Сенсорна кімната – чарівний світ розвитку дитини

Єдиний спосіб дістатися вершини драбини – долати сходинку за сходинкою, по одній за раз. І в процесі цього підйому, ви неочікувано побачите у себе всі необхідні якості, навички та вміння, необхідні для досягнення успіху, котрого ви, начебто, ніколи не мали  (Маргарет Тетчер)

Саме цей афоризм обрала для себе Юлія Климчук під час навчання в Академії  Жіночого Лідерства і своїм прикладом довела, що все реально.

Юлія Климчук, 42 роки, мешканка селища Софіївка Дніпропетровської області. Вона працює психологінею в місцевому дитячому садочку «Чайка». Пані Юлія – людина небайдужа, творча, прагне змін, вболіває за своїх маленьких вихованців і готова на своєму місці робити все можливе, аби змінити на краще їхнє життя в громаді, життя їхніх близьких та громади в цілому.

Отже, коли від селищного голови вона почула про можливість пройти навчання в Академії Жіночого Лідерства, отримати нові сучасні знання, відпрацювати практичні навички, з однодумицями зі своєї та інших громад області обмінюватись досвідом та генерувати нові яскраві  ідеї, навчитись писати проєкти й на практиці втілити свої задуми, довго вона не вагалась і разом з іншими активними жінками громади успішно пройшла через всі етапи участі в Академії і долучилась до мережі випускниць АЖЛ.

Особливим стимулом для Юлії та мотивом участі в Академії було бажання на базі її дитячого садочку створити сенсорну кімнату, таку потрібну і для маленьких мешканців громади, і для батьків, і для педагогів. Декілька років Юлія виношувала ідею створення спеціалізованого простору, на базі якого можна проводити корекційні тренінги та консультації для зменшення тривожності у дітей, профілактики  емоційного вигорання у жінок-педагогів закладів освіти Софіївської громади, для зниження невротичних розладів у жінок, що мають дітей з особливими освітніми потребами, та для всебічного розвитку дошкільнят.

Звичайно були вагання – чи на часі ця проблема в і без того скрутний час? Чи підтримають батьки, колектив, без яких реалізація ідею навряд чи буде успішною й можливою взагалі? І багато інших сумнівів і побоювань.

Але все вдалося, хоча і не все було просто! Разом зі своїми колежанками Юлія написала проект «Сенсорна кімната – чарівний світ всебічного розвитку дитини» і виграла. Завдяки фінансуванню від Українського Жіночого Фонду вони створили та обладнали сенсорну кімнату, на базі якої пані Юлія та інші місцеві фахівці проводять корекційно-розвивальні групові та індивідуальні заняття для дітей різних вікових груп, а також для жінок-педагогів та батьків (в т.ч. і тих, які мають дітей з особливими освітніми потребами) з питань попередження емоційного вигорання, способів психічної саморегуляції, позитивної самооцінки, відпрацювання прийомів м’язової релаксації, аутотренінгу і дихальної гімнастики, арт-терапії тощо.

І справа пішла! Реалізація проекту об’єднала громаду: місцева влада повірила і дала гроші на ремонт приміщення, батьки підтримали і активно долучились до створення тематичних куточків для діток в цій кімнаті, а після стали активними учасницями/ками навчальних заходів та тематичних консультацій для батьків. А для колективу «Чайки», як виявилось, це стало чудовим стимулом для проявів творчості та виготовлення своїми руками унікальних сенсорних іграшок для розвитку дрібної моторики рук, інтерактивних книжок  за спеціальною методикою.

Громаді є чим і КИМ пишатись. Пройшов рік після завершення проекту, а завдяки ініціативі та зусиллям Юлії Климчук за цей час «Чайка» стала опорним закладом, на базі якого відбуваються регулярні зустрічі та навчання завідуючих з 6 дитячих садочків та 8 загальноосвітніх шкіл великої Софіївської громади.

Сама пані Юлія за цей час підготувала методичний посібник «Соціальний розвиток дошкільними засобами сенсорної кімнати», затверджений Науковою Радою КЗ «Дніпровська Академія Неперервної Освіти», і отримала звання «практичний психолог-методист». Окрім того, на базі створеної сенсорної кімнати пані Юлія регулярно проводить презентації і майстер класи за методикою сенсорної кімнати для практикуючих психологів, соціальних педагогів та логопедів навчальних закладів не тільки Софіївської громади, а з інших громад тощо.

Під час майстер-класів вона охоче ділиться секретами цієї методики, напрацюваннями та успішними прикладами по роботі з дітками з особливими потребами, яких в цьому садочку декілька. Так, завдяки індивідуальним заняттям в сенсорній кімнаті, дітки з діагнозом «аутизм» та затримкою у розвитку почали говорити, поліпшилась дрібна моторика, вони готуються до школи. Паралельно проводяться заняття з їхніми батьками для продовження такої роботи вдома, аби процес навчання не переривався, аби дітки завдяки такій кропіткій та наполегливій роботі могли якнайшвидше соціалізуватись і спілкуватись зі своїми однолітками, а їх мами почувались менш тривожно і більш впевнено.

Юлія активно співпрацює з місцевою жіночою громадською організацією, створеною випускницями цієї ж Академії Жіночого Лідерства, куди її часто запрошують для проведення психологічних тренінгів, майстер-класів та індивідуальних консультацій з мешканками Софіївської громади.

Односельці довіряють Юлії і дуже її підтримують. І це надихає, надає сил і бажання прислужитись громаді. Отримані під час навчання в Академії Жіночого Лідерства знання, накопичений професійний досвід, успішне подолання викликів й «взяті висоти», а особливо довіра та підтримка громади, так надихнули Юлію, що вона прийняла рішення йти далі і балотуватись до селищної ради як депутат на місцевих виборах восени 2020 року. І вже є маленька, але заслужена перемога на цьому непростому і не дуже гендерно-збалансованому шляху – нещодавно громада обрала Юлію «депутатом від вулиці», аби вона перемогла і надалі відстоювала інтереси мешканок та мешканців громади.

Підготувала 

Олена Панченко, УЖФ

 Академія Жіночого Лідерства (АЖЛ) – це ініціатива Національного Демократичного Інституту Міжнародних Відносин та Українського Жіночого Фонду, спрямована на всебічну підтримку жінок-лідерок задля посилення їхньої участі в реформі децентралізації, зокрема в процесах прийняття рішень в громадах. 

Проєкт здійснюється у рамках програми «Децентралізація Приносить Кращі Результати Та Ефективність» (DOBRE), що виконується міжнародною організацією Глобал Ком’юнітіз (Global Communities) та фінансується Агентством США З Міжнародного Розвитку (USAID). 

Національний Демократичний Інститут Міжнародних Відносин та Український Жіночий Фонд є партнерами програми USAID DOBRE.