Осінь-зима 2021: що УЖФ готує для учасниць проєкту «Голос жінок і лідерство – Україна»

ГЖЛ – довготривалий і гнучкий проєкт. Він має стратегічну мету – підтримувати жіночі/феміністичні організації, активісток та платформи взаємодії для досягнення їхніх інституційних, програмних та адвокаційних цілей задля забезпечення прав жінок та дівчат та просування ґендерної рівності в Україні. Характер і форми підтримки визначаються на основі актуальних викликів та запитів його учасниць та учасників.

Тренінги з розбудови спроможності жіночих/феміністичних організацій

Дослідження УЖФ свідчать, що більшість громадських організацій і активісток, які захищають права жінок і прагнуть ґендерної рівності, нині зосереджуються на тактичних завданнях і не ставлять у пріоритет оргрозвиток. Однак стало й ефективно просувати зміни можуть лише організації з прозорим управлінням і чітким баченням свого розвитку та реагування на ризики. Ставати по-справжньому впливовими, докорінно змінювати системи, які заважають жінкам розвиватися, робити вільний та усвідомлений вибір, жити у фізичній, психологічній та економічній безпеці, – зможуть тільки інституції, які не випускають із поля зору стратегічні цілі, мають запаси міцності й альтернативних планів дій, втілюють у своїх щоденних практиках феміністичні принципи.

Саме таку філософію та навички опанують учасниці й учасники нового типу тренінгів проєкту «Голос жінок і лідерство – Україна», які вже цієї осені розпочне Український Жіночий Фонд. Навчання буде доступне як досвідченим організаціям, так і новоствореним; як регіональним та національним, так і місцевим; як тим, що вже співпрацювали з донорами, так і без грантової історії.

Базові цінності діяльності феміністичної організації: які вони, як впливають на наші відчуття і вчинки, результати персональні й інституційні? Як залучати працівниць і працівників, волонтерок і волонтерів та формувати високомотивовані команди й рухи, запобігати вигоранню? Як стають лідерами і утримують авангардні позиції в секторі? Як навчитися відкрито говорити про феміністичну спрямованість своєї роботи, і що відповідати тим, хто знецінює або заперечує феміністичні цінності? Як оцінювати вплив з точки зору феміністичних підходів?

Системні практики, доказове знання в сучасних форматах – саме такими будуть нові тренінги ГЖЛ з феміністичної оргспроможності.

Жіночі феміністичні діалоги

Жіночий/феміністичний рух дуже розмаїтий і за цілями, і за методами роботи: акції прямої дії і багаторівневі адвокаційні кампанії, реагування на наслідки дискримінації та профілактика нерівності; мобілізація громад і просування політичної й економічної участі жінок на державному рівні, навчальні та просвітницькі продукти й заходи; захист прав і просування можливостей для дискримінованих груп: жінок з інвалідністю, захворюваннями, залежностями; представниць національних меншин, постраждалих від насильства і конфліктів, представниць різних сексуальних орієнтацій, матерів і чайлдфрі тощо.

Для того, щоб рух спрямовував свою енергію максимально ефективно і добивався результатів, організаціям слід поважати думки, переконання й унікальність кожної його учасниці й учасника та концентруватися на спільних інтересах, заснованих на фемістичних цінностях. Щоб започаткувати пошук спільних меседжів і наративів, УЖФ у межах проєкту «Голос жінок і лідерство – Україна» цієї осені продовжить низку дискусій між громадськими організаціями, коаліціями, платформами й активістами, а також запропонує рухові розробити Кодекс феміністичних цінностей. Кодекс посилить рух, зробивши його більш політичним. Він слугуватиме орієнтиром для учасниць та учасників руху як у щоденній практиці (організація власного простору й часу; спілкування з командою, партнерами, опонентами, медіа; побудова робочих процесів) так і при ухваленні стратегічних рішень (участь у мережах та проєктах, напрацювання політик). Процеси напрацювання Кодексу, узгодження позицій і пріоритетів – не менш важливі за результат, адже під час пошуку спільних цінностей і підходів виникають порозуміння, партнерства й ефект синергії.

Самооцінка і картування ресурсів жіночого/феміністичного руху в Україні

Карта ресурсів жіночого/феміністичного рухуКожні два роки Український Жіночий Фонд фасилітує самооцінку руху за методикою Global Fund for Women. Попередні опитування проводилися 2017 і 2019 років. Близько двохсот жіночих/феміністичних організацій (від місцевих до міжнародних) та індивідуальні експертки з усіх регіонів України та поколінь визначають, на якому етапі розвитку перебуває рух, які компетенції та навички йому зараз потрібні; називають перемоги і невдачі руху останнього періоду, сильні сторони та виклики. Кожна респонденка висловлює думку щодо стратегії розвитку руху.

Цього разу УЖФ проводить комплексне дослідження ресурсів руху, їх взаємозв’язків і перспектив розвитку. Опитування відбуватиметься у два етапи. Спершу – створення мапи ресурсів методом снігової кулі. Організації, які будуть відображені на мапі, візьмуть участь у самооцінці руху.

Результати картування й самооцінки УЖФ обговорює з рухом, щоб разом розробляти стратегії та рішення, які максимально відповідатимуть його потребам і очікуванням, а також сприяти побудові загальної стратегії руху, яка дозволить змінювати системи на користь рівності, – а не лише реагувати на наслідки ґендерної несправедливості.

Ця публікація стала можливою завдяки підтримці Уряду Канади в межах проєкту «Голос жінок і лідерство – Україна», що впроваджується Українським Жіночим Фондом (УЖФ). Відповідальність за зміст інформації несе УЖФ. Інформація, що представлена у публікації, не завжди відображає погляди Уряду Канади.

#ГолосЖінок