Об’єднання СМАРТА: «Проєкт допоміг нам вийти із викликаного війною заціпеніння та почати діяти»

Проявити гнучкість та креативно адаптувати проєкт в умовах повномасштабного воєнного вторгнення Росії до України вдалося команді ГО SMARTA, яка стала однією з грантерок проєкту «Голос жінок і лідерство – Україна», реалізованого Українським Жіночим Фондом.

Захист прав та відстоювання інтересів жінок є важливими пріоритетами об’єднання «СМАРТА» – SMARTA.

«Допомагати жінкам в кризових ситуаціях – це моя природна реакція, внутрішня потреба і моє розуміння справедливості. Ми, жінки, більш вразливі саме через своє відчуття відповідальності – за дітей, за літніх родичів, за родини», – розповідає Лілія Кісліцина, засновниця, президентка і голова ради ГО SMARTA.

«Коаліція 1325. Донеччина «Жінки, мир, безпека»

До повномасштабної війни Росії проти України ця громадська організація працювала у Краматорську. Захист та просування інтересів жінок в умовах воєнних дій були актуальною темою на Донеччині ще з 2014 року. Під час формування Регіонального плану дій у 2021 році в Донецькій області була створена «Коаліція 1325. Донеччина «Жінки, мир, безпека», до якої увійшли 33 громадські та 3 ініціативні жіночі групи із понад 20 територіальних громад Донеччини. Лілія Кісліцина стала координаторкою регіональної Коаліції, а команда SMARTA розпочала активну роботу у її посиленні.

Проте старт реалізації проєкту з розвитку Коаліції припав на повномасштабне російське вторгнення. Команда SMARTA почала швидко адаптовуватись до нових реалій. Якщо раніше основною цільовою аудиторією SMARTA були жінки Донеччини, то зі зміною обставин аудиторія розширилася географічно та кількісно, в центрі уваги стали також жінки ВПО та біженки зі всієї України. Первинний фокус проєкту було змінено — пріоритетним став саме гуманітарний напрямок. Прикметно, що Уряд Канади, який підтримав проєкт, без додаткової бюрократії та довготривалої процедури узгодження та переписування нової концепції, дозволив команді SMARTA перерозподілити кошти. Відповідно всі 20 тис доларів було витрачено на гуманітарні потреби, зокрема закупівлю ліків.

«Серед купи потреб найчастіше звучали ліки»

Жіноча солідарність та взаємопідтримка — цінності, якими керувалася команда під час реалізації проєкту в обставинах повномасштабної війни.

«Я можу уявити про що думає жінка, коли трапляється 24 лютого. Про безліч речей та менш за все про себе. А хто піклуватиметься про жінок? Я бачила розпач евакуйованих жінок з дітьми на вокзалі у Львові, які приїжджали без нічого. Говорила з жінками, які залишалися вдома на сході. Серед купи потреб, які виникли у них одночасно, найчастіше звучали ліки», – пригадує Лілія.

Тому команда SMARTA вирішила в рамках проєкту зробити сімейні аптечки. Вони складалися із ліків першої допомоги при поширених легких захворюваннях і розладах, а також гігієнічних засобів.

До реалізації цієї гуманітарної частини проєкту SMARTA залучила 15 організацій Коаліції, завдяки яким була організована таргетована роздача аптечок. Кожна аптечка потрапила в родину, яка найбільш її потребувала. І в кожній була листівка проєкту із теплими словами підтримки та жіночої солідарності. Для багатьох жінок та їхніх сімей це була найперша підтримка, увага та допомога в кризовій ситуації, спричинений великою війною.

«Ми знайшли потрібну кількість дефіцитних ліків у незнайомому на той час Львові. А потім ще потрібну кількість волонтерських рук, які зберуть їх в аптечки. Все це стало можливим завдяки людям, з якими ми пов’язані дружбою, довірою, співпрацею, взаємодопомогою, одними думками і прагненнями», – розповідають представниці SMARTA.

Підтримка комунікації Коаліції під час повномасштабної війни

Громадські організації та жіночі ініціативи, що входять до «Коаліції 1325. Донеччина», реагуючи на повномасштабне вторгнення Росії, також переформатували напрямки своєї діяльності відповідно до нових умов. Головним чином, вони зосередилися на наданні допомоги Збройним Силам України та Силам територіальної оборони, евакуації мирного населення, наданні гуманітарної, психологічної та юридичної допомоги постраждалим. «Жінки нашої Коаліції робили неймовірні за масштабом і сміливістю речі. Вони й зараз підтримують свої громади та ВПО», – зауважує Лілія.

Об’єднання СМАРТА, крім того, що долучилося до волонтерства та надання гуманітарної допомоги, водночас, продовжило виконувати свою місію координатора Коаліції. Через активні бойові дії було не просто підтримувати комунікацію Коаліції. Рішенням у цій ситуації стало проведення регулярних онлайн-зустрічей, на які запрошувалися психологи, Урядова Уповноважена з гендерної політики, представники регіональної влади, українських та міжнародних організацій, а також волонтерських рухів. Це сприяло побудові алгоритмів надання цільової гуманітарної допомоги громадам Донеччини та розвитку взаємодії влади і ГО-коаліціантів. На цих зустрічах підіймалися питання захисту прав. Зокрема, права вимушених переселенців на допомогу від держави, трудові права в умовах воєнного стану, а також обговорювалась тема дискримінації ромських сімей під час евакуації.

«Гадаємо, ми діяли правильно для підтримки комунікації та організації співпраці в кризових умовах. Ми працюємо над тим, щоб Коаліція залишалася на постійному зв’язку, мала фахову психологічну підтримку, організації отримували та надавали допомогу одна одній, співпрацювали у допомозі своїм громадам, переселенцям, іншим нужденним», – розповідають представниці SMARTA.

Сьогодні «Коаліція 1325. Донеччина» повертається до мети, заради якої створювалася. Представниці Коаліції брали участь в обговоренні оновлення другого Національного плану дій з урахуванням актуальної ситуації в країні та планують активну діяльність в подальшій локалізації Плану на Донеччині.

Проєкт показав силу мереж і об’єднань, сталих стосунків на місцевому, міжрегіональному та національному рівнях. А ще – солідарність та швидку адаптивність його учасниць до кризових ситуацій і вміння спрямовувати ресурси на нагальні потреби жінок в умовах воєнного стану.

Історії успіху учасниць проєкту «Голос жінок і лідерство – Україна»