FemSolution почали свою діяльність у Києві у 2О16 році як студентська феміністична ініціатива. Активістки створювали просвітницькі дописи у соціальних мережах, проводили просвітницькі заходи а також протестні та адвокаційні акції. Проєкти, склад команди та фокус спільноти за цей час могли бути різними, однак незмінною лишалась організаційна політика: принцип FLTI* (без цис*чоловіків) і горизонтальність у роботі. Останнє на практиці означало ухвалення рішень методом консенсусу, а також проведення обговорень за принципами ненасильницької комунікації.
Виклики пандемії відчутно виснажили активісток: було складно адаптуватись до нових умов, не вистачало живої взаємодії з аудиторією, карантин негативно вплинув на ментальне здоров`я. Тож 24 лютого 2О22 року FemSolution зустріли частково вигорілими і розфокусованими. Однак повномасштабна війна їх не спинила, а навпаки активізувала. Реагуючи на виклики повномасштабного вторгнення, активістки перенаправили зусилля на відповідь нагальним потребам жінок і дівчат і згодом організували гуманітарний штаб для допомоги внутрішньо переміщеним жінкам, де приділяли окрему увагу забезпеченню засобами менструальної гігієни та ліками для підтримки психічного здоров’я.
Не припиняючи гуманітарну роботу, Femsolution почали потроху повертатись до своєї звичної діяльності. Однак, як це було властиво багатьом українським феміністичним організаціям, команда мала сумніви, чи це доречно на тлі повномасштабної війни. Відповідь на це питання принесло 8 березня 2О23 року, коли Femsolution спільно з ініціативою Феміністична Ложа організували концерт на підтримку дня захисту прав жінок. Подія і пости щодо важливості 8 березня мали великий відгук серед аудиторії, й активістки зрозуміли: про-феміністичні заходи все ще дуже потрібні жінкам і представникам квір-спільноти в Україні.
Однак у цей час стабільну роботу і розвиток ускладнювали виклики, що лишились після пандемії та з’явились із повномасштабним вторгненням: нестача контактів с однодумницями та і живої комунікації молодих феміністок, несталість команди, адже хтось долучались до організації, а хтось припиняли свою діяльність, переїзди активісток у межах країни та закордон. У цей період Юлія Лютий-Мороз займалась гуманітарним напрямком і вела соціальні мережі FemSolution. Ще не маючи на той момент чіткого розуміння, у якому напрямку рухатись cамій і в якому напрямку може рухатись ініціатива, Юлія вирішила взяти участь у Академії Жіночого Лідерства, що проходила в рамках проєкту «Голос жінок і лідерство – Україна», який впроваджує Український Жіночий Фонд за підтримки Уряду Канади.
«Куди це заведе, ще не знала, але відчувала, що це потрібно», – згадувала Юлія пізніше.
На Академії Жіночого Лідерства учасниці навчились інструментам жіночого лідерства та впливу на соціум, перевагам об’єднання з однодумницями і формування спільнот, аналізу гендерних проблем та свого середовища. 3 найголовнішого для себе особисто, Юлія винесла нові методи та підходи роботи з жінками, а також корисні контакти.
Після Академії було відкрито конкурс грантів у рамках проєкту «Голос жінок і лідерство – Україна». Ця можливість була створена для активісток, які прагнули заснувати або розвинути новостворену жіночу/феміністичну організацію і були зацікавлені у посиленні інституційної спроможності організації та/або посиленні зв’язків із жіночим/феміністичним рухом чи цільовою аудиторією. Втілення цього гранту означало для FemSolution офіційну реєстрацію ГО. Виняткове дотримання принципів горизонтальності було однією з причин, чому членкині спільноти відкладали цю ідею раніше. Офіційна реєстрація передбачала би виокремлення кількох учасниць у наглядову раду, у документах також було би зазначено голову ГО, і це викликало побоювання, чи вдасться зберегти цінності горизонтальності та фемінізму, які об’єднували групу. Однак FemSolution наважились на цей крок, і це стало наступним етапом розвитку організації.
У рамках гранту команда вирішила сфокусувалась на розширенні мережі контактів про-феміністичних організацій, активісток та професіоналок і на інституційному розвитку. Робота за першим напрямком почалась із опитування: активістки опитали гостей заходу 8 березня, блогерок, однодумниць і таким чином напрацювали велику базу дружніх контактів.
Наступним кроком було чітко побачити свою ЦА. Частина багатотисячної аудиторії FemSolution слідкували за ініціативою в Instagram через гуманітарну допомогу. Опитування допомогло виявити портрет і потреби аудиторії, яка зацікавлена саме у феміністичному порядку денному.
Кращому усвідомленню потреб та інтересів про-феміністичної спільноти сприяло також проведення “Форуму ХІАПАГО”, де художниці, ініціативи, активістки, підприємиці, авторки познайомились та скооперувались для подальшої спільнодії. 3авдяки цьому спілкуванню команда зрозуміла, на яку тему потрібні дописи у соц.мережах. В результаті було створено, наприклад, гайд для свідків насильства, які хочуть допомогти постраждалій особі.
У процесі роботи команда заново оцінювала актуальність тих чи інших заходів для свого розвитку й іноді змінювала плани. Таким чином було приділено більшу увагу посиленню орг.спроможності і проведено набагато більше стратегічних сесій, ніж передбачось спочатку. 3алучення бухгалтерки дало можливість налаштувати систему виплат учасницям організації і підготувати документи для реєстрації ГО. Юридичний статус ГО розширив перелік можливих алгоритмів і площин, як ініціатива тепер може взаємодіяти з владою. Також реєстрація організації позитивно вплинула на стабільність людського ресурсу, що було одним викликів для FemSolution раніше. Офіційно визначені членкині організації тепер глибше відчувають свою відповідальність і приналежність до FemSolution.
«Коли ви реєструетесь, це точно значить, що ви завтра не розійдетесь», – підсумовує Юлія.
Новий статус не став на заваді принципам горизонтальності: хоч юридично Юлія Лютий-Мороз є головою організації, але фактично всередині ініціативи немає голови, і усі рішення приймаються за принципом консенсу. 3авдяки оплаті праці можна також говорити про професіоналізацію діяльності активісток, однак при цьому вони залишились так само відкритими до нових прихильниць й волонтерок.
Серед викликів періоду виконання гранту Юлія називає динаміку роботи – не завжди стабільну і не завжди вгору. Відключення світла та нервове виснаження також вносили свої корективи у плани. Однак великою підтримкою були взаємодія із віднайденими дружніми ініціативами.
Аналізуючи навчання на Академії і співпрацю з УЖФ, Юлія порівнює отриманий досвід з виходом із темного лісу, де нові знання, підтримка і середовище однодумниць допомогли активісткам зробити крок вперед.
«УЖФ позбавив мене страху, що ми самі у цьому світі», – ділиться Юлія.
Тепер, коли статус ГО відкриває доступ до нових ресурсів для розвитку громадянського суспільства, FemSolution планують реалізовувати ще більше заходів на підтримку і зростання про-феміністичної спільноти, емансипацію та зменшення рівня гендерно зумовленого насильства в Україні. Також активістки не припинятимуть гуманітарний напрямок і шукатимуть додаткові можливості для допомоги військовим, жінкам у прифронтових територіях і вразливим групам.