Від запитань і мрій – до знань і планів дій

Тренінгова програма – постійний компонент проєкту «Голос жінок і лідерство – Україна» (ГЖЛ), який втілює Український Жіночий Фонд за підтримки Уряду Канади. Тематика тренінгів визначається потребами та запитами учасниць та учасників жіночого/феміністичного руху. Із квітня по жовтень 2021 року двісті дев’ятнадцять представниць жіночих/феміністичних організацій та зацікавлених у просуванні ґендерної рівності жінок із різних регіонів України навчалися робити це професійно, ефективно та злагоджено.

Дев’ять тренінгів в онлайн та очному форматах проводили партнери ГЖЛ. Міжнародний фонд «Відродження» організовував тренінги «Розбудова коаліцій та партнерств», «Адвокація: від зерен до врожаю». А громадська організація «Ла Страда – Україна»: «Адвокація: на шляху до забезпечення ґендерної рівності та протидії ґендерно зумовленому насильству» та «Протидія ґендерно зумовленому насильству, в тому числі домашньому насильству: чому це важливо та як мобілізувати діяльність у цьому напрямі».

Голос жінок і лідерство Кількість охочих розвивати свої навички і зростати разом із ГЖЛ постійно зростає. Учасниць відбирає конкурсна комісія, формуючи збалансовані групи: щоб у них були представниці НУО різних сфер діяльності, віку та регіонів України. У літньо-осінньому періоді стало більше офлайн-заходів, і це розширює можливості взаємодії між учасницями. Водночас онлайн-формат дав змогу долучитися до сертифікованого навчання представницям маломобільних груп населення, жінкам із сільської місцевості, представницям вразливих категорій: жінкам, які живуть із наркозалежністю, які представляють етнічні та релігійні меншини, інтереси жінок з інвалідністю, ВІЛ-позитивних жінок.

Стратегія, алгоритм, спільнота – що везуть захисниці прав жінок із тренінгів ГЖЛ

Як свідчить дослідження УЖФ, на першому місці серед пріоритетних завдань для розвитку жіночого/феміністичного руху України його учасниці ставлять розбудову коаліцій та партнерств. У цьому сезоні в межах ГЖЛ відбулося три тренінги на цю тему. Осердя груп склали представниці регіональних жіночих організацій, які бачили приклади того, як об’єднання посилюють ініціативи та рухи, створюють додаткові можливості, але водночас і труднощі порозуміння. Деякі вже є учасницями мереж, деякі – їх засновницями. Але для більшості тренінг ГЖЛ став першим у житті в тематиці розбудови партнерств та коаліцій. Жінки прийшли із запитом на інструменти підсилення організацій через об’єднання зацікавлених сторін і осередків впливу на місцевому, національному, міжнародному рівнях, а також за темами діяльності.

«Учасниці на власних прикладах та кейсах інших організацій розібрались, як будувати партнерство не тільки з громадськими організаціями, але й із державними установами, як уникнути конкуренції за донорські ресурси та сфокусуватися на спільному завданні. Проаналізували, яку вигоду отримують партнери при спільній роботі, як буде працювати принцип справедливості, якщо партнери не рівноцінні за розмірами чи обсягами впливу», – підсумовує тренерка Галина Корнієнко, представниця БО  Всеукраїнське об’єднання наркозалежних жінок «ВОНА».

«Я зрозуміла, як важливо вміти домовлятися, відкинувши емоції, дбати про інтереси. Партнерства налагодити не просто, але можливо», – відгукується випускниця тренінгу Тетяна Бовсуновська із Житомирської обласної молодіжної громадської організації  «Паритет». Учасниці тренінгу усвідомили, що залучати волонтерів та партнерів серед інших організацій, а також компаній та органів влади – кропітка і невпинна праця, однак результати конкретних ініціатив і масштаби просування цінностей організації  вартують зусиль.

Навчання стає проривним і для досвідчених учасниць жіночого/феміністичного руху. «Якби я побувала на такому тренінгу з адвокації десять років тому, то мій шлях був би не таким тернистим. Завдяки ГЖЛ я визначила своє слабке місце, роботу зі стейкхолдерами, і тепер знаю, як над цим працювати», – каже Галина Кравець із ГО “ТМЖК “Відродження нації”. Деякі учасниці зізнавалися, що мали складний і невдалий досвід захисту як власних прав, так і інших вразливих жінок: постраждалих від домашнього насильства та сексуальних домагань, торгівлі людьми, сільських жінок, представниць етнічних меншин, ЛБТІ-спільноти, ВПО, жінок віком 55+, жінки з інвалідністю. Тренінги ГЖЛ розклали попередній досвід по поличках, дозволили зрозуміти причини попередніх труднощів і отримати друге дихання.

Чіткі алгоритми планування кампаній, приклади реагування на відмови чи несприйняття, успішні історії українських жінок та організацій, яким вдалося подолати стереотипи щодо ґендерної рівності, добитися структурних змін, – про такі «відкриття» найчастіше говорять випускниці тренінгів ГЖЛ. Для багатьох несподіванкою стає те, що у сфері жіночого правозахисту працюють сотні організацій і волонтерок, що вони відкриті до об’єднання зусиль, що адвокація – справа не лише для адвокатів. Більшість везе додому, в команди і громади не тільки сертифікати учасниць, а плани дій і прототипи громадських об’єднань.

