Жінки-лідерки з ініціативних груп скеровують місцевий розвиток у східних областях України, що постраждали від конфлікту

У Святогірську Донецької області відбувається Регіональний форум «Просування прав людини та ґендерної рівності за допомогою мобілізації громад задля розширення можливостей в Україні». Під час Форуму представниці та представники з 20 громад Донецької та Луганської областей діляться досвідом застосування підходу «мобілізація громад задля розширення можливостей», а також результатами і висновками, до яких дійшли в процесі пілотної реалізації жінки з груп самодопомоги та місцеві органи самоврядування. З 2016 року структура ООН Жінки у партнерстві з Українським Жіночим Фондом, Програмою розвитку ООН, за фінансової підтримки Європейського Союзу вперше познайомили представниць та представників громад Донецької та Луганської області з методикою мобілізації громад задля розширення можливостей (Community Mobilization for Empowerment – CME).

Лише за 2 роки діяльність з мобілізації громад призвела до створення 58 груп самодопомоги, у складі яких 364 жінки та 52 чоловіка, які активно долучались до процесів планування на місцевому рівні. З цих 58 груп, що утворилися на момент проведення Форуму, 20 перетворилися на офіційно зареєстровані громадські організації.

Запроваджуючи процес децентралізації, Україна мала на меті створити більш ефективну систему місцевого самоврядування, яка матиме ресурси і можливості відповідним чином реагувати на потреби громад. У теорії, це передавання фінансів та повноважень з центрального на місцевий рівень, мало би означати, що жінки матимуть більші можливості заявити про свої потреби під час планування на локальному рівні. Децентралізація має потенціал допомогти реагувати на потреби найбільш вразливих груп населення і запроваджувати необхідні соціальні послуги тим категоріям населення, які часто дискримінуються та є соціально виключеними. Щоб досягнути рівноправного забезпечення жінок і чоловіків з різних соціальних груп, необхідно завжди зважати на ґендерну рівність та права людини, щоб вони завжди були в фокусі під час запровадження реформ.

«Завдяки застосуванню методології «мобілізації громад задля розширення можливостей», програма мобілізувала жінок і чоловіків у пілотних громадах і залучила їх до процесу прийняття рішень та відновлення на місцевому рівні. Підхід «мобілізації громад задля розширення можливостей» довів свою ефективність у визначенні ґендерних потреб вразливих груп жінок а також у визначенні пріоритетів для жінок, які стикаються з множинною дискримінацією. Всі ці зусилля є надзвичайно важливими, адже гарантують, що місцеві програми розвитку враховуватимуть потреби жінок і чоловіків та будуть гендерно-чуйними», ‒ прокоментувала Тамар Таварткіладзе, програмна менеджерка структури ООН Жінки в Україні.

Директорка Українського жіночого фонду Олеся Бондар зазначає, що жінки за часів незалежності традиційно були активними на рівні селищних рад. Водночас, нині, коли під час реформи децентралізації повноваження на прийняття рішень та ресурси повертаються на місця, чоловіки почали проявляти більшу зацікавленість до цього рівня влади і жінок потроху меншає. «Це доволі небезпечна ситуація, адже саме завдяки поєднанню «жінки» + «децентралізація»,  в багатьох громадах вперше почали звертати увагу на права таких вразливих категорій, як безробітні жінки, жінки пенсійного віку, одинокі жінки, люди з інвалідністю та інші. Є ризик, що цей прогрес може зупинитися», говорить Олеся Бондар. 

Довідкова інформація: Підхід «мобілізації громад задля розширення можливостей» впроваджувався в рамках спільної програми ПРООН-ООН Жінки «Відновлення управління та сприяння примиренню в постраждалих від кризи громадах України», що фінансується Європейським Союзом.