«Сім» – це сценічні читання, в основу яких покладено інтерв’ю та історії боротьби 7 жінок-активісток з різних країн світу, а саме: Фаріда Азізі (Афганістан), Інес Маккормак (Північна Ірландія), Марина Пісклакова-Паркер (Росія), Анабела Де Леон (Гватемала), Мухтар Май (Пакистан), Му Сокуа (Камбоджа) та Хафсат Абіола (Нігерія).
Їх думки на сцені втілюють у життя видатні люди країни. Зокрема, під час презентації у Нью-Йорку одну з ролей виконувала оскароносна акторка Меріл Стріп.
В Україні голосами 7 жіночих доль стали Ада Роговцева (акторка), Святослав Вакарчук (співак), Сергій Жадан (письменник), Оксана Забужко (письменниця), Мустафа Найєм (журналіст, народний депутат України), Оксана Сироїд (віце-спікер Верховної Ради України) і Таміла Ташева (координатор громадського руху КримSOS).
7 жінок, 7 доль, 7 історій не залишили байдужими і українського глядача, адже життя кожної з них було під загрозою, але вони перемогли обставини й стереотипи і стали голосами жінок всього світу, голосами, які надихають тисячі інших на боротьбу за свої права.
Розказані історії надзвичайно різні – Фаріда Азізі, наприклад, добивалась права жінок навчатися медицині, адже афганські жінки могли бути оглянуті лише жінками-лікарями, в той час як жінок до навчання медичній справі не допускали.
Анабела Де Леон власним прикладом продемонструвала, що завдяки освіті в житті можна досягти чимало, головне вірити й невпинно прямувати до своєї мети.
А Мухтар Май після зґвалтування не наклала на себе руки, як це зазвичай траплялось в Пакистані, а добилась справедливого суду і покарання злочинців.
Ось як письменниця Оксана Забужко, яка виконала роль Інес Маккормак, прокоментувала виставу:
«Найважче – це відважитись на перший крок тоді, коли цілий світ кричить тобі: “Не смій!”, а по твоїй стороні – нічого, крім почуття справедливості. Так починається шлях до свободи. А потім приходить розуміння, що не існує свободи “тільки для себе”. Якщо хочеш жити вільною, мусиш щоденно міняти світ, розширюючи в ньому простір свободи-для-всіх. Це й є історія героїзму – жіночого, людського… вічного. І допоки такі історії тривають, у людства є надія.»
Відкриваючи виставу Посол Швеції в Україні Андреас фон Бекерат наголосив, що надзвичайно важливо прискорити ратифікацію Україною Стамбульської конвенції про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству та боротьбу із цими явищами.
Виконавча директорка Українського жіночого фонду Олеся Бондар зауважила, що проблеми насильства, нерівності, порушення прав жінок існують в усьому світі і Україна не є виключенням: «Якщо ви – жінка, ви більше ризикуєте бути бідною, тому що різниця в оплаті праці для жінок і чоловіків на однакових посадах у середньому по Україні складає 30%, до того ж чоловіки мають вищі пенсії.
Якщо ви – жінка, у вас немає можливості впливати на прийняття рішень на рівні держави – частка жінок у ВРУ складає 11,8 %, і це при тому що жінок-виборців в Україні більше ніж чоловіків.»
Організатори впевнені, що реалізація цього міжнародного проекту в Україні та схвальні відгуки глядачів, які зуміли разом з виконавцями пережити кожну з розказаних історій та замислитись над ними дозволить суспільству по іншому подивитись на жінку та її права.
Довідково:
- Виставу «Сім» відвідала Міністр культури і демократії Швеції Еліс Бах Кунке та її український колега В’ячеслав Кириленко.
- Режисер української постановки «Сім» – Олександр Крижанівський.
- Виставу «Сім» та її концепцію ініціювала продюсерка Хедда Крауз Сьйогрен у співпраці з Національним театром Швеції (Riksteatern) та Шведським Інститутом.
- Авторки п’єси «Сім»: Пола Сізмар, Кетрін Філу, Гейл Крігел, Керол К. Мек, Рут Мергреф, Анна Дівір-Сміт та С’юзен Янковітц.