Як виграти місцеві вибори єдиній жінці серед п’яти кандидатів

Наталія Петренко – новообрана голова Шульгинської обєднаної територіальної громади, що у Старобільському районі на Луганщині. Випускниця Академії Жіночого Лідерства для жінок – потенційних учасниць місцевих виборів, розповіла, як навчальна програма Українського Жіночого Фонду (УЖФ) і Національного Демократичного Інституту (NDI) допомогла їй здобути перемогу.

«Я – Наталія Петренко, мені 40 років, живу в Шульгинці і я хочу, щоб моя громада була успішною». Це гасло звучало в усіх промовах кандидатки. «Одним із найцікавіших і найскладніших занять Академії Жіночого Лідерства було створення ключового повідомлення. Воно має передати найважливіше, бути ємким і при цьому лаконічним, – розповідає вже офіційна переможниця на виборах-2020. – Другий виклик – це побудова команди. В агітаційному спецвипуску місцевої газети перша сторінка розповідала про мене, а на другій про кожну учасницю та учасника моєї команди. Ми постійно були на зв’язку через вайбер-групу, обмінювались оперативною інформацією, координували дії».

За посаду голови Шульгинської ОТГ у жовтні 2020 року змагалися четверо чоловіків і Наталія Петренко, секретар Шульгинської сільської ради, депутатка ради ОТГ і мобілізаторка жіночих груп самодопомоги у своїй громаді. «Завдяки співпраці з Українським Жіночим Фондом (УЖФ) я навчилася знаходити небайдужих жінок на своїй території, виявляли потреби і писати проєкти, які відповідають на ці потреби. Незабаром відкриємо «Шульгинський хаб, простір комфортного спілкування жінок різних поколінь. Ми спілкуємося не лише між собою, а й із групами самодопомоги інших громад Луганської, Донецької, Запорізької областей. Комунікації вирішують усе. Коли нещодавно Луганщина постраждала від пожеж, ми за один поклик зібрали кілька машин гуманітарної допомоги. Я знаю, що багато дівчат із груп самодопомоги пройшли в депутатки місцевих рад», – пояснює Наталія.

Про Академію Жіночого Лідерства Наталія дізналася з фейсбук сторінки УЖФ і з його розсилки для мобілізаторок. Заповнила анкету, написала мотиваційний лист – і стала однією учасниць АЖЛ вересневого набору.

Надзвичайно корисними були вправи АЖЛ із виявлення цільової аудиторії – це допомогло зорієнтуватися, кого переконувати, а на кого не варто витрачати сили. Розуміння Виборчого кодексу дозволило свідомо побудувати стратегію виборчої кампанії. Мені було вигідніше балотуватися від партії. Це дозволяло зібрати команду і не платити тисячі гривень застави. При цьому ніхто не зобов’язував мене користуватися партійними гаслами. Це село, в нас голосують за людину, а не за партію. Щоб оплатити спецвипуск «Вісника Старобільщини», я відкрила рахунок кандидата, оскільки Виборчий кодекс не дозволяє мені витрачати на агітацію власні кошти», – ділиться знаннями Наталія Петренко.

Скориставшись порадами виборчих експерток АЖЛ, кандидатка на посаду голови Шульгинської ОТГ побудувала кампанію на позитиві. Не обіцяла золотих гір, обговорювала з виборцями проблеми, реальні терміни і способи їх розв’язання. Хоча зберігати впевненість у собі було не легко: «Мій головний опонент використовував брудні технології. Порівнюючи нашу громаду з літаком, називав себе досвідченим пілотом, а мене – стюардесою, здатною хіба що заспокоювати пасажирів. В його агітації траплялись і дуже принизливі сексистські висловлювання. Але мене всю дорогу підтримували чоловік і двоє синів».

Наталія вдячна АЖЛ не лише за навчальну сесію, а й за менторську підтримку: «Навіть у день виборів я вмить отримувала відповіді на всі запитання і якісний юридичний супровід. Ми з командою постійно писали в менторський чат: як бути із зіпсованими бюлетенями, які у спостерігачів мають бути посвідчення, чи можуть їхати в одному авто спостерігачі та члени комісії, коли скринька для голосування на виїзді?»

Майже кожен другий виборець Шульгинської об’єднаної територіальної громади, який прийшов на дільницю 25 жовтня 2020 року, віддав свій голос за Наталію Петренко. Із 22-х депутатів місцевої ради 14 – представники Наталиної команди.

Академія Жіночого Лідерства (АЖЛ) для жінок, які мають намір взяти участь у місцевих виборах – три серії тренінгів, організовані з липня по вересень 2020 року Українським Жіночим Фондом та Національним Демократичним Інститутом у межах програми “Підтримка жінок-лідерок в Україні” за підтримки Міністерства міжнародних справ Канади. Навчальний проєкт має на меті розвинути потенціал жінок і мотивувати їх балотуватися на місцевих виборах та приєднатися до процесів ухвалення рішень на місцевому (рівні громади) та регіональному рівні. Проєкт також забезпечив менторську підтримку кандидаткам під час виборів.

Три групи жінок-лідерок з усіх областей України навчалися впродовж шести днів онлайн у форматі 3+3 дні з перервою в тиждень. За цей час учасниці АЖЛ опанували: техніки спілкування та залучення виборців, публічних виступів та роботи з медіа; створення іміджу кандидатки, основних повідомлень виборчої кампанії; розробку стратегії кампанії та фандрейзингу; принципи мережування та об’єднання зусиль жінок-лідерок для відстоювання прав жінок. Під час навчання увага приділялась і протистоянню інформаційним атакам та психологічному насильству щодо політично активних жінок.