Поборола рак і змінює систему профілактики та ранньої діагностики онко у жінок

СтопРак

Марія Адамчук-Коротицька двічі долала онкозахворювання. Воно приходило вкрай невчасно: під час другої та відразу після третьої вагітностей, коли лікування не можливе. Але Марія змушувала хворобу відступати своїми спокоєм і впевненістю, одразу з пологового будинку прямувала на обстеження й терапію. «Я не з тих, хто впадає в паніку. Захворіла – потрібно лікуватися», – цей принцип допомагає жінці жити й дивитися вперед, що б не сталося. А приклад Марії спонукає дбати про себе та не опускати руки сотні жінок, яким уже десять років поспіль допомагає заснований нею Благодійний фонд «СТОПРАК».

Десять років тому Український Жіночий Фонд став першим донором фонду Марії Адамчук-Коротицької. «СТОПРАК» починав із просвітницьких кампаній про необхідність регулярних обстежень, а також закуповував ліки, яких коли частково, а коли й катастрофічно бракувало українським онковідділенням. Зараз фонд співпрацює з лікарями й адміністраціями медзакладів, налагоджує діалог із органами влади та місцевого самоврядування, щоб просувати системні зміни щодо ранньої діагностики та лікування онкозахворювань у жінок.

«Ми пишаємося тим, що завдяки нашій адвокаційній діяльності, починаючи з 2017 року, в усіх медичних закладах Волині скасували неформальні платежі (так звані благодійні внески) готівкою. Проте найбільше ми радіємо, коли завдяки нашим виїзним обстеженням вдається виявити рак молочної залози на ранніх стадіях і врятувати життя», – каже Марія Адамчук-Коротицька.

Навчання, гранти, створення мереж: як ГЖЛ допомагає Марії системно впливати на ситуацію з онкозахворюваннями жінок на Волині

Фонд «СТОПРАК» здобув підтримку УЖФ у межах проєкту «Голос жінок і лідерство – Україна», завдяки якій нині проводить комунікаційну й адвокаційну кампанії, мета яких – сприяти профілактиці, ранній діагностиці та одужанню від раку молочної залози та раку шийки матки у жінок Волинської області. За пів року реалізації проєкту понад сорок тисяч волинських дівчат та жінок дізналися про те, як запобігати цим хворобам і що робити, якщо діагноз підтвердився. Фонд «СТОПРАК» залучає жінок і дівчат до інфокампанії через публікації в соцмережах, мас-медіа, а також поширення листівок, плакатів і буклетів у медзакладах Волині.

Марія – випускниця тренінгів з адвокації в межах ГЖЛ. Уже на етапі подання заявки на участь у навчанні в неї була мета – добиватися, щоб волинські громади затверджували цільові Програми з підтримки жіночого здоров’я та виділяли на них кошти з місцевих бюджетів. Алгоритми та інструменти адвокації, засвоєні на тренінгах, допомогли Марії спланувати кампанію, подати якісний проєкт і отримати грант ГЖЛ на його втілення.

«Ми наполягаємо, щоб ці Програми з підтримки жіночого здоров’я обов’язково включали в себе закупівлю ПАП-тестів та вакцини проти вірусу папіломи людини для щеплення дівчаток 9-14 років. За останні п’ять місяців  ми провели безліч зустрічей із відомими людьми Волині, місцевими та народними депутатами, об’єднали навколо нашої ідеї десятки волинських дівчат та жінок. І, як результат, уже п’ять громад готові в найближчі місяці затвердити свої місцеві Програми з підтримки жіночого здоров’я: Нововолинська ТГ, Маневицька ТГ, Колківська ОТГ, Підгайцівська ОТГ та Луцька ТГ. У наших планах – через рік мати такі програми у щонайменше двадцяти громадах», – каже керівниця фонду «СТОПРАК».

Завдяки системному обстеженню та вакцинації 95% смертей від раку молочної залози та раку шийки матки можна буде уникнути

Голос жінок і лідерствоНині в Україні майже кожен другий онкодіагноз має летальне завершення, і саме рак грудей – на першому місці серед онкозахворювань, від яких помирають жінки. Причина високої смертності – передовсім у тому, що рак виявляють на пізній стадії, коли шанси на одужання вже значно нижчі, ніж якби лікування почали на ранній стадії. Фонд «СТОПРАК» популяризує системне та регулярне обстеження на рак молочної залози та скринінг раку шийки матки, а також проводить кампанію щодо важливості вакцинування проти вірусу папіломи людини. «Завдяки системному обстеженню та вакцинації 95% смертей від раку молочної залози та раку шийки матки можна буде уникнути», – переконана Марія Адамчук-Коротицька.

Марія бачить, що робота її фонду в межах проєкту «Голос жінок і лідерство – Україна» сприятиме посиленню місцевих неформальних жіночих мереж, адже «ми об’єднуємо лідерок думок, депутаток, медійниць, медикинь, активних жінок та дівчат у громадах не лише для того, щоб місцеві органи влади виділи певну суму коштів на профілактику онкозахворювань. Наш проєкт – про боротьбу дівчат та жінок за доступ до якісної медицини». Після того, як фонд «СТОПРАК» досягне системних змін ставлення і забезпечення профілактики онкозахворювань у жінок на Волині, Марія планує ініціювати створення всеукраїнської коаліції, щоб адвокатувати зміни вже на національному рівні.

Ця публікація стала можливою завдяки підтримці Уряду Канади в межах проєкту «Голос жінок і лідерство – Україна», що впроваджується Українським Жіночим Фондом (УЖФ). Відповідальність за зміст інформації несе УЖФ. Інформація, що представлена у публікації, не завжди відображає погляди Уряду Канади.