У Запорізькій області почали роботу мобільні бригади для допомоги жінкам, постраждалим від насильства

9 грудня 2015 року у Запоріжжі пройшов круглий стіл на тему «Ґендерно-обумовлене насильство  в умовах військового конфлікту на сході України: виклики та інструменти протидії».  Під час зустрічі представники влади, громадських та благодійних організацій обговорили проблему росту насильства над жінками та дівчатами на сході Україні, а також презентували механізми протидії цьому явищу.

Останнім часом невпинно збільшується кількість випадків ґендерно-обумовленого насильства в регіонах, що найбільше постраждали внаслідок військових дій. Саме тому Фонд народонаселення ООН (ФН ООН) в Україні ініціював масштабний гуманітарний проект «Протидія ґендерно-обумовленому насильству на сході України» у 5 областях: Харківській, Донецькій, Луганській, Дніпропетровській та Запорізькій.

Участь у круглому столі взяли Ігор Мещан, директор департаменту соціального захисту Запорізької ОДА, Олена Кочемировська, Старший координатор з питань гуманітарного реагування у східних областях України Фонду народонаселення ООН в Україні, Оксана Понікарова, директор Запорізького обласного центра соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, Ольга Іваненко, головний спеціаліст відділу у справах сім’ї та дітей Департаменту соціального захисту населення облдержадміністрації, Володимир Олійник, психолог  ГУ Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Запорізькій області, Вікторія Шапошникова, начальник відділу у справах сім’ї та дітей Департаменту соціального захисту населення Запорізької облдержадміністрації, Євген Токарев старший інспектор управління превентивної діяльності ГУ Національної поліції в Запорізькій області, Ірина Куратченко, директорка комунального закладу «Запорізький обласний центр соціально-психологічної допомоги»  Запорізької обласної ради, Наталя Заїкіна, психолог Запорізької обласної громадської організації «Об’єднання психологів та психоаналітиків «Взаємодія» та інші посадові, службові особи, представники громадських організацій тощо.

Круглий стіл відкрив Ігор Мещан, директор департаменту соціального захисту Запорізької ОДА: «Я би хотів зазначити, що саме Запорізька область першою стала надавати допомогу внутрішньо-переміщеним особам. Наразі питання ґендерно-обумовленого насильства є архіважливим і, безперечно, потребує поглибленої уваги з боку представників обласної влади, місцевої влади та громадськості. Військовий конфлікт спричинив зростання випадків насильства. Ми маємо скоординувати спільні кроки аби максимально протидіяти та попередити ситуації насильства. Ми вдячні Фонду народонаселення ООН за допомогу, впевнені, що завдяки нашій взаємодії зможемо подолати проблему насильства». 

Проект, який обговорили під час круглого столу, передбачає цілий комплекс дій, які допоможуть громаді та владі дати ефективну відповідь на сплеск насильства по відношенню до жінок. Оперативну допомогу постраждалим надає 21 мобільна бригада, роботу яких організувала та координує Українська фундація громадського здоров’я, у складі кожної з яких є психолог та соціальний працівник. Бригада, маючи автомобіль, виїжджає на виклики та надає допомогу на місцях; у Запорізькій області діють 3 таких бригади. Під час семінарів для медиків місцевих лікарень, які проводить БФ «Здоров’я жінки та планування сім’ї», їх навчають надавати потерпілим від ситуацій насильства максимально ефективну допомогу. Тренінги для журналістів, круглі столи та широке розповсюдження друкованих матеріалів, які здійснює МБФ «Український жіночий фонд» в рамках інформаційної компоненти проекту, наголошують на важливості проблеми, чітких алгоритмах дій у ситуації насильства, коректності висвітлення даної тематики у ЗМІ та об’єднанні представників громадського суспільства та влади задля пошуку максимально ефективних методів взаємодії у подоланні проблеми. Результати проведених соціологічних опитувань щодо тематики будуть опубліковані в грудні.

