#Жінки_Лановеччини: від STEM для дівчат до жіночого лідерства

Жінки Лановеччини

Мрія Тетяни Демчук про STEM-освіту для дітей у Лановецькій громаді на Тернопільщині почалася тоді, коли вона привела сина до гуртка початкового технічного моделювання. У гуртку тоді працювали тільки з папером, тимчасом як діти хотіли будувати макети міст і складати механізми – і не лише за інструкцією, а й за власними проєктами. Виявилося, що дівчатка теж цікавляться інноваційними технологіями, але в більшості родин це вважається не жіночою справою. Завдяки навчанню в Академії Жіночого Лідерства Тетяна побачила, що ґендерні стереотипи заважають розкривати потенціал і дівчатам, і дорослим жінкам.

Так у неї народилась ідея проєкту «Жіночий клуб ґендерної просвіти та STEM-освіта для дітей». Він здобув підтримку Українського Жіночого Фонду в межах Академії Жіночого Лідерства 2020 року. Через дев’ять місяців після завершення проєкт живе, розвивається і входить в історію АЖЛ як один із найбільш сталих і перспективних.

STEM-освіта для дітей

До початку проєкту Тетяни та її команди моделюванням та конструюванням у лановецькому Будинку дитячої творчості займалися переважно хлопчики. Завдяки гранту УЖФ ініціативна група закупила конструктори та матеріали, запросила дівчат на заняття зі STEM (Science (наука), Technology (технології), Engineering (інженерія), Mathematics (математика). На одному із занять дітям розповіли про Міжнародний день жінок і дівчат у науці, показали відео про винахідниць, яким ми завдячуємо сучасними благами цивілізації.

«Дівчата складають роботів, машинки та вчаться ними керувати – на рівні з хлопчиками, а часом навіть краще і швидше. Вони відчувають упевненість і задоволення від роботи, адже їм ніхто не говорить, що високі технології – не для них. Дівчатам зараз 7-11 років – вони не встигли вирости зі стереотипами про «чоловічі» і «жіночі» справи. Здібним до точних наук та інженерії дівчатам STEM-гурток допоможе вступити до технічних вишів і стати успішними фахівчинями», – переконана Тетяна Демчук.

На заняття зі STEM-освіти у Лановецькій громаді почали ставати в чергу і дівчата, і хлопчики різного віку. До гуртка готові їздити навіть мешканки та мешканці інших громад. Заняття зі STEM уже включені до плану роботи гуртка з технічного моделювання.

  Жіночий клуб ґендерної просвіти

Цим компонентом проєкту команда Тетяни Демчук прагнула пояснити жінкам Лановецької громади, як ґендерна рівність допомагає зупиняти насильство, приносить родинам спокій та достаток. Для цього жінки проводили тренінги з фінансової грамотності, можливостей соцмереж, вивчення потреб громади і пошуку ресурсів, громадської активності. Учасниці клубу разом переглядають кінострічки про боротьбу за права жінок та рівність, збирають бібліотечку про ґендер, обговорюють прочитане.

Жіночий клуб дозволив кожній учасниці поділитися своїми переживаннями, здобути місце прийняття та підтримки. Жінки вчилися цінувати себе, свою працю, чітко ставити мету перед собою і йти до неї.

«Однією з найяскравіших була зустріч на тему жіночого лідерства, яку провела для нас народна депутатка Людмила Марченко. Я просто написала їй на електронну адресу, яку знайшла на сайті Верховної Ради, запросила, пояснила, чому важливо посилювати жінок у маленьких громадах. Невдовзі була і відповідь, і візит. Вона розповіла нам, який шлях пройшла до депутатства, як нам бути сильними», – розповіла Тетяна Демчук.

«Практикуми» не забарилися: на запрошення представниці парламенту ланівчанки взяли участь у благодійному ярмарку на користь діток із рідкісним захворюванням СМА в Тернополі, ще один ярмарок організували в Ланівцях. Жінки продавали домашні смаколики і зібрали понад 35 тисяч гривень. Особливою популярністю користувалися крафтові сири приватної підприємиці з Ланівців. Невдовзі вона вже пригощала делікатесом перших осіб держави та численних гостей на виставці продукції малих підприємців у Києві та стала заступницею голови ради підприємців громади.

«Завдяки жіночому клубу в нашій громаді сформувалася спільнота з 15-ти активних жінок. Серед нас – і держслужбовиці, і вчительки, і кондитерки, і підприємиці, і жінки, які ведуть господарство. Ми ділимося знаннями та ідеями, рухаємо одна одну вперед. Влітку зрозуміли, що самих зустрічей і акцій нам замало, ми хочемо працювати системно: і відповідати на потреби нашої громади, і створювати нові можливості для жінок. Тому ми зареєструвати громадську організацію «Простір активної та сучасної», – поділилася Тетяна Демчук.

Основний канал спілкування ГО – однойменна фейсбук-група, яка створювалася для «Жіночого клубу ґендерної просвіти» і за рік набрала понад сімсот прихильниць та прихильників. На цьому ресурсі майже щодня публікуються дописи, фото і відео про те, що робить організація, і як долучитися: про благодійні лотереї на користь ланівчанок та ланівчан, які потребують допомоги на лікування; про волонтерські акції для українського війська. А ще – під хештегом #Вона_змогла –історії жінок Лановеччини, з яких зіткана історія сучасної України: волонтерки, медикині, військові, освітянки, журналістка, багатодітна мама, яка всиновила та вдочерила дванадцять дітей з інвалідністю.

Команда ГО «Простір активної та сучасної» навчається проєктного менеджменту, шукає підтримки своїх починань із розвитку громади через краудфандинг, громадський бюджет, гранти, розширення доступу до ухвалення рішень.

Академія Жіночого Лідерства

Академія Жіночого ЛідерстваЦе проєкт УЖФ, покликаний розширити участь жінок у процесах прийняття рішень у громадах. Вони здобувають необхідні знання та навички, а також мікрогранти для втілення ідей розвитку своїх сіл і ОТГ. Завдяки 23-м мікропроєктам, підтриманим УЖФ 2020 року, у жінок із невеликих громад Херсонщини, Миколаївщини, Тернопільщини та Івано-Франківщини з’явилися можливості дискутувати й будувати партнерства. Завдяки проєктам випускниць АЖЛ звичні простори: сільські клуби, будинки культури, бібліотеки, спортзали, школи, адміністративні будівлі – наповнилися новими сенсами й цілями, коли на їх базі грантерки відкрили хаби, центри ґендерної просвіти, банки одягу, дитячі куточки, комп’ютерні класи.

Проєкт «Жіночий клуб гендерної просвіти та STEM-освіта для дітей» виконується випускницями Академії Жіночого Лідерства, яка реалізується Українським Жіночим Фондом в партнерстві з Національним Демократичним Інститутом (NDI) в межах програми «Децентралізація приносить кращі результати та ефективність (DOBRE)». Лановецька ОТГ є партнером програми DOBRE, яка виконується міжнародною організацією Ґлобал Ком’юнітіз (Global Communities) та фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID).

ІСТОРІЇ УСПІХУ ВИПУСКНИЦЬ АЖЛ