«Інтерактивний скансен»: до ґендерної рівності через історію і гру

Спробувати себе в ролі гончарині, ковалині, фехтувальниці; дізнатися про тайм-менеджмент сучасної жінки, відчути, як арт-терапевтичні заняття та інші психологічні техніки активують лідерський потенціал дівчат і жінок, додають їм самоповаги та самоцінності, – це стало можливим завдяки випускницям Академії Жіночого Лідерства (АЖЛ) за програмою DOBRE. Отримавши навчання та грант від Українського Жіночого Фонду, вони перетворили двір Ніжинського університету на музейний комунікаційний простір просто неба.

«Ідея етнопростору належить моєму колезі, який давно хотів таким чином розвинути гурток експериментальної археології, – розповіла Юлія Кузьменко, координаторка проєкту «Інтерактивний скансен», кандидатка історичних наук, доцентка і викладачка Ніжинського державного університету імені Миколи Гоголя. – Найактивнішими в гуртку виявилися дівчата, вони ж організували студію «ГончарОК» – усупереч тому, що гончарство вважається традиційно чоловічою професією. Навчаючись в Академії Жіночого Лідерства, ми з колежанками замислились: а чому б усе не поєднати: музеєзнавство, археологічний гурток, розкриття потенціалу молодих лідерок, творчі захоплення й навчання ґендерної рівності з активним відпочинком?»

Випускниці АЖЛ – переважно викладачки історії та соціальної роботи, заручилися підтримкою адміністрації Ніжинського університету, зацікавленої у перетворенні університету із закритої академічної структури на простір для громадського діалогу. Навчальний заклад надав охоронювану територію для організації інтерактивного музею просто неба і взявся за будівництво етноспоруд. ГО «Ніжинське археологічне товариство при НДУ імені Миколи Гоголя» дбало про те, щоб будівлі й оздоблення етнопростору, одяг для задуманих фестивалю та майстер-класів виглядали історично достовірними.

Першим масштабним заходом «Інтерактивного скансену» став Фестиваль експериментальної археології та арт-терапії «”Жіночі/нежіночі” ремесла Ніжина: історія та сьогодення». Дівчата і жінки Чернігівщини на власні очі й руки переконалися, що можуть роздмухувати міхи, працювати з металом і глиною, фехтувати і будувати житла. Напівземлянка, яка нині є одним із об’єктів ніжинського скансена, тримається на колодах, які давнім (VI-VII ст.) способом витесали учасниці фестивалю.

«Через участь в історичній реконструкції вони дізналися про еволюцію ролі жінки в українському суспільстві. Усвідомили, як з допомогою ґендерних норм та очікувань культура відтворює, закріплює і формує ґендерні ролі та стереотипи, регулює родинні та професійні відносини між жінками та чоловіками», – пояснила Юлія Кузьменко.

З серпня до листопада 2021 року в «Інтерактивному скансені» відбулись і «Дівчачі посиденьки», і психологічні студії, і екскурсія для практиків скандинавської ходьби, і лекції, і рухливі заходи для понад п’ятисот дітей міста. «Найбільш ефективними, на нашу думку, стали ті заходи, які поєднували розважальний і просвітницький елементи, – прокометувала Юлія Кузьменко. – Й історія, і ґендерна рівність сприймаються найкраще, коли люди разом створюють щось цікаве, грають в ігри».

Завдяки участі в заходах скансену студентка історичного факультету Анна К. переконалася, що жінка може бути успішною в історичній науці – вона планує вступити до аспірантури за спеціальністю “Археологія”. Аспірантка Олена К. відкрила в собі здібності проводити коуч-тренінги і планує реалізувати власну соціальну ініціативу в громаді. Студентки університету третього віку Ніжинського територіального центру віком 60+ створили гобелени із зображенням давніх богинь  для оздоблення скансену – і відчули себе активними мешканками громади.

Проєкт випускниць АЖЛ підтримала Ніжинська міська рада, виділивши кошти на матеріали для гончарних майстер-класів. Скансен за кілька місяців став центром соціальної активності, а його організаторки – лідерками думок. П’ятеро жінок створили громадську організацію “МІСТО Н”. Місцева влада тепер часто запрошує Юлію Кузьменко і колежанок на засідання ради місцевого економічного розвитку, дослухається до їхньої думки щодо облаштування публічних просторів у місті.

Скансен став привабливим туристичним об’єктом, і команда проєкту розмірковує над його розвитком і монетизацією: у простору є потенціал стати майданчиком для арт-терапевтичних курсів, дитячого дозвілля, корпоративних заходів.

 

Академія Жіночого ЛідерстваАкадемія Жіночого Лідерства

Це проєкт УЖФ, покликаний розширити участь жінок у процесах прийняття рішень у громадах. Вони здобувають необхідні знання та навички, а також мікрогранти для втілення ідей розвитку своїх сіл і ОТГ. Завдяки 28-м мікропроєктам, підтриманим УЖФ 2021 року, у жінок із громад Чернігівщини, Буковини й Запоріжжя з’явилися можливості дискутувати й будувати партнерства. Завдяки проєктам випускниць АЖЛ звичні простори: сільські клуби, будинки культури, бібліотеки, спортзали, навчальні заклади й адміністративні будівлі – наповнилися новими сенсами й цілями, коли на їх базі грантерки відкрили хаби, центри ґендерної просвіти, банки одягу, дитячі куточки, комп’ютерні класи.

Проєкт «Інтерактивний скансен» виконується випускницями Академії Жіночого Лідерства, яка реалізується Українським Жіночим Фондом в партнерстві з Національним Демократичним Інститутом (NDI) в межах програми «Децентралізація приносить кращі результати та ефективність (DOBRE)». Ніжинська ОТГ є партнером програми DOBRE, яка виконується міжнародною організацією Ґлобал Ком’юнітіз (Global Communities) та фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID).

ІСТОРІЇ УСПІХУ ВИПУСКНИЦЬ АЖЛ