Боротьба за справедливість – спільна для жінок по всьому світу

Тревел-гранти – унікальна в Україні програма для активісток жіночого руху. За підтримки Уряду Канади представниці феміністичних громадських організацій можуть відвідувати семінари, конференції та інші важливі події задля просування ґендерної рівності в Україні, а також просування порядку денного  жіночого/феміністичного руху України в міжнародному контексті.

Міжнародний обмін посилює роботу із захисту жінок від СНПК в Україні – розповідає Христина Кіт.

Христина Кіт – адвокатка та голова Асоціації жінок-юристок України «ЮрФем». Багато років своєї професійної практики пані Христина присвятила виборюванню справедливості та відстоюванню прав жінок. Разом з колегами з «ЮрФем» вони давно працюють у сфері захисту жінок від ГНЗ і розуміють специфіку надання допомоги постраждалим, орієнтовані на потерпілих підходи та особливості розслідування відповідних злочинів. На жаль, у сьогоднішньому світі ще досі існує сексуальне насильство як форма ведення війни. Російська армія продовжує коїти такі злочини на території України, і багато українок та українців потребують допомоги. З 2022 року пані Христина докладає зусиль до розвитку державних механізмів захисту жінок від СНПК. Вона координує експертну групу щодо сексуального насильства пов’язаного з конфліктом при Офісі генерального прокурора та співкоординує підгрупу «Доступ до правосуддя та відповідальності» Міжвідомчої робочої групи з питань СНПК.

Робота за напрямком захисту жінок від СНПК включає подолання наслідків скоєних злочинів: допомогу потерпілим та притягнення винних до відповідальності. Українцям корисно вивчати досвід інших країн, що прожили збройні конфлікти, особливо щодо систем виплат репарацій потерпілим. Інший фокус роботи у сфері захисту жінок від СНПК полягає у сприянні недопущенню таких випадків, і у напрацюванні таких політик має об’єднатись увесь світ. З викликами протидії СНПК зараз активно працює, зокрема, Колумбія, адже всередині країни відбувається збройний конфлікт, від якого страждають цивільні жінки. У жовтні 2023 року у Боготі, столиці Колумбії, відбувалась конференція «Запобігання сексуальному насильству як воєнному злочину – гарантії неповторення». Подія мала об’єднати міжнародних експертів/ок для обміну останніми досягненнями та досвідом, визначити проблеми у сфері запобігання сексуальному насильству та виклики впровадження гарантій неповторення.

Христина Кіт прагнула відвідати цей профільний захід і зробила це, скориставшись можливістю тревел гранту для активісток і представниць жіночих/феміністичних організацій в межах Проєкту «Голос жінок і лідерство – Україна». Конкурс грантів спрямований на підтримку активісток, що прагнуть взяти участь у міжнародній події або відвідати потрібну організацію закордоном, аби обмінятись досвідом та актуалізувати українські досягнення й виклики у загальному феміністичному русі.

Христина Кіт відвідала обрану конференцію, щоб вивчити міжнародний досвід та актуалізувати український порядок денний у захисті жінок від СНПК з позиції жіночої правозахисної громадської організації. На заході Україну також представляли радниця Віцепрем’єр міністерки з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Олена Сотник та радник Урядової уповноваженої з питань гендерної політики Анатолій Досич. Під час поїздки українська команда зробила велику дипломатичну роботу, налагодивши зв’язки з представниками колумбійської влади та громадянського суспільства. Особливим завданням було започаткувати партнерства для організації навчального візиту української делегації із питань репарацій. Для цього учасники/ці провели зустріч з Відділом комплексної допомоги та репарацій постраждалим (The Unit for comprehensive assistance and reparation to Victims in Colombia) та із суддями Суду спеціальної юрисдикції заради миру (The special jurisdictions for peace). Українська делегація також зустрілась із послом Канади у Колумбії, з представника/цями посольств європейських країн та країн Південної Америки та представниками Відділу по пошуку зниклих осіб (The Unit for the Search of Persons reported as disappeared). І хоча системи юстиції та контексти війни у наших країнах різні, учасницям було дуже корисно дізнатись про роботу колег, адже ми можемо переймати одні в одних досвід надання допомоги потерпілим, досвід адвокації прав жінок, аналізувати успішні та менш вдалі практики. Зокрема, пані Христина відмітила для себе, що у Колумбії суди мають окремі протоколи та політики розгляду справ сексуального насильства.

Дуже цінним для України є вивчення досвіду Колумбії у розбудові системи репарацій та створення і функціонування реєстру постраждалих. Тут функціонує потужний центр для постраждалих з широким представництвом по регіонах, – наголошує експертка.

