Лідерство стає дороговказом для дівчат – історія Українських Гайдів

Розвиток практичних навичок та атмосфера сестринської підтримки – найкраще середовище для формування лідерського потенціалу жінок і дівчат, вважають активістки українського руху дівчат-скаутів. За підтримки проєкту «Голос жінок і лідерство – Україна» ГО «Асоціація гайдів України» залучила до скаутського руху дівчат з різних куточків України, які відкрили для себе широкий світ можливостей і нові рольові моделі.

З моменту заснування у 1996 році АГУ працює заради розвитку самостійності та лідерських якостей дівчат. Задля їх емансипації АГУ поєднують метод гайдингу (всесвітній рух дівчат та жінок скаутів) та освітні інструменти. Активна спільнота, підтримка, принцип навчання через практику, заохочення до лідерства сприяють розвитку гармонійної особистості та реалізації потенціалу учасниць подій АГУ.

Працюючи з дівчатами та молодими жінками, організація також залучає дітей, батьків, соціальних та громадських активістів. Важливим принципом спільноти є співпраця між різними поколіннями жінок: старші навчають молодших, а молодші старших тому, на чому знаються краще. Така модель сприяє розкриттю талантів жінок різного віку, а також сигналізує їм, що їх досвід, голос та знання є цінними.

Президентка організації Марія Макодзеба та помічниця Національної ради АГУ Катерина Чіркова долучились до гайдівського руху у різний час, але з тих пір постійно були у складі команди. За час становлення спільноти у досвідчену організацію, жінки перебували на різних посадах, реалізовували різні напрямки діяльності, підтримували лідерство одна одної і підміняти одна одну.

В різні періоди за ці 10 років кожна з нас відлучалась на якийсь час, але завжди стояла поруч і підтримувала, – згадує Марія про їх з Катериною командну роботу, яка сприяла сталості і розвитку АГУ.

Від початку повномасштабного вторгнення команда АГУ частково переключила фокус діяльності на покращення умов для матерів й опікунок та їх дітей в Україні. Активістки створювали для них можливості психологічного відновлення та особистого розвитку, адже, на їх переконання, під час війни не менш важливо інвестувати у лідерський потенціал українського жіноцтва і вчити дівчат бути майбутніми змінотворицями. Асоціація гайдів України також активізувала свій ресурс міжнародних контактів, і завдяки цьому скаути з інших країн дізнавались правдиву інформацію про події в нашій країні, допомагали українським переселенцям на місцях, відправляли в Україну гуманітарну допомогу. Разом з тим, після початку повномасштабного вторгнення АГУ, як і багато інших жіночих організацій України, мали виклики сталості, міграції команди і відновлення зв’язку з аудиторією. Деякі волонтерки виїхали за кордон, хтось вигорів в умовах стресу і втоми, тож деякі менторки припинили діяльність, і через це зупинилася робота з дівчатами. Однак команда вирішила не здаватись.

Ми хотіли пройти ці труднощі і знайти вихід із ситуації. Заради тих дівчат і жінок, яким потрібна зараз підтримка, допомога і новий заряд, – згадує Катерина Чіркова.

Тож активістки прагли реалізувати проєкт звичного для себе спрямування (залучення нового покоління активісток та лідерок до дівчачого гайдівського руху, навчання та мережування), але залучивши нову цільову аудиторію – дівчат, що проживають у селах. Відповідний задум змогли реалізувати, подавши заявку на конкурс грантів у рамках проєкту «Голос жінок і лідерство – Україна», який впроваджує Український Жіночий Фонд за підтримки Уряду Канади. В межах проєкту було проведено 8 онлайн тренінгів та зустрічей на різні теми, серед яких, наприклад, «Як стати екологічною лідеркою» або «Як самостійно планувати подорож», а також табір в Карпатах для дівчат з різних областей України. У подіях брали участь жінки різного віку (найменшій учасниці було 7 років, найстаршій – 70) та з різних місцевостей, і цей досвід став цінним для кожної з них: хтось вперше спланувала подорож, хтось відпочила і відновилась вперше від початку повномасштабної війни, хтось вперше розписала писанку. Активістки і самі дівчата відзначають важливість різних досвiдiв для формування незалежної особистості: з новими уміннями та знаннями приходить й впевненість у собі. Здобуття практичних навичок доповнили різними цікавинками з історії українського фемінізму, аби надихнути дівчат і показати, якою різною може бути українська жінка.

