Читайте між рядками: проєкт сфокусується на дослідженні впливу війни в Україні на захист та просування прав жінок

Через руйнівні наслідки повномасштабного вторгнення РФ в Україну проєкту «Читайте між рядків: (пост)пандемічний економічний вплив на права жінок ОГС з Болгарії, Грузії та України за фінансової підтримки  «The Black Sea Trust for Regional Cooperation» довелося змінити фокус уваги з подолання економічних наслідків пандемії на вивчення впливу збройних конфліктів та наслідків одразу декількох криз на роботу жіночих/феміністичних організацій.

Проєкт «Читайте між рядками» наприкінці минулого року об’єднав одночасно три країни (Болгарію, Грузію та Україну), щоб оцінити економічні наслідки пандемії COVID-19 та їхній вплив на жіночі/феміністичні організації. Але сьогодення вимагає реагувати на нові катастрофічні виклики – вторгнення Російської Федерації в Україну. Ця війна стала руйнівною для українського суспільства та нашої економіки, а крім того викликала шок по всьому світі, регіоні та по всій земній  кулі. Ці складні надзвичайні ситуації змінили динаміку Чорноморського регіону та висунули нові виклики для захисту та просування прав людини. Відсутність економічної стабільності, поглиблення ґендерної нерівності, зростання мілітаризму та брак спроможності урядів охопити й обслуговувати найуразливіші верстви населення ще більше утвердили нову роль ОГС у вирішенні конфліктів і вирішенні зростаючого попиту на допомогу.

І хоча фокус змінився, а ресурси стали ще дефіцитнішими, жінкам і правозахисним організаціям довелося знову адаптуватися – від подолання пандемії до реагування на збройні конфлікти та надання гуманітарної допомоги. Це вимагало раптової та швидкої  зміни діяльності, наприклад, створення координаційних центрів для переселенців та прийому українських біженців, надання медичної допомоги, забезпечення розміщення, догляду за людьми похилого віку та дітьми, надання психологічної допомоги, а також підтримка етнічних або ЛГБТК+ спільнот, які рятуються від війни.

Проєкт «Читати між рядків: (пост)пандемічний економічний вплив на права жінок ОГС з Болгарії, Грузії та України за фінансової підтримки  «The Black Sea Trust for Regional Cooperation» теж змінюється у відповідь на нові виклики. Він зосереджений на вивченні впливу економічних наслідків (пост)пандемії та наслідків війни в Україні, на організації, які захищають права жінок та інших вразливих  груп у Болгарії, Україні та Грузії. Зібрані дані ляжуть в основу дослідження, метою якого є підвищення обізнаності про проблеми, з якими стикаються жіночі/феміністичні організації в трьох чорноморських країнах.

Міжнародна дослідницька група проведе 60 глибинних інтерв’ю з представниками громадянського суспільства в Болгарії, Україні та Грузії. Мета полягає в тому, щоб проаналізувати моделі реагування та стійкості, пов’язані з кризами, а також те, як вони впливають на захист і просування прав жінок. Ініціатива інформуватиме різних зацікавлених сторін про контекст, у якому громадянське суспільство діє та адаптується до нових реалій, щоб задовольнити потреби своїх цільових груп.

Ми прагнемо, щоб це дослідження слугувало інструментом адвокації у формуванні політик, спрямованих на фінансову підтримку громадянського сектору, який працює на захист прав жінок, захист вразливих груп людей, і надасть видимість найкращим практикам громадянського суспільства у реагуванні на кризи, які накладаються одна на одну.

Проєкт також сприятиме зміцненню регіональної співпраці між 4 жіночими фондами та їхніми бенефіціарами в Болгарії, Україні та Грузії, збагачуючи знання про регіон та створюючи спільну історію та голос.

 

«Читайте між рядків: (пост)пандемічний економічний вплив на права жінок ОГС з Болгарії, Грузії та України» фінансується Black Sea Trust, проектом Німецького фонду Маршалла США та співфінансується Європейською Комісією.