В липні учасниці коаліцій 1325 з Хмельницької, Запорізької області та Києва відвідали колежанок на Рівненщині, аби подивитися, як там змогли облаштувати «зелені кімнати» та перейняти досвід для облаштування таких кімнат в своїх регіонах.
З початком повномасштабного вторгнення кількість випадків домашнього насильства щодо жінок сильно зросла. Зазвичай, діти стають свідками цього, що негативно впливає як на їхню психіку, так і на стан матері. Завдяки впровадженню «зелених кімнат» процес інтерв’ювання дитини як свідка стає менш травматичним для неї. Інтерв’ю, проводиться у спеціально створених дружніх до неї умовах, що мінімізують та не допускають повторної травматизації психіки дитини.
І хоч кімнати облаштовані при Національній поліції, з дитиною працює ціла команда фахівців і фахівчинь, в тому числі професійний психолог, який пройшов спеціальне навчання і має сертифікацію для роботи за методикою «зелена кімната». Психолог на запит Національної поліції за спеціальними методиками проводить інтерв’ю з дитиною задля з’ясування необхідних фактів та уникнення її ретравматизації.
Наразі на Рівненщині функціонує 10 «зелених кімнат», найближчим часом планується відкрити ще 9. Загалом по країні методика «зелених кімнат» ще недостатньо представлена. В Києві їх є 14, а у Запорізькій області лише 3.
На Хмельниччині немає поки жодної, саме тому членкині коаліції 1325 ініцювали поїздку з обміну досвідом. Після цієї поїздки досить швидко розробили концепцію проєкту, отримали грант і вже мають кошти на облаштування першої «зеленої кімнати» в Хмельницькій області.
Під час візиту учасниці обмінювались практиками, що запроваджені у пілотних областях, обговорювали недоліки та спільно розмірковували над можливими рішеннями. Іноді це були досить гарячі, але дружні дискусії.
«Очікування від візиту більш ніж виправдались, було ґрунтовно та корисно. Найцікавішим були знання про технічне наповнення та безпосередньо алгоритми роботи», – ділиться враженнями Тетяна Гуранська, муніципальна консультантка Фонду ООН у галузі народонаселення, м. Хмельницький.
Розмова в «зеленій кімнаті» – це перше опитування дитини відразу після злочину або інциденту. Під час такого опитування важливо створити атмосферу довіри, саме тому воно проводиться у спеціально облаштованому приміщенні з іграшками та іншими ігровими атрибутами, де дитина почуває себе безпечно і розслаблено. Із сусідньої кімнати представники поліції, адвокатури, прокуратури ведуть відеоспостереження та запис розмови, який містить свідчення дитини і слугує доказом при розгляді справи у суді.
У візиті обміну взяли участь ювенальні прокурори, представниця ювенальної превенції Національної поліції, керівниця спеціалізованої служби первинного соціально-психологічного консультування осіб, які постраждали від домашнього насильства м. Києва, психологиня-супервізорка Реєстру, який сертифікує психологів для роботи за методикою «зелена кімната», представниці прокуратури, представниця Уповноваженого ВРУ з прав людини в Хмельницькій області, працівники соціальних служб та сервісних служб для постраждалих від насильства, лідерки громадських організацій.
«Для мене було цінним познайомитись із колегами, дізнатись яку техніку (програми, навушники, радіопередачі, камери відеоспостереження) вони використовують. Найбільш ефективною є тісна співпраця різних структур: поліції, соціальних закладів та служб», – розповідає Олександра Скоромна, заступниця директорки – керівниця спеціалізованої служби первинного соціально-психологічного консультування осіб, які постраждали від домашнього насильства та/або насильства за ознакою статі Центру сім’ї Дарницького району міста Києва.
Візит відбувся в межах проєкту «Її сила: підтримка жінок України в часи війни та відновлення», який реалізовує Український Жіночий Фонд у партнерстві з громадською організацією «Ла Страда-Україна» за підтримки Бюро з демократії, прав людини і праці (DRL) Державного департаменту США.