Для України поява національного Індексу означає можливість проаналізувати становище жінок і чоловіків, використовуючи єдину з Європейським союзом методологію. Це можливість застосувати якісний ґендерний аналіз на етапі розробки національної політики, що відповідатиме найвищим стандартам ЄС.
Україна стала першою країною, яка розрахувала ІҐР під час активної фази війни — зазначила Олеся Бондар, директорка Українського Жіночого Фонду, під час його презентації, яка відбулася в Києві 4 березня: «Індекс ґендерної рівності є важливим інструментом у країнах ЄС, і ми сподіваємось, що в Україні він також стане потужним рушієм змін. Хоч і не всі показники можна було обрахувати через виклики, пов’язані з війною, експерти розробили методику, що дозволила заповнити прогалини у відсутніх даних. Європейський інститут ґендерної рівності підтвердив коректність наших обчислень, і ми сподіваємось продовжувати використовувати цей інструмент у майбутньому».
Рівність жінок і чоловіків — основа вільного демократичного, європейського суспільства. А також єдина можливість для відновлення людського, економічного та інших ресурсів.
«Хоча нам легко зараз говорити про важливість ґендерної рівності та європейської інтеграції, необхідно пам’ятати про реальні життя, які стоять за статистикою — жінок, які так багато втратили під час війни. Поступ України у впровадженні ґендерної рівності, від ратифікації Стамбульської конвенції до прогресивного законодавства для її практичної імплементації, є яскравим прикладом для Європи. Проте нещадні наслідки війни продовжують позначатись на найбільш вразливих, зокрема, жінках, що стикаються з усе новими труднощами. Перший український Індекс ґендерної рівності відіграватиме вирішальну роль у формуванні обґрунтованої та узгодженої політики, спроможної вирішити ці потреби. Невдовзі, 27 березня, захід у Києві надасть майданчик для відвертого обміну думками між жінками-лідерками та тими, хто найбільше потребує нашої підтримки, адже справжній прогрес вимагає наявності як політик, так і щирої мотивації до дій», — зазначила Голова Представництва ЄС в Україні Катаріна Матернова.
Результати розрахунку ІҐР для України свідчать про близькість європейських стандартів і цінностей ґендерної рівності українкам та українцям. А також про реальну можливість України для досягнення середньоєвропейських показників у разі проведення цілеспрямованої та комплексної державної політики.
Основні результати Індексу ґендерної рівності для України:
- Україна посідає 20-те місце серед 27 країн ЄС та України за загальним балом ІҐР;
- Найменше відставання від середньоєвропейських показників у сферах Здоров’я та Гроші;
- У сфері Час Україна переважає інші країни ЄС з великим відривом завдяки активній залученості жінок та чоловіків до благодійної та волонтерської діяльності.
«Держави ЄС постійно проводять оцінку у сферах відповідності фундаментальним принципам, верховенства права, прав людини, так само, як це відбувається зараз з Україною в межах переговорного процесу. Відповідно, надалі цей процес стане постійним для нас як повноправного члена Євросоюзу. Ще на початку підготовки до переговорного процесу, разом з Урядовою Уповноваженою з ґендерної політики, ми виступили з ініціативою, щоб, не чекаючи повного приєднання до ЄС, вже зараз провести оцінку впровадження ґендерної рівності за методологією держав-членів ЄС. Важливо, що Індекс наочно показує забезпечення рівності на рівні реалізації державних політик, дає повний спектр розуміння тих проблем і викликів, а також сильних сторін, що має Україна в ключових сферах життя», — зазначила Віцепрем’єрка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції — Міністерка юстиції України Ольга Стефанішина.
Віцепрем’єрка відзначила потенціал та актуальність Індексу як моніторингового інструменту, зокрема в контексті розробки Урядом оновлення базового закону про рівні права і можливості жінок і чоловіків.
Водночас під час презентації ІҐР експерти наголосили на викликах. Відмічена висока сегрегація в освіті. Іншими «зонами росту» за результатами Індексу є більш рівномірний розподіл неоплачуваної праці з догляду та кращий доступ для жінок на ринок праці. Найбільше відставання від Європейського Союзу у сфері «Вплив» що вимірюється доступом жінок до прийняття рішень у політиці, економіці та соціальній сфері.
«Підсумовуючи презентацію Індексу ґендерної рівності для України, варто виділити дві ключові речі, які допоможуть нам рухатися вперед. По-перше, нам необхідно забезпечити регулярний збір даних і щорічний розрахунок Індексу, як це відбувається в країнах ЄС. Для цього важливо розробити механізми інституалізації із залученням державних органів та міжнародних партнерів. По-друге, Індекс — це привід подивитися на речі, які потребують вдосконалення у законодавстві, політиках, підходах до відновлення країни. Він підкреслює, що відбудова — це не лише про економіку, а й про соціальну справедливість» — зазначила Катерина Левченко, Урядова уповноважена з питань ґендерної політики.
Що далі?
Наступним кроком стане посилення спроможності національних стейкхолдерів у застосуванні європейської методології збору та аналізу даних, а також інституалізація українського Індексу та його розрахунок на постійній основі.
-
українською мовою https://uwf.org.ua/gender-equality-index/
-
англійською мовою https://uwf.org.ua/en/gender-equality-index/
***
Індекс ґендерної рівності для України підготовлений коштом Європейського Союзу в рамках проєкту «Мережа ґендерних аналітичних центрів: посилення спроможності задля розробки передових політик, оцінки впливу, стратегічної адвокації та сфокусованих комунікацій щодо політик», який впроваджувався Українським Жіночим Фондом у плідній співпраці з Державною службою статистики України за підтримки Офісу Віцепрем’єрки з питань європейської та євроатлантичної інтеграції та Апарату Урядової уповноваженої з питань ґендерної політики, а також за методологічного супроводу Європейського інституту ґендерної рівності (EIGE).
Відповідальність за зміст матеріалу несе Український Жіночий Фонд, видання не обов’язково відображає думку Європейського Союзу.