Fitness Women – центр здоров’я, фізичної культури та лідерства

«Великі уми обговорюють ідеї. Середні уми обговорюють події. Дрібні розуми обговорюють людей» (Елеонора Рузвельт)

А в Прибужанівській громаді, що на Миколаївщині, активні її мешканки і мешканці діють і спільно реалізують цікаві і корисні ініціативи, аби покращувати життя в громаді, долати гендерні стереотипи, створювати нові можливості для жінок й об’єднувати їх.

Авторкою однієї з таких цікавих і корисних ініціатив стала Людмила Чайчук, 42 роки, педагог з великим професійним і життєвим досвідом, завуч Яструбинівської середньої школи з Прибужанівської об’єднаної територіальної громади, і просто активна, енергійна й вболіваюча за громаду її мешканка, якій односельці довіряють і на останніх виборах обрали депутаткою селищної ради.

Водночас пані Людмила – випускниця 5-ої Академії Жіночого Лідерства і саме участь та успішне завершення Академії, отримані прикладні знання й навички, зустріч та спілкування з креативними жінками-лідерками з інших громад Миколаївської області, а також дуже корисні та практичні поради від досвідчених тренерок і менторок АЖЛ, стали для неї початком нового життєвого етапу.

Ще під час навчання в Академії пані Людмила зацікавилась темою гендерної рівності, існуючими міфами та стереотипами щодо ролі жінки, важливістю врахування гендерних особливостей під час визначення пріоритетів для громади та перевагами цього процесу для її мешканок/ців. Саме тоді прийшло усвідомлення того, що найкращий вихід із гендерної кризи – це створити корисну альтернативу, аби жінки громади мали можливість себе реалізувати, відчули себе здоровими, красивими і щасливими.

А це питання в Прибужанівській громаді, зокрема у селі Яструбинове, стоїть досить гостро, оскільки серед 1053 офіційно зареєстрованих мешканців села – 722 жінки. Більшість населення не працює, оскільки робочих місць у селі практично немає. За таких умов жінки здебільшого безробітні, ведуть домашнє господарство, а можливостей для розвитку, самореалізації та змістовного спілкування в селі майже немає. Як не прикро, місцем спілкування для молодих жінок громади став місцевий бар, і як результат – шкідливі звички, зниження культури спілкування, особистісна деградація, проблеми з зайвою вагою, хвороби серця, опорно-рухового апарату, дихання тощо.

Отже, повернувшись додому після навчання разом зі своїми колежанками – іншими випускницями Академії, вони вирішили дізнатись, чого ж найбільше потребують жінки Прибужанівської громади, оперативно провели опитування і виявилось, що їхні бачення співпали. Це був для пані Людмили момент прийняття рішення створити центр здоров’я, який стане для молодих дівчат та жінок громади не тільки майданчиком для тренування, самореалізації та спілкування, а й допоможе їм згуртуватись, повірити у себе, у свої сили.
Але як кажуть, зустрічі в нашому житті невипадкові. І на цьому етапі для пані Людмили дуже важливою і без перебільшення вирішальною стала зустріч та підтримка цієї ініціативи з боку керівника місцевої громадської організації «Серце Активної Молоді / САМ» Андрія Кравченка, активіста, ентузіаста своєї справи, одного з засновників Молодіжної громадської ради і просто небайдужого мешканця громади. За його плечима вже був чималий досвід реалізації декількох масштабних соціально-важливих проектів в громаді. Отже, його досвід, практичні поради та підтримка стали дуже у пригоді і, коли пані Людмила разом з колежанками писали проект “Fitness Women”, і коли подали його на конкурс мікрогрантів АЖЛ, і коли перемогли й отримали фінансування від Українського Жіночого Фонду, і коли почали його виконання.

