Ґендерний профіль громади: щоб відповідати на реальні запити вразливих груп
На початку золотоніська група самодопомоги створила профіль своєї громади: вивчала офіційну статистику, проводила інтерв’ю з місцевими експертами та обговорення у фокус-групах із жінками й чоловіками, включаючи представників вразливих груп місцевого населення.
Завдяки цьому очевидними стали слабкі місця в роботі з дітьми та молоддю, які опинились у складних життєвих обставинах. На обліку соціальних служб перебуває півтори сотні сімей, в яких є ті, хто зазнали жорстокого поводження та насилля, внутрішньо переміщені особи та інші постраждалі від збройних конфліктів та тимчасової окупації люди.. Насправді родин, які потребують підтримки соціальних служб і уваги правоохоронців, у 36-тисячній громаді значно більше.
«Коли ми почали спілкуватися з відділенням соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, з дільничними поліцейськими, то зрозуміли, що їхні можливості не відповідають реальним потребам. Фахівців дуже мало, тож 15-хвилинні профілактичні зустрічі раз на місяць мало чим допомагають родинам, в яких є загрози. Мобільної бригади, яка б реагувала на випадки насильства в сім’ї, у громаді немає. І не всі наважуються звертатися по допомогу, – розповідає Оксана Черв’якова, лідерка групи самодопомоги в Золотоноші. – У квітні, на засіданні робочої групи з розробки Стратегії розвитку громади, ми представили ґендерний профіль. Крім аналізу проблем, він пропонує низку рішень, серед яких – створення простору довіри та підтримки для хлопців і дівчат із родин, які опинились у складних життєвих обставинах».
Ідея ГСД втілилась у проєкті, який підтримують бізнес, влада, волонтери і благодійні організації
Після цього були зустрічі з представниками органів місцевого самоврядування, муніципальними службами, громадськими та донорськими організаціями, підприємцями. «Наполегливість, доказовість, представництво різних стейкхолдерів у ГСД привела нас до результату, – каже Оксана Черв’якова. – Завдяки підтримці місцевої влади цієї ж весни ми отримали приміщення в будинку культури, зробили косметичний ремонт, закупили музичне обладнання, облаштували молодіжний простір. Ми організували тренінги для лідерок ГСД: про принципи ґендерної рівності, толерантність, права людини. Проводили музичні й кіновечори. А головне – ми створили комфортну та безпечну атмосферу для діалогу, вільного обміну переживаннями та думками».
У просторі хлопцям та дівчатам передають знання про те, як будувати екологічні взаємини з родиною та однолітками, як реагувати на спроби та випадки насильства. Першими завсідниками простору були представники молодіжної ради. З кожним тренінгом, квестом, творчим вечором до них доєднуються підлітки громади. У багатьох із них складні взаємини з родиною.
«Одна з наших учасниць навіть тікала з дому. У просторі вона поділилася переживаннями, спілкувалася з психологом та молодіжними координаторами. Зараз вона намагається порозумітися з батьками, а ще – привела подругу, яка переживає подібні труднощі. Обидві стали нашими активістками, допомагають у проведені арт-терапевтичних занять, – наводить приклад першого успіху Оксана Черв’якова. – Інша дівчина зіштовхнулася з булінгом у школі. Після тренінгів і психологічної підтримки вона стала більш відкритою та впевненою. Ініціативній групі вдалося провести роботу і з її навчальним закладом. Дівчина долучилася до створення настільної гри із запобігання булінгу в школі, яка буде видрукувана за кошти міської ради вже наприкінці вересня».
Наполегливість, доказовість, представництво різних стейкхолдерів у групі самодопомоги привела нас до результату
Системні рішення і потенціал мобілізації громад
Молодіжний простір розширюється і реально, і віртуально: розвиває канали в соцмережах, готує вистави соціального театру, які вже восени побачать не лише в Золотоноші, а і в сусідніх населених пунктах, а також у Черкасах і навіть у Чигирині, від якого відділяє сто кілометрів, але з яким зближує група самодопомоги, також створена завдяки проєкту Українського Жіночого Фонду.
«Простір постійно вдосконалюється, – переконана лідерка ГСД в Золотоноші. – Завдяки підтримці місцевої влади й бізнесу на наших заходах постійно було харчування. Ми заручилися підтримкою центру зайнятості – і наші діти вже відвідали профорієнтаційну зустріч. Центр безоплатної правової допомоги надав нам юридичні консультації. Начальниця Драбівського відділу Золотоніської окружної прокуратури проводила з дівчатами та хлопцями з нашого простору діалог про правопорушення серед неповнолітніх і відновне правосуддя. В неї самої донька-підліток, і вона свідома, наскільки важливо вчасно поговорити про це з дитиною. Крім того, юристка наснажилась успіхами нашої групи самодопомоги і, цілком можливо, ініціюватиме створення ГСД у своїй громаді».
У планах ГСД Золотоноші – налагодити постійну співпрацю з органами правозахисту й опіки, щоб діти у складних життєвих обставинах отримували перенаправлення. Дві представниці золотоніської ГСД долучились до робочої групи з розробки Стратегії розвитку громади до 2027 року. Міська рада опублікувала ґендерний профіль на своєму сайті та часто запрошує групу самодопомоги до участі у фокус-групових дослідженнях. Це дозволяє дізнатися про реальні потреби громади, ідеї рішень, підготувати якісні матеріали для співпраці із міжнародними донорськими організаціями й отримати доступ до нових ресурсів для розвитку громади.
Цю історію успіху створено за фінансової підтримки Фонду Чарльза Стюарта Мотта в межах проєкту «ВПО та приймаючі громади: розбудова толерантності через діалог». Відповідальність за зміст публікації несе Український Жіночий Фонд. Представлена інформація не завжди відображає погляди Фонду Чарльза Стюарта Мотта.