Пані Христина також зустрічалась з представницями громадських організацій з Колумбії, Чилі та Еквадору. Хоча виклики у команд були різними і поінформованість південноамериканської сторони щодо війни в Україні була низькою, ця взаємодія дозволила налагодити містки розуміння. Головне, зустріч показала, що жінки на різних континентах мають спільні проблеми і варто об’єднуватись, щоб колективними зусиллями приходити до бажаної для всіх мети – справедливості на боці жінок та недопущенню подальшого насильства.

Після обміну досвідом ми разом із жіночими колумбійськими організаціями зрозуміли, що, насправді, попри різні культури і контекст війни ми працюємо із одними і тими ж викликами та порушеннями прав жінок, фактично робили ідентичну роботу, але кожна у своїй країні, і нам є чого повчитися одні в одних,  ділиться висновками Христина.

Під час візиту до Колумбії пані Христина впевнилась, що важливо презентувати свій досвід і знати, як працюють жіночі організації закордоном. Жінки в одній країні можуть використовувати свої голоси на рівні своєї держави, щоб говорити про потреби жінок в іншій. Таким чином суспільства у різних куточках світу мають більше інформації для подальшої підтримки, зокрема, й українок. Тоді системний характер використання російськими армійцями сексуальних злочинів як зброї проти українок стає проблемою не лише для України, а є порушенням прав жінок взагалі – міжнародною проблемою. Порушення міжнародного права є справою кожної країни, тож ми матимемо багато союзників, готових боротись за справедливість. Коли ж ми не знаємо про одна одну, це локалізує проблеми. Експертка переконана, що український жіночий рух і суспільство загалом багато втрачають, не розповідаючи про себе і не дізнаючись про інших: для перемоги нам необхідна міжнародна підтримка і розуміння, а вони можливі, тільки коли представники інших країн добре поінформовані. Зв’язок з міжнародним жіночим рухом дуже важливий. Розуміння, що по всьому світу є колежанки, які так само працюють задля справедливості і захисту жінок, дає відчуття підтримки, що допомагає рухатись вперед.

Коли бачиш колег, що готові об’єднуватись заради прав жінок і дівчат по всьому світу, це додає сил, натхнення і відчуття, що ти не одна відстоюєш права українок, які порушуються російськими військовослужбовцями. Про це знає правозахисний рух, і жіночі організації інших країн можуть бути нашими голосами на тих міжнародних майданчиках, де ми іноді не можемо бути, – підкреслює важливість видимості Христина Кіт.

Набутий досвід юристки вже став у нагоді на дискусійній панелі «Партнерство і взаємодія у впровадженні Порядку денного «Жінки, мир, безпека» в Україні», що відбулась у Києві завдяки консорціуму багатьох жіночих організацій, серед яких Український Жіночий Фонд та Асоціація жінок-юристок України «ЮрФем». На заході були присутні понад 150 представниць і представників 19 регіональних коаліцій 1325 в Україні, і усі вони мали змогу ознайомитись з висновками пані Христини та інформацією про практики Колумбії. Отримані знання про створення системи виплат репарацій та міжнародний досвід роботи з темою СНПК Христина Кіт поширює також через організацію відповідного навчання для активісток. Такі заходи з юридичних питань, адвокації та ефективної взаємодії задля надання допомоги постраждалим від сексуального насильства посилюють жіночий рух загалом та мають прямий позитивний вплив на життя жінок в Україні.

Згадуючи подорож до Колумбії сьогодні, Христина Кіт вважає найбільш важливим, що цей досвід розширив рамки її мислення, і у своїй роботі вона може інакше дивитись на певні задачі і виклики. Вона переконана, що для створення дієвої системи захисту жінок від СНПК в України потрібно працювати за двома напрямками: напрацьовувати відповідні документи та систему виплат репарацій, а також подолати стереотипи у суспільстві, аби на жодному етапі при створенні та розгляді таких справ не було упереджень щодо постраждалих. І оскільки важливою частиною здобуття справедливості та засудження злочинів лишається вплив міжнародної спільноти, варто посилювати участь українок у міжнародних платформах. Така взаємодія сприяє обміну успішними практиками, розвитку експерток та розбудовує міжконтинентальну мережу активного жіноцтва, де кожна експертка працює заради жінок у своїй країні, а всі вони разом – заради більш людяного, справедливого та безпечного світу.

Такі візити є необхідними не лише для того, щоб розповідати більше про Україну світу, але й для того, щоб заручатися підтримкою і співпрацею із жіночими організаціями по всьому світу, – підсумовує Христина Кіт.