Випускниця АЖЛ будує сучасний адміністративний сервіс – і ламає ґендерні стереотипи

Світлана Пода АЖЛ

Світлана Пода закінчила Академію Жіночого Лідерства в липні 2020 року. Юристка Нижанковицької ОТГ Старосамбірського району Львівської області планувала балотуватися до місцевої ради, однак напередодні місцевих виборів 2020 року змінилося виборче законодавство, самовисуватися Світлана вже не могла, а домовлятися з партіями “в пожежному порядку” не хотіла. Нині випускниця АЖЛ очолює Центр надання адміністративних послуг (ЦНАП) у своїй уже 20-тисячній громаді.

Світлана має активну позицію і в громадському житті, і в політиці: “Це дає розвиток, любов і повагу до себе. У мене дві вищі освіти: загалом дев’ять років навчання на перекладачку з англійської та юристку. Навіщо це все, якщо сидіти вдома?” 

Світлана опановує сучасні можливості ЦНАПу, щоб ця структура в ОТГ надавала якісні послуги : “Моя команда працює над тим, щоб мешканці могли вирішувати всі адміністративні питання на місці, а не їздити до району чи у віддалені населені пункти, збирати довідки в різних закладах. Отримати закордонний паспорт чи ідентифікаційну картку, документи на землю чи нерухомість, зареєструвати новонароджену дитину, змінити місце реєстрації – раніше на це йшло пів життя. Зараз маємо доступ до Державного реєстру актів цивільного стану, облаштовуємо віддалені місця прийому документів у старостатах, я пройшла навчання, щоб мати змогу робити витяги з державного земельного кадастру”.

 

“Навчилася відкрито розповідати про себе”: що дає АЖЛ 

Програма Академії Жіночого Лідерства для жінок, які планують брати участь у виборах, привабила Світлану своєю практичністю: Як домовлятися зі стейкхолдерами, як створювати собі імідж у живому спілкуванні та в соцмережах – ці знання й навички від АЖЛ я використовую до сьогодні. Якщо балотуватимуся наступного разу, то стануть у нагоді поради про те, як правильно заповнювати документи, щоб мені як кандидатці не відмовили в реєстрації. Або як  рахувати голоси при мажоритарній виборчій системі. Здавалося б, дрібниця: на підрахунку голосів можуть бути присутні тільки члени виборчої комісії. А я не раз спостерігала, що в залі є і представники поліції, і сторонні люди – виходить, порушується закон, а про це ніхто не знає”.  

Світлана Пода Найважливіше ж, що дала АЖЛ – це вміння протидіяти дискримінації за статевою ознакою. “У мене немає сексистських конфліктів ніхто не ризикує ображати. Буває, в декого жартома прорветься щось про “жіночу логіку” чи “блондинок” – тоді рекомендую пройти тренінги з ґендерної рівності”. 

Світлана пригадує, що до Академії Жіночого Лідерства не любила ділитися своїми подіями та думками. Але зрозуміла, що коли не даєш людям інформації, вони додумують її, поширюють домисли й підозри, з якими все одно доведеться мати справу: пояснювати, спростовувати: “Після Академії я почала прямо відповідати на запитання й активно комунікувати в соціальних мережах. У колективі цікавилися, чому я, киянка, переїхала на Львівщину. Я тоді казала: “за сімейними обставинами”. Яких тільки небилиць потім про себе не дізналася! А все було насправді прозаїчно: тут мені з житлом простіше. Коли пояснила ситуацію, взаємини в колективі стали відкритіші. Зараз створюю фейсбук-сторінку для нашого ЦНАПу. Так, іще не всі адміністративні послуги працюють, і завжди будуть незадоволені. Але вже є про що розповідати – і ця інформація корисна громаді”.  У Світланиних планах на наступний рік: успішно скласти тестування на держреєстратора речових прав на нерухоме майно, закупити обладнання для виробництва паспортів і запустити всі адмінпослуги у ЦНАПі. 

Не піддавайтеся ґендерним стереотипам: побажання новим учасницям Академії Жіночого Лідерства

Навіть через рік після навчання в Академії Жіночого Лідерства Світлана продовжує спілкування з іншими випускницями: з одними радяться щодо робочих питань, з іншими подружилися. Коло підтримки додає рішучості. Майбутнім учасницям АЖЛ Світлана Пода радить не піддаватися ґендерним стереотипам: “У містах дедалі більше жінок самореалізуються у професіях, обіймають керівні посади, а в селах – упередженість щодо цього, чоловічі “клани” і войовничий патріархат, які не дають жінкам бути впевненими в собі. Тож не піддавайтеся дурним стереотипам! Кожна жінка може бути лідеркою. Є талант, розум, освіта, бажання розвиватись, ідеї – але щось не пускає? Варто покопатися в собі й розібратися, що ж заважає”.  

Академія Жіночого Лідерства Академія Жіночого Лідерства (АЖЛ) – серія тренінгів, організованих Українським Жіночим Фондом та Національним Демократичним Інститутом у межах програми «Підтримка жінок-лідерок в Україні» за підтримки Міністерства міжнародних справ Канади. Навчальний проєкт має на меті розвинути потенціал жінок і мотивувати їх балотуватися на місцевих виборах та приєднуватися до процесів ухвалення рішень на місцевому (громада) та регіональному рівні. Проєкт також забезпечує менторську підтримку. 

2020 року групи жінок-лідерок з усіх областей України навчались в АЖЛ та опановували техніки спілкування та залучення виборців, публічних виступів та роботи з медіа; створення іміджу кандидатки, основних повідомлень виборчої кампанії; розробку стратегії кампанії та фандрейзингу; принципи мережування та об’єднання зусиль жінок-лідерок для відстоювання прав жінок. Протягом навчання увага приділялася також протистоянню інформаційним атакам та психологічному насильству щодо політично активних жінок.  

Кожна четверта випускниця АЖЛ перемогла на місцевих виборах 2020 р. П’ятдесят чотири з вісімдесяти чотирьох балотувалися. Більшість із тих, хто не увійшли до органів місцевого самоврядування цього разу, все одно бачать себе в політиці, розвивають громади і готуються до наступних виборів. 

ІСТОРІЇ УСПІХУ ВИПУСКНИЦЬ АЖЛ