«БлагоROOM»: нове життя речей, нова комунікація в громаді

банк одягу

«Осередок підтримки та допомоги «БлагоROOM» працює та розвивається у семитисячній Великокопанівській ОТГ на Херсонщині вже рік. Випускниці Академії Жіночого Лідерства (АЖЛ) виграли грант від Українського Жіночого Фонду, завдяки якому провели екопросвітницькі кампанії, а також створили два банки вживаних речей: в с. Великі Копані – на базі Центру надання соціальних послуг у приміщенні сільської ради, а в селищі Абрикосівка – у приміщенні старостату.

Раніше у громаді проводилися благодійні акції, на яких збирали й передавали одяг представникам вразливих категорій, але події не були настільки успішними, як хотіли організаторки. Це відбувалося просто неба, в парку. Жінки соромилися копирсатись у стосах, не ризикували забирати речі без примірки. Мешканки й мешканці громади хотіли допомагати не кілька разів на рік, а систематично – і не лише одягом. Для цього потрібні постійні пункти збору й передачі речей.

Екологічне мислення і рука допомоги

Завдяки гранту УЖФ у двох населених пунктах громади облаштували приміщення шафами, вішалками і примірочними. Люди почали приносити не лише одяг, а й взуття, дитячі речі, іграшки, книги, візочки для малят, шкільне приладдя. «Разом із молоддю села Добросілля ми провели просвітницьку кампанію, завдяки якій повторним використанням зацікавились екологічно свідомі люди. Ми пояснювали, як сортувати відходи. Але й наголошували, що перед сортуванням варто пошукати друге життя для речей. Наш «БлагоROOM» дає таку можливість», – розповіла випускниця АЖЛ, координаторка проєкту Анна Довженко.

Послугами «БлагоROOMу» часто користуються літні люди з низьким доходом, батьки малих дітей, безхатченки. Села громади розвивають агробізнеси, в яких задіяні сезонні приїжджі робітники. «Одного разу несподівано прийшла холоднеча – «БлагоROOM» не дав змерзнути заробітчанам. Ми тепло вдягнули цілі родини», – згадує Анна Довженко. Часто трапляється, що люди приносять речі й тут же беруть інші. Дитячі іграшки розбирають одразу, здебільшого, одинокі матері: для тих, кому бракує грошей на одяг і їжу, забавки – це розкіш. Проєктом зацікавилися мешканці сусідніх сіл і громад: вони привозять речі до «БлагоROOMу» і цікавляться, як створити банк одягу в себе.

Як працює і співпрацює «БлагоROOM»

Банками одягу опікуються працівниці Центру надання соціальних послуг. Вони збирають, сортують і розташовують речі, розповідають про акції й можливості «БлагоROOMу» у спеціально створеній для цього фейсбук-групі. Місцева влада виділяє для банку одягу приміщення, сплачує комунальні послуги, закупила пральну машину.

Соцпрацівниці з’ясовують потреби мешканок і мешканців, створюють своєрідний паспорт громади. Орієнтуючись у ситуації, вони можуть надавати потрібну допомогу. «Якби не «БлагоROOM», ми б і не дізналися про скруту, в якій опинилася молода вдова. До смерті чоловіка родина жила добре. Коли жінка лишилась сама з двома дітьми, то опинилась у злиднях, але нікому не жалілася».

До «БлагоROOMу» на честь Дня місцевого самоврядування завітали школярі громади. Їм провели екскурсію банком речей і пояснили, що це не просто місце, куди можна покласти вживане або взяти те, чого потребуєш. Це осередок комунікації в громаді і модель спілкування, коли однаково гідні й важливі всі учасниці й учасники цієї справи.

Академія Жіночого Лідерства

Це проєкт УЖФ, покликаний розширити участь жінок у процесах прийняття рішень у громадах. Вони здобувають необхідні знання та навички, а також мікрогранти для втілення ідей розвитку своїх сіл і ОТГ. Завдяки 23-м мікропроєктам, підтриманим УЖФ 2020 року, у жінок із невеликих громад Херсонщини, Миколаївщини, Тернопільщини та Івано-Франківщини з’явилися можливості дискутувати й будувати партнерства. Завдяки проєктам випускниць АЖЛ звичні простори: сільські клуби, будинки культури, бібліотеки, спортзали, школи, адміністративні будівлі – наповнилися новими сенсами й цілями, коли на їх базі грантерки відкрили хаби, центри ґендерної просвіти, банки одягу, дитячі куточки, комп’ютерні класи.

Проєкт «Осередок підтримки та допомоги «БлагоROOM» виконується випускницями Академії Жіночого Лідерства, яка реалізується Українським Жіночим Фондом в партнерстві з Національним Демократичним Інститутом (NDI) в межах програми «Децентралізація приносить кращі результати та ефективність (DOBRE)». Великокопанівська ОТГ є партнером програми DOBRE, яка виконується міжнародною організацією Ґлобал Ком’юнітіз (Global Communities) та фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID).

 

 

ІСТОРІЇ УСПІХУ ВИПУСКНИЦЬ АЖЛ