громадські організації та виконавці обласного плану об’єдналася заради локалізації Національного плану дій на виконання Резолюції Ради Безпеки ООН «Жінки. Мир. Безпека». Наразі це найбільша в Україні коаліція 1325, адже меморандум підписали 64 організації та установи.
За тиждень представниці Українського Жіночого Фонду та партнерських організацій уже були з презентацією в Рівному. Наступною була зустріч в Одесі, яка об’єднала учасниць та учасників з двох областей — Одеської та Херсонської.
У травні проєкт було презентовано у Хмельницькому, Запоріжжі, Кропивницькому та Дніпрі, де зібралися організації з Дніпропетровської, Луганської та Донецької областей. Завершилася серія регіональних заходів зустрічами у Чернігові, Сумах та Харкові. Організовуючи та відвідуючи 10 заходів у регіонах, ми проїхали тисячі кілометрів та поспілкувалися із сотнями учасниць та учасників.
«Ми почули, що сьогодні є ресурси і бажання сформувати ту необхідну інституційну мережу, яка допоможе надати необхідну підтримку. Працюючи з жіночими правозахисними громадськими організаціями, бачимо, що дуже часто постраждалі звертаються до них. Це простіше, легше психологічно, тому ми бачимо велику роль жіночих правозахисних організацій у цій системі», — підсумовує директорка зі стратегічного розвитку Українського Жіночого Фонду Наталія Карбовська.
Протягом презентацій учасниці та учасники обговорювали важливість допомоги потерпілим, те, що вже роблять в цьому напрямку місцева влада, інституції, які працюють з постраждалими, та громадські організації, а також озвучували подальші плани. Усі ці заходи відбулися завдяки фінансовій підтримці Європейського Союзу.
«Європейський Союз підтримує зусилля України у відповіді на сексуальне насильство, пов’язане з війною, вважає за честь підтримати цей проєкт, побудований на тісній співпраці влади та громадянського суспільства, і має на меті вдосконалити надання підтримки постраждалим та розбудувати систему попередження й відповіді на сексуальне насильство», — зазначив керівник сектору співробітництва Представництва Європейського Союзу в Україні Стефан Шленінг під час установчої зустрічі у Києві.
Проєкт «Вистоїмо разом: вдосконалення системи підтримки постраждалих від сексуального насильства, пов’язаного з війною» виконує Український Жіночий Фонд у партнерстві з громадською організацією «Ла Страда-Україна» та Асоціацією жінок-юристок України «ЮрФем» за сприяння Офісу Віцепрем’єр-міністерки з питань європейської та євроатлантичної інтеграції й Апарату Урядової Уповноваженої з питань ґендерної політики та за фінансової підтримки Європейського Союзу.