Випускниця «Академії жіночого лідерства» Оксана Жолнович – лідерка, яка намагається реформувати трудове законодавство

25 липня на телеканалі ICTV відбувся фінал другого сезону телевізійного шоу «Нові лідери», переможець якого отримує 1 мільйон гривень на реалізацію свого проекту, що направлений на зміни в країні або ж в окремій громаді.

На проект було подано півтори тисячі заявок, з них було відібрано лише 50 учасниць та учасників, а у супер-фіналі опинилося лише 3 людини – справжні лідери (та одна лідерка), які мали переконати всю країну в тому, що саме їхня ідея варта підтримки і головного призу.

Однією з фіналісток стала доцентка Львівського національного університету імені Івана Франка Оксана Жолнович з проектом нового трудового кодексу України. Оксана очолює «Асоціацію жінок лідерок України» – це громадська ініціатива випускниць Академії жіночого лідерства, що проводилась Українським жіночим фондом спільно з Національним демократичним інститутом (NDI).

Оксана є фаховою юристкою і вже 18 років працює над вдосконаленням трудового законодавства. Вона  переконливо говорить про новий трудовий кодекс, адже знає про недоліки чинних норм не лише з теоретичної сторони, – вона також і практикуюча адвокатка і тому майже за кожною статтею може навести конкретні приклади з життя, чому і кому той чи інший пункт шкодить.

«Нинішній Кодекс законів про працю був прийнятий ще у 1971 році в умовах СРСР. Чи варто говорити про те, що він не лише застарів, але тотально не відповідає реаліям», – говорить Оксана Жолнович.

Починаючи від того, що він майже не захищає роботодавців, адже був створений у часи, коли роботодавцем була виключно держава, і закінчуючи тим, що в кодексі просто не враховані такі сучасні поняття, як фріланс, гнучкий графік тощо.

«Це і не дивно, – говорить Оксана, – через 2 роки кодексу виповниться півсторіччя».

Також Оксана Жолнович пропонує прибрати з кодексу речі, які начебто покликані захищати працівників, а насправді шкодять. Наприклад, норма, яка забороняє звільнити жінку з дитиною молодшою за 14 років, призводить до того, що таких жінок не хочуть брати на роботу, щоб не опинитися в патовій ситуації. І таких речей, які дискримінують жінок, у законодавстві чимало.

На програму «Нові лідери» Оксана Жолнович прийшла з напрацюваннями, які з колегами науковцями накопичувала багато років і все шукала можливості перейти від розробки до наступного етапу – втілення. Юристка розуміє, що для узагальнення напрацювань у фінальний документ потрібно розширювати команду і,  щоб проект перетворився на законопроект, необхідне широке суспільне обговорення та цілий ряд публічних заходів із зацікавленими особами. Адже підготовлений законопроект потрібно донести до тих, хто має повноваження перетворити його на закон.

Для досягнення цієї амбітної цілі потрібно розвивати лідерські навички – це Оксана зрозуміла і у 2015 році подалася на участь в Академії жіночого лідерства – лідерську навчальну програму для активних жінок.

Навчання дало їй нові навички, розширило коло зв’язків з іншими активними жінками. Випускниці продовжували спілкуватися, ділилися ідеями, шукали партнерок для реалізації тих чи інших проектів та підтримували одна одну. Зрештою онлайн спілкування переросло в громадську ініціативу, яка отримала назву «Асоціація жінок-лідерок України» – об’єднання, створене нашими випускницями, а очолила його саме Оксана Жолнович.

Всі ці частини пазлу потроху складалися до купи: проект нового трудового кодексу ставав чіткішим, Оксана ставала все більш вправною у публічних виступах, коло її знайомств та зв’язків ширшало, вікна можливостей відкривалися все частіше і частіше, аж поки ідея створення нового кодексу не потрапила на телепроект «Нові лідери».

І те, що з півтори тисячі ідей Оксана опинилася у трійці фіналістів підтверджує, що працевлаштування стосується кожної та кожного (всі ми або працівники, або роботодавці), а також доводить, що Оксана змогла «запалити» своєю ідеєю телеглядачів та журі.

Так, фінальний приз дістався іншій ідеї. Але на нашу суб’єктивну думку так сталося лише тому, що журі підсвідомо вірить в те, що Оксана може втілити цю революційну ідею і без мільйону. Принаймні ми їй це щиро бажаємо.

Оксана, звичайно, хотіла перемогти, але вона вже будує плани, виходячи з поточної ситуації. Мільйону немає – це мінус. Але вона здобула новий досвід, про її проект кодексу почула вся країна, включно з тими, хто може перетворити проект на закон. І тому сподівається на увагу до свого проекту і з боку законодавців.

«Важливо мати мету, планувати, робити нехай малі, але конкретні кроки для досягнення цієї мети», – ділиться порадою Оксана Жолнович, фіналістка телепроекту «Нові лідери», – а можливості обов’язково будуть з’являтися – головне їх не проґавити».