Жінки на виборах: біг з перешкодами

Український жіночий фонд у партнерстві з Національним демократичним інститутом міжнародних відносин (НДІ) здійснює гендерний моніторинг позачергових виборів народних депутатів України, що відбулись 21 липня 2019 року.

Напередодні виборів, зведено найбільш повні та актуальні дані про участь жінок-кандидаток. Загалом, у виборах беруть участь 5830 кандидатів – 1315 жінок (23%) та 4515 чоловіків (77%). Хоча жінок-кандидаток менше, вони не менш мотивовані до участі у виборах – враховуючи пропорцію зареєстрованих кандидатів, жінки рідше відмовляються від участі у виборах.

Були проаналізовані списки та кандидати від партій по мажоритарних округах 10 партій, які мають високий рейтинг та/або регіональну підтримку: «Батьківщина», «Громадянська позиція», «Голос», «Європейська солідарність», «Опозиційна платформа – «За життя», «Опозиційний блок», «Радикальна партія Олега Ляшка», «Самопоміч», «Сила і честь» та «Слуга народу».

В результаті з’ясувалось, що 4 з 10 партій не дотримались квоти. Так, в списках «Голосу» 28% жінок, «Громадянської позиції» – 24%, «Європейської солідарності» – 29%, «Сили і честь» – 24%.

Партії «Батьківщина» (30%), «Опозиційний блок» (38%), «Опозиційна платформа – «За життя» (33%), «Радикальна партія Олега Ляшка» (41%), «Самопоміч» (35%), «Слуга народу» (33%) норму виконали.

Водночас, навіть ті партії, які дотримались квоти, почасту ставили жінок на малопрохідні позиції. В першій половині списків жінок вдвоє менше, ніж в другій.

З шести партій, що дотримались квоти,  лише «Самопоміч» має у першій половині свого списку 32% жінок.

Партія «Слуга народу» в першій половині партійного списку номінувала лише 11% жінок, «Опозиційна платформа – «За життя» – 16%, «Громадянська позиція» – 20%, «Батьківщина» та «Сила і честь» – по 21%.

Що стосується решти партій – у «Голосу» 24% жінок в першій половині списку, в «Опозиційного блоку» та «Радикальної партії Олега Ляшка» – по 29%, і тільки у «Європейської солідарності» та «Самопомочі» – відповідно  30% та 32%.

Вдвічі менше, ніж в списках – жінок-кандидаток в одномандатних округах, тільки 16%.

Враховуючи кандидатів від десяти партій, «позаду» – західний регіон України, де жінок серед кандидатів лише 13%. Лідери «негативного рейтингу» – Закарпатська область (3%) та Волинь (0%). Дещо краща ситуація на Півдні та Сході. «Попереду» – центр та Північ, хоча і тут показник невисокий, тільки 20%. Найкраще жінки представлені в м. Київ (26%) та в Черкаській області (27%). Відповідно, прогнозується, що з мажоритарних округів буде обрано вкрай мало жінок.

Формального дотримання квоти в списках кандидатів недостатньо для представництва жінок на рівні 30% серед кандидатів, що будуть обрані за списками, та загалом у Верховній Раді. 

Український жіночий фонд звертає особливу увагу на фактичні можливості для рівної участі жінок і чоловіків у виборах народних депутатів. Ключовою у досягненні більш збалансованого представництва жінок у виборчому процесі та в політиці є роль партій. З 5830 кандидатів, що беруть участь у виборах, 4150  висунуті партіями. Кандидати, які мають ресурсну підтримку від партій, мають більші шанси на обрання. Саме партії можуть сприяти тому, щоб жінки, які складають 54% населення України, були представлені у Верховні Раді хоча б на рівні 30%.   

Гендерний моніторинг стане основою для діалогу з політичними партіями щодо позитивних дій для досягнення гендерної рівності!

Більше інформації дивіться в тексті заяви та інфографіках нижче.

За докладнішою інформацією звертайтесь до координаторки проектів Мілени Горячковської (0503101364).

Інфографіка №1: “Представництво жінок у списках кандидатів”

Інфографіка №2: “Представництво жінок у списках: перша та друга половини”

Інфографіка №3: “Представництво жінок в одномандатних округах”

Інфографіка №4: “Представництво жінок в одномандатних округах”

ФАЙЛИ ДЛЯ ЗАВАНТАЖЕННЯ:

1) Текст заяви

2) Прес-реліз

3) Інфографіка