Там, де є одна сильна жінка, там стають сильнішими десятки жінок

Тревел-гранти – унікальна в Україні програма для активісток жіночого руху. За підтримки Уряду Канади представниці феміністичних громадських організацій можуть відвідувати семінари, конференції та інші важливі події задля просування ґендерної рівності в Україні, а також просування порядку денного  жіночого/феміністичного руху України в міжнародному контексті.

Ця історія – про те, як завдяки тревел-гранту проєкту «Голос жінок і лідерство – Україна» одна українка отримала нові знання і посилює сотні жінок в Україні.

До того як стати активісткою феміністичного руху, Ольга Кукула навчалась на лікарку у медичному університеті в Івано-Франківську. Це не була робота її мрії, і простір для реалізації свого потенціалу та можливість допомагати людям Ольга віднайшла у жіночому русі. В особистому житті Ользі було некомфортно через гендерні стереотипи у родині й суспільстві. Вона відчувала спротив до очікувань, що жінка після роботи виконуватиме роль домашнього і родинного менеджера. Вона писала вірші, відвідувала поетичні заходи, але Ольгиного бажання мати активне життя поза родиною і роботою не розуміли. Однак на той момент для сьогоднішньої активістки фемінізм був не до кінця зрозумілим і надто радикальним.

Я прийшла до жіночого руху через материнство, – згадує Ольга витоки своєї діяльності. –
У мене двоє доньок. Я хочу, щоб для них світ був більш безпечним і мав більше можливостей.

Все змінив захід, де у форматі форум-театру говорили про місто дружнє до батьків і дітей, а молоду маму Ольгу (молодшій донці було тоді 8 місяців) непокоїла тема безбар’єрності міського простору. На тому заході вона зрозуміла, наскільки їй відгукується тема захисту прав жінок і дівчат. Ольга почала читати про фемінізм, про жіночий рух в Україні. Вона також потрапила на проєкт документального театру від ГО «Д.О.М.48.24.», темою якого була протидія гендерно зумовленому насильству. Там Ольга зрозуміла, що через громадську діяльність вона може впливати на стереотипи та допомагати жінкам. У 2019 році Ольга приєдналась до команди ДОМу спочатку як комунікаційниця, а потім почала працювати як проєктна менеджерка. 3 того моменту Ольга постійно бере участь у роботі різних ГО, що просувають гендерну рівність в Україні, працює у проєктах, пов’язаних з темами здоров’я жінок, сексуальної освіти та розширенням прав і можливостей для жінок.

Важливою подією у житті Ольги було знайомство з методикою Wen Do. Це комплексний підхід, що додає жінкам і дівчатам впевненості у собі та вчить протистояти і стримувати приховані й прямі форми гендерного насильства в різноманітних контекстах і ситуаціях. Активістку найбільше зацікавило, що ця методика заснована на асертивності, самозахисті та жіночій соціалізації, а також підходить для різних жінок, в тому числі з інвалідністю. Через стан власного здоров’я Ольга розуміла, наскільки важливою є методика жіночого захисту, що не грунтується на фізичних можливостях тіла. Активістка пройшла академію Wen Do, що була організована фундацією «Автономія» у Кракові влітку 2022 року і згодом, завершивши навчальний курс, отримала диплом Тренерки з протидії насильству та дискримінації щодо жінок та дівчаток за методикою WenDo на основі моделі емпауермент.

Я просто фанатка Wen Do від мого першого тренінгу як учасниці. Ця академія дуже мене саму зміцнила та змінила, тому я і хочу розвивати це в нас, – коли Ольга говорить про методику Wen Do, її переповнює ентузіазм. – Для мене це найбільш комплексний підхід, щоб охоробрювати жінок.

Відчувши, як багато Wen Do дав їй особисто, Ольга захотіла відкривати цей метод для інших і розпочала свою тренерську діяльність. Допомагаючи іншим жінкам віднайти свою хоробрість і силу, Ольга розуміла, що їй як тренерці важливо продовжувати розвивати власні знання і уміння. Однією з таких можливостей була конференція з Wen Do у Польщі. Такі події – хороша нагода проявити себе як учасницю спільноти тренерок а також отримати нові знання, підвищити свою кваліфікацію як тренерки.

