Уперше Лілія балотувалася в депутатки сільської ради 19-річною студенткою. Тоді до перемоги забракло двох голосів: “Злий жарт зіграло нове прізвище: у селі мене знали за дівочим, а у виборчому списку я вже була на чоловіковому: частина виборців просто не зрозуміли, що це я”. З 2010 року Лілія двічі перемагала на виборах: до сільської ради і згодом до ради ОТГ, а торік вирішила позмагатися за посаду голови ОТГ. Досвід політичної діяльності підказував, що вибори будуть не прості, до них до слід підійти професійно. Академія Жіночого Лідерства пропонувала саме те, чого хотіла навчитися Лілія Чорна: “Я зрозуміла, як складати виборчу програму, на чому акцентувати, скільки має бути пунктів, як їх викласти. Друга найважливіша для мене тема – це спілкування з виборцями: як формулювати основне повідомлення, як говорити з людьми, щоб була віддача: і наживо, і в соцмережах”.
У процесі децентралізації до Золотопотіцької громади приєдналися чотири великі села, в яких Лілія раніше не бувала. Це не завадило їй набрати найбільше голосів у двох нових населених пунктах. За це учасниця виборів вдячна навичкам ведення кампанії у фейсбуці, які здобула в АЖЛ: “Я писала і постила відео не лише про себе й команду, а й про зміни в законодавстві: пояснювала, що старост уже не обиратимуть, а призначатимуть; як голосувати тепер, коли в нас партійна система виборів. Багато виборців почали додаватися до мене друзі, коментувати мої дописи. Соцмережі кращі для кандидатки, ніж листівки й газети. Вони економлять бюджет кампанії і дають змогу спілкуватися”.
“Орієнтуватися на мету й добирати оптимальні засоби”: що дає АЖЛ
2020 року Лілія Чорна не перемогла на виборах, але новообраний голова громади запросив її, досвідчену й амбітну фахівчиню, на посаду заступниці. “Коли балотуватимуся наступного разу, збільшу команду, забезпечу своїх спостерігачів на всіх дільницях – такі мої уроки з цієї кампанії. Пропозицію голови прийняла, адже як заступниця можу втілити значно більше своїх ідей розвитку громади, ніж на посаді землевпорядниці. Моя мета – комфортна громада, а посада – це засіб”, – розмірковує Лілія.
Випускниця АЖЛ прагне, щоб мешканці перестали вірити в чарівників-депутатів, перекладати на них усю відповідальність – натомість активніше долучалися до місцевого самоврядування: “Ми почали публікувати проєкти рішень ради на сайті громади, щоб мешканці знали, за що ми голосуємо і чому. Заохочую односельців писати звернення по суті, вести діалог із обранцями. У фейсбуці я показую, як підприємства платять податки в місцевий бюджет, яка в кого в раді платня, скільки і на що ми витрачаємо. Усім хочеться і доріг, і медицини, й освіти – але ми повинні навчитися жити на ті кошти, які заробляємо, виставляти пріоритети”.
Приймайте поразку як крок до перемоги: побажання новим учасницям Академії Жіночого Лідерства
Лілія впевнено розповідає і про вибори, на яких обрали інших кандидатів; і про випробування в особистому житті; про місцеву лікарню та сільські дороги, поки що далекі від досконалості. “Ніщо так не вчить, як поразки. Ніщо так не стимулює до великих перемог, як маленькі результати. І в кожному випробуванні закладені можливості”.
У Лілії четверо синів і донька. Старші діти вже повнолітні, допомагають і на виборах, і у щоденній роботі: “Минулого року ми отримали тренувальний майданчик за грантовою програмою, але встановлювати його потрібно було ресурсами жителів села: підготувати територію, забетонувати. Діти і їхні друзі вклали в це і власні гроші, і роботу гуртом зробили. Це покоління вже розуміє, що працювати слід не багато, а на результат. І дуже важливо для молоді ці результати озвучувати й дякувати”.
Секрет успіху Лілії – у дружній родині: “Чоловік підтримує мене у громадській діяльності та політичних цілях, мама допомагає з дітьми – без рідних я б усього не подужала. А завдяки молодшим дітям нещодавно склала іспит з іноземної мови, щоб вступити до магістратури. Допомагаючи їм із домашніми завданнями, мимохідь підтримувала свій рівень англійської. Сім’я для мене найважливіша, і вона розвиває, а не обмежує”.
Академія Жіночого Лідерства (АЖЛ) – серія тренінгів, організованих Українським Жіночим Фондом та Національним Демократичним Інститутом у межах програми «Підтримка жінок-лідерок в Україні» за підтримки Міністерства міжнародних справ Канади. Навчальний проєкт має на меті розвинути потенціал жінок і мотивувати їх балотуватися на місцевих виборах та приєднуватися до процесів ухвалення рішень на місцевому (громада) та регіональному рівні. Проєкт також забезпечує менторську підтримку.
2020 року групи жінок-лідерок з усіх областей України навчались в АЖЛ та опановували техніки спілкування та залучення виборців, публічних виступів та роботи з медіа; створення іміджу кандидатки, основних повідомлень виборчої кампанії; розробку стратегії кампанії та фандрейзингу; принципи мережування та об’єднання зусиль жінок-лідерок для відстоювання прав жінок. Протягом навчання увага приділялася також протистоянню інформаційним атакам та психологічному насильству щодо політично активних жінок.
Кожна четверта випускниця АЖЛ перемогла на місцевих виборах 2020 р. П’ятдесят чотири з вісімдесяти чотирьох балотувалися. Більшість із тих, хто не увійшли до органів місцевого самоврядування цього разу, все одно бачать себе в політиці, розвивають громади і готуються до наступних виборів.