У часи загострення збройної агресії щодо України важливо, щоб мешканки й мешканці вміли виявляти безпекові загрози і правильно на них реагувати. В часи захисту від нападів і миробудування важливо, щоб жінки були учасницями, а не предметами діалогів і рішень. Саме тому довгострокові ініціативи Українського Жіночого Фонду з локалізації Національного плану дій «Жінки, мир, безпека» одразу в тринадцяти областях України – на піку актуальності. Ініціативи УЖФ підтримують уряди Королівства Нідерландів та Канади – і не лише фінансово, а й експертно, адже у цих країнах Національні плани дій розробляються партнерствами державного і громадського секторів. І саме завдяки цьому в планах враховуються реальні безпекові потреби жінок і чоловіків, зокрема вразливих.
Коли жінки на рівні з чоловіками залучені до служби в секторах безпеки й оборони, а також до ухвалення місцевих, національних та міжнародних рішень щодо миру та безпеки, у громадах, країнах і у світі стає менше агресії, більше свободи вибору і далекоглядних вчинків. Ефективний механізм такої залученості – це Національний та місцеві плани дій 1325 «Жінки, мир, безпека». За підтримки урядів Королівства Нідерландів та Канади Український Жіночий Фонд допомагає жінкам знаходити індивідуальний підхід до місцевих безпекових потреб і залучати місцеві зацікавлені сторони до реалізації місцевих планів дій 1325 на Луганщині, Хмельниччині, Вінниччині, Донеччині, в Запорізькій та Дніпропетровській областях, у Чернівецькій області, на Харківщині, Житомирщині, Львівщині, Одещині, Херсонщині, Волині.
Упродовж трьох років УЖФ надаватиме ресурси жінкам та їхнім об’єднанням, які хочуть впливати на політики і добиватися змін. Ті, кому цікава участь у локалізації Національного плану дій «Жінки, мир, безпека», отримають необхідні для цього знання від найкращих українських і міжнародних тренерок із питань ґендерної рівності, захисту прав жінок, адвокації, створення коаліцій і власне роботи з Національним планом дій 1325. Найкращі практики поширюються між регіонами України та іншими країнами через зустрічі, ознайомчі візити, спільні акції, платформи обміну досвідом. Жіночі/феміністичні організації та їх об’єднання, які знайдуть ефективні рішення для локалізації Національного плану дій, здобудуть грантову підтримку УЖФ. Усі зацікавлені в локалізації сторони отримають усе необхідне, щоб створити і розвивати обласні коаліції 1325 «Жінки. Мир. Безпека» на принципах рівності та партнерства. Завдяки таким об’єднанням в областях і громадах створюються місцеві плани дій 1325 або стають актуальними й реалістичними ті, що були написані без консультацій із громадськістю про ті питання безпеки, які є найгострішими в регіоні.
Учасниці й учасники установчої зустрічі наголошували на тому, що локалізація Національного плану дій «Жінки, мир, безпека» нині, в час відкритої збройної агресії, актуальна як ніколи досі. І саме гострота ситуації показує простори вдосконалення цього процесу. Наразі бракує національних майданчиків для обговорення Національного плану дій 1325, залученим до його втілення – якісного навчання, місцевим планам дій – показників ефективності та належного фінансування. Розуміючи цінність співпраці між державою, міжнародними партнерами та громадським сектором, Український Жіночий Фонд сприятиме побудові та підтриманню міжсекторних партнерств заради безпеки жінок і їх рівноцінної участі в розвитку секторів безпеки й оборони.
Довідка
У 2000 році Рада Безпеки Організації Об’єднаних Націй прийняла резолюцію 1325, щоб визнати особливий вплив збройного конфлікту для жінок і дівчат, а також їхню важливу роль у розв’язанні конфлікту та в розбудові миру. Документ закликає держави-члени ООН розширити участь жінок, включити ґендерну перспективу у всі зусилля щодо миру та безпеки, а також захищати жінок і дівчат у конфліктних ситуаціях.
У всьому світі прийнято майже сто національних планів дій щодо жінок, миру та безпеки. Україна – перша країна, яка прийняла Національний план дій 1325 у період збройної агресії проти неї. 2021 року був ухвалений уже другий Національний план дій «Жінки, мир, безпека», чинний до 2025 року.