Тож Ольга радо скористалась можливістю, яку відкривав конкурс тревел грантів для активісток і представниць жіночих/феміністичних організацій в рамках Проєкту «Голос жінок і лідерство – Україна». Переможниці конкурсу могли відвідати події та організації закордоном для обміну досвідом, представлення українського жіночого руху та актуалізації України у міжнародному феміністичному русі. Таким чином Ольга побувала у Польщі на інтеграційному семінарі тренерок з феміністичного самозахисту за методом WenDo, де представила себе як тренерку і активістку та жіночу організацію Франківська «Д.О.М.48.24». Вона також мала нагоду інтегрувати контекст, практики і виклики українських тренерок до питань міжнародного руху WenDo. Заявляючи про український контекст і розповідаючи, з чим сьогодні стикаються жінки в Україні, Ольга та інші українські тренерки впливають на формування тем наступних подій спільноти, а також поглиблюють контакт з польськими колегами і зачасту домовляються про майбутню співпрацю.

На семінарі Ольга брала участь у робочій групі, де учасниці обмінювались досвідом та спільно напрацьовували практики роботи з різними групами жінок. Окрему частину заходу приділили тому, як працювати з жінками з інвалідністю, дівчатами-підлітками та трансгендерними жінками. Цей досвід був дуже корисний для Ольги, адже як тренерка вона тепер може із поглибленими знаннями працювати з групами, що мають вразливість за кількома факторами.

Отримані навички активістка застосувала одразу – провела тренінг-інтенсив із самозахисту за методом WenDo в Клубі українок при Українському домі у Польщі. На цьому заході Ольга була ко-тренеркою та навчала жінок і дівчаток асертивності та феміністичної самооборони. Такі знання й уміння є дуже важлтивими для жінок різного віку, що перебувають за кордоном як біженки, адже в умовах вимушеного переїзду жінки та дівчата мають високий ризик опинитись у вразливій ситуації. Тож дуже важливо посилювати жінок знаннями і техніками, як можна відповідати і попереджувати насильство щодо себе та інших, як вміти його розпізнати і дати собі раду у такій ситуації. Навіть коли жінки не стикаються з небезпекою і насильством, бути готовою до таких ситуацій все одно надає сил і віри у себе. Це відмітили багато учасниць і поділились відповідними висновками у своїх відгуках:

Цей тренінг – це вклад в себе, я стала більш незалежною, більш сильною, більш впевненою.
Тренінг перевищив всі мої очікування. Я відчула внутрішню силу і розширила свої межі. Дякую за ігри, елементи психодрами, наповненість.

Інші учасниці також відмічали, що тренінг допоміг їм відкинути деякі гендерні стереотипи. Сама ж Ольга Кукула, провівши навчання для інших, винесла дещо важливе і для себе, а саме – досвід взаємодії з польськими колегами і обговорення потенційної співпраці у майбутньому.

Особливим моментом поїздки Ольги був поетичний вечір. Окрім активістської діяльності, Ольга продовжує писати поезію, і вона використала нагоду перебування у Польщі, аби поділитись своїми творами на феміністичну та воєнну тему з українками у Варшаві. Такий вечір був моментом об’єднання жінок, проговорення спільних та різних досвідів, емоцій, а також початком можливої співпраці, адже одна з учасниць заходу запропонувала Ользі допомогу у просуванні її творчості у Польщі.

Повернувшись додому, Ольга неодноразово проводила тренінг Wen Do для різних вікових груп жінок в Україні на запрошення дружніх ГО. Загалом семінар WenDo отримує багато схвальних відгуків від українок. Учасниці тренінгу Ольги зазначали, що їхні навички ефективної комунікації та асертивності збільшилися, участь в тренінгу вплинула на навички розпізнавання та реагування на насильства, а також що вони рекомендували би іншим жінкам взяти участь в семінарі. Загалом в Україні сформовано пул тренерок, і тренінги Wen Do «охоробрюють», як це називає Ольга, жінок по всій країні.

Сьогодні Ольга продовжує займайтись адвокацією прав жінок та розширенням їх економічних можливостей разом з колегами з ГО «Д.О.М.48.24», а також секспросвітою та підсиленням жіночих голосів у поезії з однодумницями з інших жіночих організацій. Завдяки участі у семінарі у Польші Ольга розвинула себе як тренерку і далі відкрила методи феміністичної самооборони для інших. Інвестувавши у свої знання завдяки поїздці, вона посилює ними інших жінок та дівчат, і це коло постійно розширюється.