Учасниці звертаються по допомогу та менторську підтримку і після заходів. Щоб відповісти на цей запит максимально ефективно, профасилітувати діалог, посприяти його результативності, УЖФ разом із партнерами створюють майданчики для комунікації та взаємного навчання, співпраці та самоорганізації​. У квітні-жовтні 2021 року в межах ГЖЛ близько п’ятисот жінок стали учасницями зустрічей з обміну досвідом про інструменти адвокації, залучення волонтерів і прибічників, роботи з ризиками, написання грантових заявок, а також діалогів між представницями жіночого правозахисного руху та організацій, які представляють вразливі категорії жінок, зокрема секс-працівниць та жінок, які живуть із наркозалежністю.

Історії успіху, які почалися на тренінгах

Голова організації «Українська Жіноча Варта» Олена Білецька після тренінгів ГЖЛ почала активно залучати до соціального підприємництва учасниць бойових дій та жінок, які втратили близьких на війні. Олена як голова ГО «Українська Жіноча Варта» ініціювала створення соціального підприємства, де громадська організація є стовідсотковою засновницею компанії, і всі членкині ГО є частиною «Соціального підприємства УВВ Інжиніринг», яке працевлаштовує ветеранів. Жінки в «УВВ Інжиніринг» працюють над розробкою та проєктуванням вуличних меблів, острівців безпеки та інших елементів урбаністики. Жінки – локомотив нового проєкту соціального підприємства з будівництва соціального житла для ветеранок і тих, хто зазнали втрат через війну. «Ми вже затверджуємо технічну документацію та підбираємо земельні ділянки, співпрацюємо з місцевою владою Вінниччини. Дуже важливо було почути саме тих, хто мешкатиме в цих будівлях: яке житло їм потрібне, які у них можливості, – щоб закласти все необхідне і при тому уникнути дорогих кредитів. Тренінги ГЖЛ допомогли знайти цей баланс і навчитися враховувати різні потреби й інтереси», – пояснює Олена Білецька.

Після навчання ГЖЛ з адвокації та побудови партнерств Олена заснувала Український Дослідницький Соціальний Консорціум. Це громадська спілка, яка об’єднала тридцять класичних вишів і академічних установ по всій Україні з економічними та громадськими інституціями, щоб проводити масштабні дослідження. «Органам влади, навчальним закладам, бізнесу і громадським рухам для ефективної роботи потрібно оперувати реальними цифрами, розуміти, що насправді відбувається в суспільстві. Але окремі інституції не подужають такі фундаментальні дослідження: не вистачить ні фахівців, ні грошей. І виходить, що у всіх є певні ресурси, але ніхто не знає, як їх поєднати, щоб кожна і кожен отримували взаємну вигоду і той інтелектуальний продукт, на який у всіх є запит. Я теж не розуміла, але після тренінгів ГЖЛ усе склалося в стратегію», – каже Олена Білецька.

Науковці отримують доступ до big data, майданчики для апробації та реального застосування результатів своєї роботи. Органи влади, підприємства – фаховий аналіз настроїв і запитів їхніх цільових груп. «Для нас як для жіночої організації Український Дослідницький Соціальний Консорціум – це ключ до впливу на ухвалення рішень, зокрема і національного масштабу. Це можливість отримувати реалістичну картину, зокрема і щодо «непопулярних» питань, інформація щодо яких часто замовчується або однобоко інтерпретується: народжуваності й смертності, міграційних процесів, ґендерних ролей на ринку праці. Коли володієш науково підтвердженими даними про певну проблему, до твоїх аргументів, вимог і пропозицій дослухаються».

 

Тренінгова програма відповідатиме на запит із розбудови спроможності жіночих/феміністичних організацій

Рівно рік тому в межах проєкту «Голос жінок і лідерство – Україна» проводилось опитування громадських організацій із захисту прав жінок та активісток жіночого руху. Зі 122-х респонденток лише у 39% є стратегічні плани, у 17% – фандрейзингові, у 15-ти – документована система моніторингу й оцінки. Водночас більшість організацій не бачить серед своїх пріоритетів організаційний розвиток, натомість зосереджуючись на програмній діяльності.

Для того, щоб жіночий/феміністичний рух зростав кількісно та інституалізовувався, у наступних періодах реалізації межах ГЖЛ проводитимуться тренінги з лідерства для активісток, які спонукатимуть їх до створення ефективних жіночих/феміністичних організацій. А для того, щоб рух упорядковувався і розвивав свої можливості ефективно захищати права жінок і відстоювати ґендерну рівність в усіх сферах, у межах ГЖЛ впроваджуватимуться тренінгові програми з феміністичої оргспроможності, з роботи з цільовими аудиторіями та з розвитку феміністичних навичок для організацій.

Ця публікація стала можливою завдяки підтримці Уряду Канади в межах проєкту «Голос жінок і лідерство – Україна», що впроваджується Українським Жіночим Фондом (УЖФ). Відповідальність за зміст інформації несе УЖФ. Інформація, що представлена у публікації, не завжди відображає погляди Уряду Канади.

#ГолосЖінок