Оксана Понікарьова, директорка Запорізького обласного центра соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді: «Мобільні бригади були створені на базі нашого центру. Наразі є велика необхідність надавати допомогу у віддалених районах, тому сподіваємось, що кількість мобільних бригад буде збільшена. Ми чекаємо на розширення проекту та його розвиток. Ми вже бачимо результати нашої роботи».

Представляючи проект, Олена Кочемировська, Старший координатор з питань гуманітарного реагування у східних областях України Фонду народонаселення ООН в Україні, зазначила: «Світова практика свідчить про те, що у військовому конфлікті здебільшого страждають жінки та дівчата, як найбільш уразлива категорія населення. На жаль, часто проблема замовчується, зокрема це обумовлено зневірою у можливості отримати допомогу. Але сподіваємось, що з початком роботи мобільних бригад та появою нової поліції ситуація зміниться на краще. Нам необхідно посилювати взаємодію всіх відповідних органів для ефективної боротьби з ґендерно-обумовленим насильством».

«В рамках інформаційної компоненти проекту, яка має назву «Розірви коло», ми запустили масштабну інформаційну кампанію. Вона включає і кампанію в соціальних мережах, і налагодження комунікації з журналістами, і проведення круглих столів, і підтримку діяльності громадських організацій. Усі ці аспекти максимально спрямовані на якнайширше інформування населення щодо проблеми ґендерного насильства та алгоритму дії у виникненні подібної ситуації або її загрози. В рамках кампанії запланований друк і максимальне розповсюдження матеріалів, що міститимуть контактну інформацію мобільних бригад та поради щодо звернення по допомогу для потерпілої», – зазначила  Оксана  Квітка, координаторка проектів МБФ «Український жіночий фонд».

Організаторами круглого столу виступили МБФ «Український жіночий фонд» та Департамент соціального захисту населення ЗОДА. Захід відбувся за підтримки Фонду народонаселення ООН (ФН ООН) в Україні та Міністерства соціальної політики.

Для додаткової інформації про проект звертайтеся до Оксани Квітки, Координаторки проектів МБФ «Український жіночий фонд» за номером + 38 (050) 531 54 82 або e-mail: oksana@uwf.org.ua

Довідка:

Фонд народонаселення ООН (ФН ООН)  це міжнародна агенція з розвитку, що відстоює право кожної жінки, чоловіка і дитини жити повноцінним здоровим життям в умовах рівних можливостей.

ФН ООН допомагає країнам користуватися даними з народонаселення для розробки національної політики та програм з подолання бідності, а також створювати умови, щоб кожна вагітність була бажаною, кожні пологи – безпечними, щоб захистити молодь від ВІЛ-інфекції та щоб до кожної дівчинки та жінки ставилися з повагою та шанували їх гідність та права.

ФН ООН працює у понад 140 країнах світу і за 40 років існування надав країнам технічну допомогу вартістю понад 6 мільярдів доларів США.

В Україні ФН ООН розпочав свою роботу в 1997 році із реалізації окремих проектів в галузі репродуктивного здоров’я та планування сім’ї. Перша Програма допомоги України реалізовувалась з 2006 р. спільно з урядом України та неурядовими організаціями. Наразі ФН ООН в Україні концентрується на проектах у сфері репродуктивного здоров’я, населення та розвитку, ґендерної рівності. Окрема уваги приділяється попередженню та подоланню ґендерно-обумовленого насильства, ризик зростання якого зріс внаслідок військового конфлікту на cході України.

Український Жіночий Фонд (далі – УЖФ) – міжнародна благодійна організація, заснована у 2000 році. УЖФ надає фінансову, інформаційну і консультативну підтримку організаціям громадянського суспільства з України, Молдови і Білорусі. Місія УЖФ – допомогти організаціям громадянського суспільства, зокрема жіночим, відігравати активну роль у процесах розбудови демократичного суспільства, брати участь у процесах прийняття рішень на різних рівнях, посилювати увагу громадськості до питань різноманітності та ґендеру, досягати ґендерної рівності, справедливості та реалізації невід’ємних прав людини і громадянина.