Хтось вперше побачив сніг або поїхав на потязі. Наші сесії були направлені на те, щоб розкрити суть жіночого лідерства, як в історичному аспекті – це історія фемінізму та жіночого українського костюму, який показував вільних освічених жінок, так і подивитися на можливості, які світ надає дівчатам і жінкам зараз, – розповідає Катерина про табір.

У таборі була також нагода проявити себе у волонтерстві, адже однією з компонент гайдингу є служіння суспільству. Це дуже відгукнулось дівчатам 10-13 років: вони виготовляли сувеніри військовим, що проходили реабілітацію після поранень.

Загалом такі заходи особливо цінні для дівчат з сільських місцевостей, які є так само вмотивованими та здібними, однак не мають у своїх громадах багатьох можливостей. У селах часто менше різних пропозицій для підліток, ніж у великих містах, тож деякі дівчата рідко мають доступу до подібних подорожей, заходів з командотворення та нагод розвинути свій лідерський потенціал. Вони змогли отримати такий досвід саме завдяки роботі Асоціації Гайдів України, і у цьому контексті події АГУ сприяють подоланню наслідків економічної та освітньої нерівностей.

Ми знайшли дівчат в містах і селах, в яких ми не були ще представлені. Також ми помітили дуже велику боязкість та інертність у дівчат та їх батьків з сільської місцевості, і багатьох з них потрібно було запрошувати по декілька разів і пояснювати дуже багато деталей, на які, працюючи з активними дівчатами, рідко звертаєш увагу. Проєкт показав великі горизонти для роботи та її необхідність, – підсумовує Катерина.

Тож реалізація проєкту була цінною і для самих активісток, адже вони побачили новий вектор дуже важливої роботи, а також стали представленими у нових громадах і більш видимими серед інших скаутських організацій.

Представниці АГУ також змогли висвітлити досвід українського гайдингу на різних міжнародних подіях завдяки тревел гранту для активісток і представниць жіночих/ феміністичних організацій в межах проєкту «Голос жінок і лідерство – Україна». Марія Макодзеба, яка у той момент була також учасницею Академії Жіночого Лідерства, реалізованої Українським Жіночим Фондом, відвідала Скаутську Академію у 2022 році. Її розповідь про роботу українських гайдів з дітьми під час війни вразила колег з інших країн і слугувала мотивацією для їх подальшої підтримки України. У 2023 році Катерина Чіркова відвідала Всесвітню конференцію з Гайдингу, що проводиться раз на чотири роки і де присутні усі головні діячі/ки руху. Це дало активістці, як вона каже, «волонтерський вогонь» наснаги на подальшу роботу, відчуття підтримки міжнародною спільнотою, а також можливість комунікувати сучасні досягнення гайдів в Україні і виклики для дівчат.

Загалом зусилля АГУ приносять сталий результат, адже багато учасниць подій стають частиною гайдівського руху. Наприклад, дівчата з Мелітополя і Краматорська, що відвідали цьогорічні події, тепер мають менторську підтримку від інших гайдів, а дівчата 16-17 років з Чернігова впровадили елементи гайдингу у своєму коледжі. АГУ також залучають дівчат із різних населених пунктів до своїх закордонних поїздок, де команда представляє Україну, і таким чином дівчата з молодого віку отримують досвід культурної дипломатії. Асоціація гайдів України формує нове покоління молодих лідерок, які готові брати життя в свої руки, а також долучатись до громадської активності.