Пандемія COVID-19 та пов’язані з нею обмежувальні заходи, мають суттєві ґендерні наслідки впливу на весь світ, і Україна в цьому не є виключенням. Згідно із останнім дослідженням UN Women, окрім суто медичних викликів, криза матиме серйозний економічний вплив на жінок, оскільки вони складають більшість (до 70%) з тих, хто задіяні у низькооплачуваних галузях. Жінки переважають і серед тих, хто має неформальну зайнятість, включаючи самозайнятість, мікробізнес, займаються ремеслами, продають товари на ринках і в магазинах, які були закриті через карантин. В результаті пандемії жінки часто стикаються з ризиками втрати роботи, бізнесу та як наслідок – бідності.
Економічні виклики, з якими зустрічаються жінки вразливих груп, не є пріоритетними у пропонованих Урядом планах реагування. Багато жінок, особливо тих, хто задіяні у неформальних секторах, втрачають роботу. Разом з тим мікро і малі підприємства, що належать жінкам – переважно ресторани, ательє, невеликі продуктові магазини тощо, ризикують закритись взагалі. Усе це погіршує фінасовий стан жінок, призводить до зростання бідності, домашнього насильства, обмежує доступ жінок до послуг та прийняття рішень. Розширення економічних можливостей для жінок – це комплексна проблема, її вирішення потребує довготривалих стратегій, проте пандемія COVID-19 і карантинні обмеження суттєво погіршують ситуацію і несуть нові загрози, оскільки зупинка економічного розвитку матиме тривалі наслідки.
Назва конкурсу: Конкурс грантів швидкого реагування для жіночих організацій України
Дата оголошення: 12 червня, 2020
Кінцевий термін подання проєктів: 18:00, 23 червня 2020
Мета конкурсу: розробити та впроваджувати ефективні моделі розширення економічних можливостей для жінок під час кризи, спричиненої пандемією COVID-19.
Пріоритети конкурсу:
- Підтримка спільних ініціатив жіночих організацій та жінок-підприємиць щодо переходу жіночого бізнесу в он-лайн, сприяння віддаленій роботі та виходу на ринки, що користуються попитом. Наприклад, створення кооперативів жіночих підприємств для кращого просування продукції.
- Тренінгові курси і програми працевлаштування для жінок у сферах, які реагують та/або є стійкими до COVID-19 та інших криз (наприклад, виробництво медичних препаратів, інформаційні та комунікаційні технології, доставка продуктів харчування тощо).
- Розробка та впровадження технологічних рішень задля сприяння працевлаштуванню жінок та їх підприємницькій діяльності під час пандемії COVID-19 та її наслідків, включаючи навчання та розширення доступу жінок до електронних інструментів та платформ.
- Розвиток інфраструктури підтримки (догляд за дітьми, гнучкий графік навчання, тощо) для покращення доступу жінок до економічних можливостей.
Український Жіночий Фонд заохочує до участі у конкурсі консорціуми жіночих організацій та жінок-підприємиць.
Пріоритет надаватиметься проектам, які окрім економічного впливу, включатимуть соціальну складову (наприклад, рекламу послуг для жінок, які страждають від домашнього насильства, яка надаватиметься жінками-підприємицями, тощо).
Участь у конкурсі можуть брати: офіційно зареєстровані жіночі правозахисні організації з усіх регіонів України, які мають досвід роботи не менше двох років та спрямованість (відповідно до статуту) на захист прав жінок та/або просування ґендерної рівності.
Жіночими визнаються ті організації, метою яких (відповідно до статуту) є захист прав жінок та/або просування ґендерної рівності. Професійні асоціації жінок не вважаються жіночими організаціями, якщо вони не доведуть, що дотримуються феміністичних принципів та, окрім надання послуг жінкам, розширюють їхні права.
Дотримання феміністичних принципів та цінностей в ініціативах, спрямованих на подолання наслідків пандемії COVID-19 для жінок і дівчат, є важливим критерієм оцінки проєктів. Феміністичні принципи і цінності включають, але не обмежуються цінностями ґендерної рівності, розширення прав і можливостей жінок і дівчат, поваги до людської гідності, солідарності та інклюзивності. УЖФ бачить вразливі групи жінок і дівчат не як жертв і пасивних реципієнток, а як учасниць спільних рішень. Їхні голоси мають значення!
Критерії оцінки проєктів:
Критерій | Максимальний показник |
Діяльність проєкту відповідає на нагальну проблему в рамках пріоритетів конкурсу | 20 |
Проєкт пропонує системний підхід до вирішення проблеми, методологія може бути поширена на інші регіони/цільові групи | 25 |
Проєкт містить чіткий план досягнення швидкого результату, покращення ситуації, запропоновані дії є максимально ефективними для вирішення проблеми | 15 |
Дотримання феміністичних принципів та цінностей в ініціативах, спрямованих на подолання наслідків пандемії COVID-19 для жінок і дівчат, що підтверджується проєктом організації та її попередньою діяльністю | 15 |
Здатність досягти запропонованих результатів, що базується на попередньому досвіді та ресурсах організації, підтримці на місцевому рівні | 15 |
Можливість забезпечити належний рівень фінансового менеджменту та звітності | 10 |
В рамках конкурсу не будуть підтримані проєкти, що передбачають придбання дороговартісного обладнання або зосереджуються виключно на наданні гуманітарної допомоги. Адміністративний бюджет проєкту не має перевищувати 20% від загального бюджету.
Розмір гранту: від 3,000 до 5,000 Євро
Тривалість проєкту: до 3 місяців
Процедура подачі проєктів: зацікавленим організаціям слід подавати аплікаційні форми на електронну скриньку grants@uwf.org.uaдо 18:00 23 червня 2020 року. Будь ласка, зазначте назву конкурсу «гранти швидкого реагування» в темі листа.
УЖФ підтвердить реєстрацію проєкту електронним листом. Некомплектні проєкти, а також ті, що подані після зазначеного терміну, не розглядатимуться.
Усі проєкти будуть розглянуті Експертною Комісією протягом 72 годин. Рішення про підтримку буде оголошено 26 червня 2020 року.
УЖФ залишає за собою право:
- продовжити конкурс та/або рекомендувати перегляд проєктів, базуючись на результатах оцінки;
- робити запити щодо додаткової інформації від апліканток/ів для належного розгляду проєкту;
- не повідомляти про причини відхилення.