Майстерня ґендерних ідей

Багато сказано про роль особистості в історії та написано про те, що саме лідери, активні та небайдужі люди рухають світ, міста, громади. Але також дуже важливим є оточення, в якому вони живуть і працюють, хто їх підтримує і мотивує. А якщо середовище та його мешканці енергійні, готові до змін, до позитивного сприйняття викликів сьогодення, не зосереджуючись на проблемах, а більше на можливостях, які йдуть поруч з викликами, тоді і лідерів це надихає на пошук нового, нових знань, підходів.  І особливо цінними є ті зміни, яких досягаєш РАЗОМ…

Яскравим прикладом такої єдності та жіночої синергії на користь громади є ініціативна група жінок Баштанської громади, що на Миколаївщині, випускниць 5-ої Академії Жіночого Лідерства.   Живуть і працюють вони за принципом, сформульованим в латинській приказці «Якщо немає вітру, беріться за весла». І роблять вони це РАЗОМ.

Разом вони відвідали презентацію Академії Жіночого Лідерства, з якою влітку 2018 року до Баштанської громади приїхали представниці Українського Жіночого Фонду та Національного Демократичного Інституту і розповіли про переваги та можливості навчання в АЖЛ. Разом вони прийняли рішення поїхати на навчання до Миколаєва за новими сучасними знаннями, практичними вміннями, новим досвідом, цікавими і корисними знайомствами з колежанками з інших громад. Разом вони успішно завершили навчання і отримали сертифікати.

Разом ще під час навчання вони почали мріяти про можливість реалізувати свої ініціативи, спільно продумували ідеї проектів, корисних і важливих для жінок Баштанської громади. А пізніше під керівництвом досвідчених тренерок та менторок Академії разом вони вчились писати проекти, складати бюджети, продумувати сталість проектів, аби розпочата ними ініціатива працювала і надалі, створювала можливості для навчання, розвитку, самореалізації жінок громади, а також їх об’єднувала для нових важливих і позитивних змін.

І незважаючи на серйозний конкурс, вони перемогли, оскільки знову були разом. А ще поруч була їхня колежанка, справжня лідерка, керівниця місцевої громадської організації «Центр розвитку місцевої демократії «Голос громади» Світлана Березовська, людина, яка свого часу їх об’єднала і весь цей час була з ними поруч, направляла, підказувала, допомагала подолати страхи, невпевненість, підтримувала, коли було складно і опускались руки, охоче ділилась слушною порадою і своїм досвідом.

І їм все вдалося. Дві ініціативи від випускниць Баштанської громади були підтримані та профінансовані Українським Жіночим Фондом, аби зміцнити жіночий потенціал в громаді, посилити участь місцевих жінок в реформі децентралізації, у процесах прийняття рішень в своїх громадах тощо. І знову разом вони успішно реалізували свої ініціативи. І окрім задоволення від спільної роботи, можливості покращити життя в громаді та зробити щось корисне для її мешканок, кожна з жінок-лідерок, яка або очолила проект, або активно долучилась до його реалізації, отримала дуже цінний і унікальний особистий досвід.

Так на базі місцевого будинку культури була створена «Майстерня гендерних ідей» – затишне місце для розвитку і спілкування зацікавлених і активних жінок громади. Ії очолила Ірина Лашко, 52 роки, місцева лідерка та активістка НУО, яка водночас працює провідним економістом в Центрі первинної медико-санітарної допомоги. Як людина чуйна та творча, яка прагне змін та мріє змінити на краще життя односельців, пані Ірина доклала чимало зусиль, аби Майстерня стала спільним майданчиком, куди місцеві жінки різного віку із задоволенням приходять аби пройти тематичне навчання, отримати нові знання та навички, реалізувати свій творчий потенціал, цікаво провести вільний час та активно долучитись до громадсько-політичного життя громади.

Вже рік на базі Майстерні пані Ірина та її фахові й небайдужі колежанки проводять тематичні тренінги з гендерної тематики, заняття ізостудії, учасниці якої навчаються азам різних видів мистецтва, рукоділля, гончарства, розпису по дереву. Тут відбуваються засідання у форматі «жива бібліотека» – зустрічі з художниками, поетами, співаками, успішними мешканцями громади, вистави форум-театру. Тут проходять виставки фотографій та картин, реалізуються різноманітні арт-проекти.

Сама пані Ірина має різні таланти, пише вірші, читає їх на засіданнях Майстерні і ділиться своїм позитивним світоглядом з односельцями. За цей час вона підготувала збірку своїх віршів «Світанок над містом», публікує у районній газеті статті на актуальні теми. А отриманий досвід, довіра та підтримка колежанок й односельців спонукали її йти далі. І вона прийняла рішення балотуватись до міської ради як депутат на місцевих виборах 2020 року.

