Жінки, мир, безпека: місцеві потреби – місцеві рішення

1325

Трирічний проєкт, націлений на локалізацію Національного плану дій 1325 у Луганській, Львівській, Харківській та Хмельницькій областях України, презентували Посольство Королівства Нідерландів та Український Жіночий Фонд. 

Левченко«Локалізація – це індивідуальний підхід до місцевих потреб і залучення місцевих зацікавлених сторін до реалізації. В умовах збройної агресії Російської Федерації проти України та окупації частини території Донецької та Луганської областей, Автономної Республіки Крим та міста Севастополь місцеві плани дій в питаннях миру, безпеки і участі жінок будуть різними в кожній області, в кожному відомстві. Для того, щоб вони були дієвими, над ними разом повинні працювати державні структури і органи місцевого самоврядування, громадські та міжнародні організації», – пояснює необхідність проєкту Урядова уповноважена з ґендерної політики Катерина Левченко.

Уряд Королівства Нідерланди надає на реалізацію проєкту фінансову та консультаційну підтримку в розмірі 2,2 млн євро.

Пітер ван Вліт “Нідерланди підтримують Україну в багатьох сферах на її шляху до стабільності та процвітання. Для нас дуже важливо допомогти у втіленні Національного плану дій з виконання резолюції Ради Безпеки ООН 1325 “Жінки, мир, безпека” в регіонах України. Залучення жінок до прийняття рішень щодо побудови миру і зміцнення безпеки в громадах – це принципове питання. Адже лише таким інклюзивним шляхом можна врахувати інтереси усіх, на кого впливають  та вплинули воєнні дії», – зазначає заступник Голови Місії Посольства Королівства Нідерланди в Україні Пітер ван Вліт.

Український Жіночий Фонд, який реалізовуватиме проєкт, застосовуватиме власну методологію локалізації процесу 1325, яка доводить ефективність з 2018 року. Фонд допомагає створювати у регіонах коаліції з представницями та представниками правоохоронних органів та інших силових структур, місцевих органів влади, громадських організацій, військових та інших навчальних закладів, медіа. Мета таких місцевих (локальних) об’єднань – вивчення потреб в регіоні, навчання громад, лобіювання і адвокація прав та можливостей жінок.

Олеся Бондар «Коаліції будуються на принципах рівності та партнерства. Учасниці й учасники допомагають місцевій владі побачити проблеми, які раніше не озвучувались або не вважалися важливими. Щоб добитися змін, вони наповнюють сенсом регіональні плани дій 1325, залучають ресурси і добиваються їхнього виконання. Завдяки співпраці влади та громадськості політики і рішення на місцях стають більш чутливими і дружніми до тих, на кого вони спрямовуються», – пояснила директорка Українського Жіночого Фонду Олеся Бондар.

Коаліція 1325 у Луганській області – одна з найдосвідченіших в Україні. Регіон уже вісім років потерпає від російської агресії.

Оксана Луньова «Навчання і грантова підтримка Українського Жіночого Фонду дозволили жінкам Луганщини не тільки долучитись до формулювання пріоритетів місцевих планів дій 1325, а й втілювати їх: від регулярних консультацій з органами місцевого самоврядування до спільних безпекових акцій з поліцією, надання гуманітарної допомоги постраждалим від стихійного лиха, відкриття жіночих бізнесів, зон відпочинку та занять спортом, гідних санітарних умов у закладах охорони здоров’я. 1325 – це про мир в оновлених громадах, де враховуються інтереси кожної і кожного», – розповіла координаторка Коаліції «Луганщина: Жінки. Мир. Безпека» Оксана Луньова.

 

У 2000 році Рада Безпеки Організації Об’єднаних Націй прийняла резолюцію 1325, щоб визнати особливий вплив збройного конфлікту для жінок і дівчат, а також їхню важливу роль у розв’язанні конфлікту та в розбудові миру.

Документ закликає держави-члени ООН розширити участь жінок, включити ґендерну перспективу у всі зусилля щодо миру та безпеки, а також захищати жінок і дівчат у конфліктних ситуаціях.

У всьому світі прийнято 85 національних планів дій щодо жінок, миру та безпеки. Україна – перша країна, яка прийняла Національний план дій 1325 в період війни, в 2016 році. 2021 року був ухвалений уже другий Національний план дій «Жінки, мир, безпека», чинний до 2025 року.