Саме Андрій запропонував можливість об’єднати зусилля і створити центр здоров’я на базі Яструбинівського «Центру дозвілля», де до того Молодіжна рада Прибужанівської громади в рамках інших проектів, в т.ч. і програми ДОБРЕ, його частково обладнала – встановили більярдний та тенісний стіл, проектор, екран, акустичну систему, придбали ноутбук. За рахунок коштів державної субвенції було замінено дах та встановлено металопластикові вікна. Сільська рада виділила додаткові кошти з бюджету, за рахунок яких було проведено електромонтажні роботи, волонтери та активні жителі села зробили частковий ремонт в приміщенні Центру. А відкриття та обладнання фітнес-центру коштом проекту УЖФ стало логічною завершальною ланкою і весь «пазл» склався.

Пані Людмилу підтримали не тільки її колежанки, а й інші жінки громади, ідея також дуже сподобалася і чоловікам. Проект об’єднав громаду. Разом збирали кошти на ремонт приміщення фітнес-центру, разом його робили, разом вирішували, що потрібно і закупали необхідне, разом його облаштовували. Цей проект став дуже яскравим прикладом ефективної співпраці місцевих активістів, активних жінок, місцевої влади, від чого виграли всі мешканці громади, а найголовніше – жінки, яким проект дуже допомагає посилювати свої лідерські позиції та їхній вплив в громаді.

Вже майже рік центр здоров’я успішно працює і став одним з найбільш популярних місць для проведення спільного дозвілля та спілкування жінок різного віку з різних селищ, міст і навіть інших громад. На перше заняття запросили професійну фітнес-тренерку з Вознесенська, яка провела майстер-клас, розповіла про основи здорового способу життя та раціонального харчування, після чого зацікавлені жінки почали пробувати себе в якості тренерів і проводять тренування на волонтерських засадах, набираються досвіду, аби надалі знайти роботу в цій сфері. Центр працює безкоштовно кожного дня. За рік кількість відвідувачів суттєво зросла, на тренування приходять цілими родинами. Окрім того, з відкриттям фітнес-центру Центр дозвілля став справжнім простором для спілкування, мережування, навчання, спільного перегляду фільмів з їхнім подальшим обговоренням, зустрічей з успішними людьми, не тільки для жінок, а і для всієї громади.

І з цього пані Людмила дуже тішиться і разом з іншими активістками та активістами громади будує плани і шукає можливості для подальшої життєздатності цієї ініціативи за принципами сталості. Серед найближчих планів – перенесення фітнес-центру в окреме приміщення в тому ж Центрі дозвілля, спільний пошук коштів на ремонт і додаткове обладнання, а окрім того, проведення щорічних фітнес-фестивалів, спільних тренувань в громаді тощо.

А ще, активні жінки з інших населених пунктів Прибужанівської громади, дізнавшись про цю успішну і потрібну для жінок ініціативу, вже прагнуть в своїх селах зробити щось подібне, підтримати і об’єднати місцевих жінок. І пані Людмила як місцева депутатка дуже їх підтримує, допомагає і разом з іншими лідерками громади вони запланували провести мотиваційні тренінги у кожному з 5 найбільших сіл громади, аби поділитися набутим досвідом, розповісти про виклики, водночас й можливості для жінок, посилити їхній лідерський потенціал, сприяти зміцненню фізичного та психологічного здоров’я.
А для себе вона давно зробила вибір і зрозуміла глибину фрази Ганса Крістіана Андерсена “Єдиний спосіб стати щасливою – приносити користь світу” і від себе впевнено додає « … і своїй громаді».

Олена Панченко, УЖФ

Академія Жіночого Лідерства (АЖЛ) – це ініціатива Національного Демократичного Інституту Міжнародних Відносин та Українського Жіночого Фонду, спрямована на всебічну підтримку жінок-лідерок задля посилення їхньої участі в реформі децентралізації, зокрема в процесах прийняття рішень в громадах.

 Проект здійснюється у рамках програми «Децентралізація Приносить Кращі Результати Та Ефективність» (DOBRE), що виконується міжнародною організацією Глобал Ком’юнітіз (Global Communities) та фінансується Агентством США З Міжнародного Розвитку (USAID).

Національний Демократичний Інститут Міжнародних Відносин та Український Жіночий Фонд є партнерами програми USAID DOBRE.