Активно долучилась до створення та роботи Майстерні й інша випускниця цієї Академії – Антоніна Заворотнюк, 43 роки, директорка Баштанського міського інклюзивно-ресурсного центру. Як досвідчена психологиня, експертка з питань розвитку та гармонізації особистості, водночас людина небайдужа, мудра і позитивна, вона доклала чимало зусиль та часу, аби поширювати психологічні знання серед мешканок/ців громади, зокрема, мам дітей з інвалідністю, про вікові та індивідуальні особливості дітей, про важливість дотримання їхніх інтересів та прав. Часто вона сама проводить тематичні заняття батьківського університету і розповідає мамам і татам про особливості виховання дітей з особливими освітніми потребами. Вона допомагає людям, аби вони не залишались на самоті зі своїми бідами, аби розрадити, аби жінки й чоловіки могли отримати фахову консультацію та допомогу і відновити віру в себе. Пані Антоніна любить працювати з молоддю, вона є членкинею Молодіжної ради при міському голові Баштанської ОТГ. Зміни – закон її життя.

А для Олени Полянської, 56 років, жінки з інвалідністю, випускниці Академії, участь в проєкті та навчання відкрило «друге дихання» і без перебільшення стало початком нового життєвого етапу, на якому вона бере активну участь в громадському житті Баштанки. При Баштанському міському будинку культури працює клуб «Молоді душею», засідання якого регулярно відвідують 40-50 місцевих жінок. Тут можна поспівати, пограти, зайнятися декоративно-прикладним мистецтвом, а можна випити чаю та скуштувати смачного домашнього печива, пирога. В клубі можна з однодумицями обговорити і гострі питання, й особисті проблеми, оскільки його відвідують жінки з різним досвідом, серед яких і внутрішньо переміщені особи, і жінки, які пережили домашнє насильство.

Вони не залишаються сам на сам зі своїми проблемами, такі зустрічі дуже єднають жінок громади. А пані Олена завжди допомагає в проведенні засідань клубу, підтримує жінок і для інших вона приклад того, як жити і не занепадати духом, як займати активну життєву позицію, реалізуючи своє право і бажання допомагати іншим.

А другою успішною ініціативою для Баштанської громади став проєкт «Самореалізація жінки як перший крок до гендерної соціалізації». Запропонувала цю ідею та очолила проєкт Людмила Смола, 50 років, головний спеціаліст відділу освіти, молоді та спорту виконавчого комітету Баштанської міської ради. Проєкт був освітньою ініціативою, направленою на підвищення обізнаності жінок громади (від 35 до 60 років) для їхньої подальшої професійної, соціальної і творчої самореалізації. Було проведено 3 тренінги, під час яких майже 60 жінок громади, які долучилися до навчання, не тільки отримали нові знання, а й практичні навички. На тренінгах вони дізнались про гендер та рівні можливості, про те, як себе реалізувати в громадській сфері, благодійництві, в політиці, про те, як започаткувати  власну справу і які можливості дає інтернет для розвитку бізнесу та самоосвіти. Навчання було і цікавим, і надихаючим, і розвиваючим, а також це було гарною нагодою обмінятись досвідом та поспілкуватись з дуже цікавими тренерками й особистостями, які «самі себе зробили» і досягли успіху.

І «посіяні зерна» нових знань та вмінь мотивували деяких учасниць проєкту настільки, що наприклад, пані Тетяна, 45 років, мешканка Баштанської громади, бухгалтер, подолавши страх, втілила давню мрію про власний бізнес, відкрила й обладнала косметологічний кабінет. Отримані під час тренінгів знання допомогли їй розширити клієнтську базу і зараз вона має численні замовлення від місцевих жінок.

Для самої пані Людмили участь в Академії та реалізована ініціатива стали великим стимулом у подальшому відстоюванні принципу гендерної рівності на практиці. Розпорядженням міського голови її призначено відповідальною особою з гендерних питань в громаді, і вона активно займається розробкою та запровадженням гендерного компоненту до місцевої Програми розвитку фізкультури і спорту в Баштанській міській раді. А далі є бажання та наміри створити жіночу громадську організацію, аби знову разом змінювати на краще не тільки погляди жінок, а давати їм сили, натхнення для самореалізації, мотивувати їх до дій та змін в житті.

І «Як добре, що не потрібно чекати ні хвилини, щоб почати робити світ кращим» (Анна Франк)

Олена Панченко, УЖФ

 Академія Жіночого Лідерства (АЖЛ) – це ініціатива Національного Демократичного Інституту Міжнародних Відносин та Українського Жіночого Фонду, спрямована на всебічну підтримку жінок-лідерок задля посилення їхньої участі в реформі децентралізації, зокрема в процесах прийняття рішень в громадах. 

Проєкт здійснюється у рамках програми «Децентралізація Приносить Кращі Результати Та Ефективність» (DOBRE), що виконується міжнародною організацією Глобал Ком’юнітіз (Global Communities) та фінансується Агентством США З Міжнародного Розвитку (USAID). 

Національний Демократичний Інститут Міжнародних Відносин та Український Жіночий Фонд є партнерами програми USAID DOBRE.