Громадські організації підбили підсумки проекту з попередження насильства щодо жінок

4 квітня у Києві відбулася фінальна зустріч за проектом «Популяризація питань з попередження насильства щодо жінок дівчатами-лідерками серед своїх однолітків». Цей проект був реалізований за підтримки Трастового фонду ООН з викорінення насильства щодо жінок.

В рамках проекту протягом 2 років 9 жіночих організацій з різних областей України реалізовували свої власні проекти, що були спрямовані на попередження насильства щодо дівчат та жінок.

Під час зустрічі представниці громадських організацій презентували результати своєї роботи в рамках проекту.

Зокрема у Вінниці громадська організація «Інформаційно-просвітницький центр «ВІСЬ» в   рамках проекту провела навчання  та підготовила 60  підлітків та 50 педагогів для проведення заходів з протидії та запобіганню насилля щодо дівчат в молодіжному середовищі, провели тематичні заходи для понад 1000 підлітків, розповсюдили більше 15 тисяч примірників інформаційних матеріалів. Організація успішно використовувала інноваційні методики, зокрема форум-театр, для формування негативного ставлення молодих людей до проявів насильства щодо дівчат та жінок. На зустрічі Світлана Дубина, керівниця Центру презентувала дану методику та поділилась практичними рекомендаціями й порадами щодо її використання.

У Білій Церкві громадська організація «Правова єдність» провела 56 освітніх уроків в школах для дітей віком 7-10 років, 7 тренінгів для тренерів (ними стали підлітки 16-20 років), які згодом провели 12 навчальних тренінгів за програмою «рівний-рівному» для школярів, учнів та учениць технікумів, училищ, коледжів, університетів. Також у Білій Церкві відбулися тематичні «круглі столи», публічні інсталяції, вуличні громадські акції, соціологічні опитування (школярів 10 – 17 років; молодь 18-20 років) та конкурси дитячого малюнка й фотографії.

В Житомирі обласна молодіжна громадська організація «Паритет» серед іншого провела 112 різноформатних заходів, до участі у яких залучилися понад 2,5 тисячі молодих людей. Одним із результатів роботи стало створення 20 відеоклубів на базі ПТНЗ на постійній основі для системної роботи з молоддю з питань запобігання ґендерно-обумовленому насильству.

Запорізька обласна громадська організація «Об’єднання психологів та психоаналітиків «Взаємодія» також працювала над формуванням ненасильницької моделі поведінки серед молоді шляхом підвищення рівня обізнаності та самоповаги дівчат та молодих жінок. Для цього було проведено обласний конкурс дитячих малюнків серед учнів та учениць загальноосвітніх шкіл, організовано проведення групових психологічних занять для дівчат та молодих жінок щодо формування  власної цінності та самоповаги, проведено воркшоп для журналістів, організовано проведення двох тренінгів з формування ненасильницької моделі поведінки для учнів старших класів ЗОШ та ПТНЗ, а також проведено інформаційно-просвітницький квест та організовано роботу кіноклубу з переглядом фільму про кібер-терор.

На Кіровоградщині НГО «Територія успіху» проводили тренінги з питань запобігання булінгу та із запобігання насиллю й ґендерної нерівності. Серед оригінальних форматів були використані подіумні дискусії, квести, а також більш традиційні вуличні акції. Під час акцій розповсюджувалися флаєри, буклети, значки та браслети.

У Луцьку ВОБО «Радість дитинства» та ВОГО «Корпорація щастя» створили «Teen-Studio – майстерня толерантного спілкування», в якій пройшли навчання близько 600 підлітків у віці 14-19 років. Одним з найбільш ефективних підходів у роботі майстерні стала арт-терапія і представниця проекту Ольга Созонік провела окремий майстер-клас для учасників зустрічі у Києві, під час якого поділилась відповідним досвідом.

У Львові громадська організація Центр «Жіночі перспективи» охопила заходами проекту більше 300 підлітків. Проводилися тренінги, конкурси малюнку та виставки найкращих робіт, а також показувалися фільми про права людини, історію прав дитини, поняття насильства, насильство щодо дівчат та правила безпеки.

Одеський «Центр демократичного розвитку молоді» разом з ГО «Віра, Надія, Любов» працював не лише у школах обласного центру, а й поширював свою діяльність і на сільські школи області, завдяки чому вдалося поінформувати більше 1000 осіб. Організація проводила інтерактивні тренінги, а також відвідувала сім’ї, в яких траплялися випадки насильства, та проводила інші заходи.

Представниці Центру підтримки громадських ініціатив «Чайка» з міста Рівне розповіли про свою роботу в рамках проекту. Було проведено більше 20 навчальних заходів, в тому числі 2 тренінги для тренерів та 1 мультидисциплінарний тренінг. В цих заходах взяли участь 650 осіб віком від 10 до 19 років. 95 учасників й учасниць конкурсу малюнку та фотографії «Любов та дружба без насилля». 1500 осіб відвідали мандрівну виставку малюнку та фотографії. Близько 9000 мешканців Рівного та гостей міста отримали інформацію через сіті-лайти, що були розміщені вулицями міста. Близько 15 тис. мешканців Рівненщини отримали інформацію про проект, його результати та  ідею протидії насильству у  молодіжному середовищі через ЗМІ.

Учасниці зустрічі також розповіли про свої плани на майбутнє. Незважаючи на те, що проект завершився, втім всі без виключення визначили, що проблема насильства залишається актуальною, тому кожна організація взяла на себе певні зобов’язання, в міру можливостей, продовжити інформаційно-просвітницьку діяльність, використовуючи набутий досвід.