“Обирати слід не чоловіка чи жінку, а найефективнішу людину”

Валентина Унинець-Ходаківська

Валентина Унинець-Ходаківська, членкиня громадської спілки “Ірпінська агенція розвитку” (Київщина) прийшла до Академії Жіночого Лідерства влітку 2020 року, щоб навчитися мотивувати жінок балотуватись і підтримувати їх під час і після виборів. Цього року Валентина стала виконувачкою обов’язків ректора Університету Державної фіскальної служби України. Як АЖЛ вплинула на її досягнення в політиці, освіті та науці?

“Важливо було зрозуміти, з якими меседжами йти до потенційних кандидаток, щоб вони наважилися на участь у виборах і могли пояснити собі та виборцям, чим цінна їхня участь. “Жінки – агентки змін”, “Жінки – спокійна сила”, “Рівність вигідна усім” – таке позиціонування сподобалося лідеркам, яких я підтримувала. Вони балотувалися на місцевих виборах, багато з них стали депутатками. Завдяки АЖЛ кандидатки писали виборчі програми не для себе, а для виборців, адже під час навчання ми їх читали одна для одної саме так, наче обираємо свою депутатку. Важливо, що в багатьох учасниць Академії був досвід роботи в органах місцевого самоврядування, і вони щиро ним ділилися. Завдяки цьому ми не повторили багатьох помилок, краще зрозуміли своїх виборців: що пропонувати молодим батькам, як спілкуватися зі старшими людьми, чим зацікавити селян. Наша група досі не просто на зв’язку, ми плануємо спільні проєкти. Наприклад, із випускницею Академії, депутаткою Бучанської міської ради, готували місячник рівності”.

“Внутрішній стрижень, спільнота і цінності”: що дає АЖЛ

Валентина Унинець-Ходаківська В.о. ректора Університету Державної фіскальної служби України наголошує: в АЖЛ отримуєш значно більше, ніж знання про вибори й навички політичного лідерства. Після тренінгів ґендерна рівність стає твоєю усвідомленою цінністю. Крім того, учасниці Академії засвоюють інструменти захисту своєї гідності: “Нас учили: якщо ображають, важливо реагувати тут і зараз, ставити на місце. Не розгубитися, не чекати допомоги, не шукати ідеального рішення. Якщо сама даєш здачі, це формує і твій внутрішній стрижень і суспільну думку про тебе. Це працює і в соцмережах, тому слід самостійно і швидко відповідати на всі негативні коментарі. Нас читають значно більше людей, ніж ставлять “лайки”, гострі ситуації привертають увагу, і твоя смілива відповідь – частина твого бренду, значно сильніша за позитивні відгуки”.

“Вона ж жінка, вона не впорається” – знецінення і булінг часто зустрічаються не тільки в політиці, а й в освіті та науці, часто виходять від самих же жінок, – відверто каже Валентина. – Найкраща відповідь на будь-які закиди – твої досягнення. Покажи, що ти зробила, захищайся професіоналізмом, а не емоціями чи абстракціями. Вчинок патріота й патріотки, розробка науковиці чи науковця не мають статі. Обирати слід не чоловіка чи жінку, а людину з найвищим KPI”.

До того, як стати в.о. ректора, Валентина Унинець-Ходаківська здобула досвід управління в закладі вищої освіти на посадах декана фінансового факультету й заступниці проректора, міжнародної діяльності – як радниця ректора з міжнародної співпраці Верхньосілезького економічного університету імені Войцеха Корфантего в Катовіцах (Польща).

Освіта тримається на жінках – але керують здебільшого чоловіки. Це не справедливо. Жінки хочуть і можуть не тільки виконувати, а й ухвалювати управлінські рішення”.

Валентина розвивається і як науковиця: кандидатка економічних наук, наразі вона працює вже над докторською дисертацією. Тут також стали в нагоді зв’язки з учасницями АЖЛ із різних регіонів України. Наукове дослідження Валентини присвячене фінансовим технологіям на рівні громад.

Випускниця Академії Жіночого Лідерства розповіла про низку партнерських проєктів, започаткованих її університетом, які сприяють рівності: викладачів і студентів, переселенців і корінних мешканців, людей, які працюють офлайн і дистанційно, новачків і досвідчених, жінок і чоловіків. Ініціативи підтримують випускники і представники місцевої влади. “Раніше говорили про дві місії університетів: освітню і наукову. Зараз виокремлюють і третю – соціальне служіння. І освітні заклади, і тренінгові програми, зокрема Академія Жіночого Лідерства, дають не лише інформацію, а орієнтири на повагу, людську гідність і рівність. Коли у стейкхолдерів спільні цінності, домовлятися простіше”.

Новим учасницям АЖЛ Валентина бажає виокремити час і занурюватися в навчання цілком. Йдучи в політику, сприймати політичні сили як шлях до своїх цілей, за жодних обставин не ставати залежними від партій.

Академія Жіночого ЛідерстваАкадемія Жіночого Лідерства (АЖЛ) – серія тренінгів, організованих Українським Жіночим Фондом та Національним Демократичним Інститутом у межах програми «Підтримка жінок-лідерок в Україні» за підтримки Міністерства міжнародних справ Канади. Навчальний проєкт має на меті розвинути потенціал жінок і мотивувати їх балотуватися на місцевих виборах та приєднуватися до процесів ухвалення рішень на місцевому (громада) та регіональному рівні. Проєкт також забезпечує менторську підтримку.

2020 року групи жінок-лідерок з усіх областей України навчались в АЖЛ та опановували техніки спілкування та залучення виборців, публічних виступів та роботи з медіа; створення іміджу кандидатки, основних повідомлень виборчої кампанії; розробку стратегії кампанії та фандрейзингу; принципи мережування та об’єднання зусиль жінок-лідерок для відстоювання прав жінок. Протягом навчання увага приділялася також протистоянню інформаційним атакам та психологічному насильству щодо політично активних жінок.

Кожна четверта випускниця АЖЛ перемогла на місцевих виборах 2020 р. П’ятдесят чотири з вісімдесяти чотирьох балотувалися. Більшість із тих, хто не увійшли до органів місцевого самоврядування цього разу, все одно бачать себе в політиці, розвивають громади і готуються до наступних виборів.

ІСТОРІЇ УСПІХУ ВИПУСКНИЦЬ АЖЛ