Український Жіночий Фонд трансформує підтримку жіночого/феміністичного руху

Війна в Україні змінює, але не зупиняє жіночий/феміністичний рух. Більшість наших ініціатив із розвитку руху переходять у нові формати. Саме громадські організації й ініціативні групи, партнерства, які були ефективними в мирний час, втілюють дієві рішення допомоги жінкам в умовах кризи і діють системно: збирають гуманітарку і спрямовують її туди, де вона найбільше потрібна, створюють притулки і координують транзитні потоки переселенок і переселенців, волонтерів і органів влади, фіксують злочини, організовують медичну та психологічну підтримку постраждалих і свідків військової агресії, створюють системи збору та передачі інформації, яка рятує життя і дає змогу громадам приймати ВПО.

Український Жіночий Фонд із найперших днів війни підтримує жіночі/феміністичні організації грантами швидкого реагування. Водночас ми віримо, що після Перемоги рух вийде на новий цивілізаційний рівень, і завдяки йому нова Україна буде вільною не лише від загарбників, а й від ґендерних стереотипів. Тому паралельно з відповіддю на нагальні гуманітарні виклики ми змінюємо системи, долучаємося до розробки політик, знаходимо нових прихильниць і прихильників, які розвивають жіночий/феміністичний рух.

24 лютого 2022 р. Український Жіночий Фонд був змушений трансформувати роботу проєктів і програм, закрити контактну і чутливу інформацію, включно із каналами в соцмережах, щоб убезпечити свою команду, грантерів і партнерів. Адже ті, хто займається захистом прав жінок і побудовою суспільства рівності – під прицілом ворога, а ґендерне питання на рівні з мовним та релігійним упродовж усієї гібридної війни було інструментом, яким супротивник Української Незалежності маніпулював задля дестабілізації нашого суспільства.

Але ми не сидимо склавши руки. Ми видаємо по 4-5 грантів на день, наші співробітниці постійно на зв’язку з організаціями й активістками, мобілізуємо ресурси зі всього світу для підтримки українського жіночого/феміністичного руху, посилюємо мережі партнерів, записуємо історії жінок, готуємось до Перемоги і разом з іншими наближаємо її.

Українське жіноче швидке реагування

28 лютого 2022 р. УЖФ оголосив конкурс грантів у відповідь на критичну ситуацію, викликану військовими діями Російської Федерації проти України. Таким чином ми допомагаємо жіночим/феміністичним організаціям реагувати на нагальні гуманітарні проблеми, з акцентом на потреби вразливих груп жінок та дівчат.

Станом на 21 березня 2022 р. ми надали 37 грантів швидкого реагування  сумою 8 158 256 грн у більшості областей України. Завдяки цій підтримці жіночі/феміністичні громадські організації змогли закупити харчі, воду, медичні, лікарські, гігієнічні засоби, посуд, білизну, каремати й налагодити їх забезпечення, а також побудувати екстрені служби психологічної і транспортної підтримки. Цю допомогу щодня отримують жінки, які рятуються від війни та їхні родини, вразливі групи, зокрема жінки та дівчата з інвалідністю і ті, хто опікуються дітьми з інвалідністю, поранені внаслідок воєнних дій та їхні родини, ЛГБТКІ, активістки, що залишилися на місцях.

Конкурс не має дедлайнів, УЖФ заохочує організації подавати заявки і надає відповідь упродовж 72 годин після отримання запиту. З міркувань безпеки дані про грантерів наразі не розповсюджуємо.

Нам допомагають допомагати

Наші партнери і донори, мережа жіночих фондів Prospera, жіночі фонди з усього світу допомагають нам мобілізувати ресурси для підтримки жіночих/феміністичних організацій та ініціатив допомоги жінкам у кризовій ситуації.

Нас підтримують не тільки інституції, а й окремі благодійники. Фандрейзингова кампанія не припиняється, кнопка екстреної допомоги УЖФ тут: https://uwf.org.ua/donate, внески можна робити в будь-якій валюті. Зібрані кошти одразу перетворюються на гранти швидкого реагування для жіночих/феміністичних організацій, які забезпечують вразливих жінок та дівчат водою, їжею, медикаментами, засобами гігієни, зв’язком і транспортом.

Найближчі плани з підтримки жіночого/феміністичного руху

Упродовж найближчого місяця УЖФ продовжить надавати гранти швидкого реагування для відповіді на гуманітарні виклики. Також готуємо гранти інституційної підтримки жіночим/феміністичним організаціям і гранти для посилення мереж організацій і залучення до них організацій з інших країн. Ми щодня шукаємо і втілюємо рішення, які допомагають долати виклики війни, і пом’якшать її наслідки у майбутньому.

Ілюстрація © VetaShop