Міжнародний досвід для післявоєнного відновлення України: представниці громад відвідали Боснію і Герцеговину

Група представниць громад із Сумської, Чернігівської, Кіровоградської та Запорізької областей відвідала Боснію і Герцеговину з навчальним візитом в межах проєкту «Розбудова демократичного, мирного та гендерно рівноправного суспільства в Україні – Фаза ІІ», який реалізується Українським Жіночим Фондом в партнерстві зі Структурою «ООН Жінки» за фінансової підтримки Уряду Норвегії.

Під час поїздки активістки з чотирьох областей мали нагоду ознайомитися з досвідом післявоєнної відбудови та відновлення Боснії і Герцеговини, зокрема політиками і практиками, які стосуються захисту прав жінок, інтеграції переміщених осіб, повернення на свої території людей, які виїхали, підтримки постраждалих від сексуального насильства.

«Досвід Боснії і Герцеговини показує, наскільки критичною у процесі післявоєнної відбудови є системна робота. Держава та громадянське суспільство передусім мають допомагати постраждалим жінкам відновитися і знаходити сили жити далі, заохочувати брати активну участь у житті громад, а не лише надавати їм пільги та гуманітарну допомогу. Для нас як для фонду, який підтримує жіночі правозахисні організації, ще одним висновком з навчального візиту стало підтвердження того, наскільки важливо дбати про підтримку організацій, які працюють з проблемами фахово і системно, аналізують безпекові виклики та моніторять результати своєї діяльності, є активними протягом тривалого часу. Такі організації мають великий потенціал стати агентами змін», — зазначила директорка Українського Жіночого Фонду Олеся Бондар.

Українська делегація зустрілася з представницями і представниками органів влади різних рівнів, громадських організацій, зокрема тих, які працюють з постраждалими від гендерно зумовленого та домашнього насильства, а також поспілкувалися з жінками-переселенками.

«Це спілкування підкреслило необхідність своєчасного та комплексного реагування на виклики війни та запобігання її наслідкам, адже війна може продовжувати руйнувати людські  долі навіть після завершення. Не менш важливими є постійні комунікації, які б дозволяли всім постраждалим сторонам пережити травми війни і почати відновлюватись. Зусилля місцевих, міжнародних та урядових  організацій мають бути спрямовані на захист демократії, зміцнення прав людини, формування безпечного середовища. При цьому внесок жінок і під час війни, і у післявоєнному відновленні має бути належно оціненим», — розповідає координаторка проєкту Тетяна Литвинова.

Також у Сараєві відбувся захід із залученням влади країни та міжнародних організацій, присвячений впровадженню порядку денного  Резолюції 1325 «Жінки. Мир. Безпека», виконанню Боснією і Герцеговиною четвертого національно плану дій, ролі місцевих неурядових організацій у відновленні громад, розбудові стратегій миробудування та консолідації зусиль на місцях задля забезпечення гендерної рівності та захисту прав людини.

Навчальний візит до Боснії і Герцеговини дозволив активісткам ознайомитися з міжнародним досвідом, успішні практики якого можуть допомогти українським жінкам у відновленні громад, а місцевій владі — в імплементації Резолюції Ради Безпеки ООН 1325.