Рейтинг України починається в сільському клубі

Інна Чернокнижна зізнається, що не балотувалася б на місцевих виборах 2020 року, якби не Академія Жіночого Лідерства. А нині вона вже прагне змінювати ставлення влади до сільської культури на обласному і державному рівнях. Депутатка й начальниця відділу культури, туризму, молоді та спорту, національностей та релігій Миколаївської ОТГ Синельниківського району Дніпропетровської області, розповідає, як змінились її світобачення та настрій через рік після АЖЛ.  

«Коли я працювала художньою керівницею в дитячому садочку, колеги закликали мене йти в депутатки. Казали: ти молода, активна, цілеспрямована, об’єднуєш людей, ти зможеш багато що зрушити з мертвої точки у громаді. Але я порівнювала себе з тодішніми депутатами, чоловіками-здорованями, які робили в раді щось незрозуміле – і боялася», – згадує Інна Чернокнижна. На депутатство вона наважувалася двічі.

Інна Чернокнижна АЖЛ 2020На період її попередньої каденції припала трансформація вугільного виробництва: закривалися шахти, молодь поступово залишала громаду в пошуках роботи. В Інни та депутатів виникло дуже багато непростих питань, які потрібно вирішувати задля розвитку громади. Не всі були готові до такої відповідальності, частина команди відмовилася від політичного лідерства. Однак Інна вирішила брати участь у виборах-2020. «Коли я побачила оголошення про  Академію Жіночого Лідерства, мені було цікаво поспілкуватися з жінками з інших громад: а раптом у когось є подібний до мого досвід і рецепти рішень. В Академії я зрозуміла, наскільки важливо представляти інтереси жінок у раді: без цього про них просто ніхто не подумає. Під час навчання в мені завирувала буря емоцій та ідей. Я дивилася на дівчат, які хочуть і можуть нести зміни, не бояться переконувати ні депутатів, ні голів рад. І я вирішила: якщо вони можуть – то і я зможу».

«Я навчилася цінувати і планувати свій час»: що дає АЖЛ

Інна Чернокнижна АЖЛ«Академія Жіночого Лідерства не закінчується разом із тренінгами. Наша група продовжує спілкуватися, радитися, ми бачимося на форумах, навіть спільні проєкти втілюємо, – ділиться Інна Чернокнижна. – При амбулаторії ми створили кімнату матері та дитини; провели у громаді Zero Waste Weekend (вчилися сортувати відходи і переробляти їх на корисні предмети). Організовуємо жіночий англійський клуб у громаді, готуємося до велофоруму».

Завдяки Академії Інна зрозуміла: її праця важлива; усе дається легше, якщо добре планувати; її труднощі не унікальні, і є рішення. У спільноті АЖЛ діляться не лише успіхами, а й проблемами: сексизму в політиці, поєднання кількох посад і соціальних ролей, залежності від позиції партійного чи апаратного керівництва, балансу робочого й особистого життя.

Інна Чернокнижна АЖЛІнна прагне розвиватися професійно й політично, але не на шкоду родині та маленькій дитині. Балансу не можливо досягнути раз і назавжди: слід щодня запитувати себе, що важливо сьогодні, розставляти пріоритети. «Хочеться більшого. Можливо, піти в обласні депутатки. Я мрію змінити ставлення до культури на вищих щаблях влади. Щоб підняти рейтинг України, потрібно розпочати з культури та духовності, з сільського клубу. Про які реформи можна говорити, коли у працівника культури платня шість тисяч гривень, будинки культури дотаційні. Якби на послугах у сфері культури можна було заробляти, якби працівникам цієї сфери було гарантоване житло в громаді, – цим зайнялася б молодь, якісний розвиток і дозвілля у громаді отримали б і діти, і молоді, і старші люди».

Новим учасницям АЖЛ Інна Чернокнижна радить бути сміливими і ставитися до навчання в Академії серйозно:

Якщо ви чесно відповісте собі, чого прагнете і чого вам бракує для досягнення мети, АЖЛ вам це дасть».

Академія Жіночого ЛідерстваАкадемія Жіночого Лідерства (АЖЛ) – серія тренінгів, організованих Українським Жіночим Фондом та Національним Демократичним Інститутом у межах програми «Підтримка жінок-лідерок в Україні» за підтримки Міністерства міжнародних справ Канади. Навчальний проєкт має на меті розвинути потенціал жінок і мотивувати їх балотуватися на місцевих виборах та приєднуватися до процесів ухвалення рішень на місцевому (громада) та регіональному рівні. Проєкт також забезпечує менторську підтримку.

2020 року групи жінок-лідерок з усіх областей України навчались в АЖЛ та опановували техніки спілкування та залучення виборців, публічних виступів та роботи з медіа; створення іміджу кандидатки, основних повідомлень виборчої кампанії; розробку стратегії кампанії та фандрейзингу; принципи мережування та об’єднання зусиль жінок-лідерок для відстоювання прав жінок. Протягом навчання увага приділялася також протистоянню інформаційним атакам та психологічному насильству щодо політично активних жінок.

Кожна четверта випускниця АЖЛ перемогла на місцевих виборах 2020 р. П’ятдесят чотири з вісімдесяти чотирьох балотувалися. Більшість із тих, хто не увійшли до органів місцевого самоврядування цього разу, все одно бачать себе в політиці, розвивають громади і готуються до наступних виборів.

ІСТОРІЇ УСПІХУ ВИПУСКНИЦЬ АЖЛ